środa, 19 maja 2021

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Kultura

Jazz Station - niezwykły koncert Przemka Strączka na stacji Ruptawa

24.03.2019 13:02 | 0 komentarzy | kanio

Stara stacja kolejowa w sołectwie Ruptawa, muzyka na najwyższym poziomie wykonana na żywo i odtwarzana z płyt winylowych – to wszystko w dobrym towarzystwie z lampką szampana. W sobotni wieczór gitarzysta jazzowy Przemek Strączek zaprezentował swoją nową, niezwykłą gitarę podczas kameralnego koncertu w siedzibie firmy Closer Acoustics.

Jazz Station - niezwykły koncert Przemka Strączka na stacji Ruptawa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Muzyka była z nim od zawsze, pasją do jej słuchania zaraził się od ojca, odrestaurował stary gramofon i tak zaczęła się przygoda, która trwa do dnia dzisiejszego. Jacek Grodecki, właściciel firmy Closer Acoustics, wraz ze swoim bratem i kolegą tworzy sprzęt, który ceniony jest przez audiofilów na całym świecie.

To właśnie w siedzibie firmy Closer Acoustics, która znajduje się na obrzeżach Jastrzębia-Zdroju, na starej nieczynnej już stacji kolejowej Ruptawa odbył się koncert Przemka Strączka – znany na całych świecie jastrzębski gitarzysta jazzowy zaprezentował po raz pierwszy na żywo, w tym niezwykłym miejscu swoją nową gitarę. Twórcą gitary jest światowej sławy lutnik z Pescary Nico Moffa, wytwarzający instrumenty dla takich mistrzów jak Richard Bona, Wolfgang Muthspiel czy Kurt Rosenwinkel. Nowy instrument, nowe brzmienie, nowe utwory (choć także i starsze, ale wykonane w nowych aranżacjach) brzmiały naprawdę nieźle - z niecierpliwością czekam na zapowiadaną już nową płytę Przemka.

Kameralny koncert dla małej piętnastoosobowej grupy przyjaciół w niezwykłym miejscu z charakterem i historią, promocja muzyki na najwyższym poziomie to nowa jakość w naszym regionie. Gratuluję pomysłu i odwagi – myślę, że to dobry kierunek na przyszłość, szczególnie gdy mówimy o muzyce niszowej, która odpowiednio podana zyskuje jeszcze na wartości.

Z niecierpliwością czekam na kolejne muzyczne podróże, które zafunduje nam Jacek Grodecki, twórca Closer Acoustic, w które wyruszymy z stacji Ruptawa.

Maciej Kanik | nowiny.pl