Sobota, 29 stycznia 2022

imieniny: Franciszka, Zdzisława, Walerego

RSS

Kultura

Rusza Jastrzębska Szkoła Fotografii Dokumentalnej

07.03.2019 12:22 | 0 komentarzy | (q)

Stowarzyszenie Jastrzębski Klub Fotografii „NIEZALEŻNI” zaprasza na kolejną edycję warsztatów dokumentalnych. Tym razem, dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Jastrzębie-Zdrój, zajęcia odbywają się na Śląsku. Patronem medialnym przedsięwzięcia jest portal Nowiny.pl.

Rusza Jastrzębska Szkoła Fotografii Dokumentalnej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Warsztaty dadzą możliwość rozwinięcia jednego tematu realizowanego pod okiem fotografów PIX.HOUSE. Uczestnicy mogą pracować nad nowym lub już rozpoczętym cyklem zdjęć. Interesować nas będą historie lokalne – opowieści o najbliższym otoczeniu, osobiste zapisy codziennego życia i komentarze do charakterystycznych sposobów funkcjonowania w określonym miejscu i czasie. Pięć spotkań konsultacyjnych pozwoli rozwinąć fotograficzną narrację, zweryfikować bieżące działania, wypróbować różne metody opisu rzeczywistości, podjąć decyzje o tym, jak poprowadzić swoją półroczną pracę, wykonać edycję zdjęć i na koniec – przygotować ich publiczną prezentację. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają podstawy realizacji projektu dokumentalnego lub zyskają szansę na skonfrontowanie swoich założeń i metod na szerszym forum.

Poruszane zagadnienia warsztatowe:

 • metody i strategie pracy nad długoterminowymi projektami fotograficznymi;
 • podstawy warsztatu;
 • wybrane zagadnienia z historii fotografii dokumentalnej – funkcje, inspiracje, postawy;
 • książki fotograficzne – treści, narracje, redakcja, projekty;
 • analiza zdjęć wykonanych przez uczestników oraz edycja materiału fotograficznego
 • przygotowanie zdjęć do publicznej prezentacji

Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich, którzy interesują się fotografią dokumentalną. Nie decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnicy zostaną wybrani na podstawie przesłanego zestawu swoich zdjęć.

Liczba miejsc: max 20 | warsztaty odbywają się w Jastrzębiu-Zdroju

Terminy spotkań w 2019 roku:

 • 6-7 kwietnia
 • 11-12 maja
 • 29-30 czerwca
 • 14-15 września
 • 19-20 października

Opłata za cały cykl warsztatów: 230 zł. Opłata pokrywa również koszty produkcji zdjęć do wystawy powarsztatowej. Płatność po ogłoszeniu listy uczestników. Warsztaty dofinansowane są z budżetu miasta Jastrzębie-Zdrój.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie: pix.house/portfolio_page/jsfd/

Do zgłoszenia należy dołączyć do 8 fotografii z jednego projektu dokumentalnego/reportażu lub do 8 pojedynczych zdjęć ze swojego portfolio. Interesuje nas spojrzenie dokumentalne na otaczający świat.

Termin zapisów:

 • od 04 do 22 marca 2019
 • ogłoszenie listy warsztatowej: 25 marca 2019
 • pierwsze zajęcia: 6-7 kwietnia 2019

Prowadzenie warsztatów:

Adrian Wykrota | adrianwykrota.com

Fotograf, dokumentalista, pomysłodawca, współzałożyciel i kurator galerii PIX.HOUSE. Urodzony w Ostrowcu Świętokrzyskim, mieszkający w Poznaniu. Fotoreporter Polska Press (Głos Wielkopolski). Członek ZPAF (Związku Polskich Artystów Fotografików) i kolektywu fotografów ulicznych UNPOSED. Ukończył kulturoznawstwo – medioznawstwo i filologię angielską. Stypendysta Ministerstwa Kultury, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i miasta Poznań. Uczestnik warsztatów agencji Magnum Photos w Birmingham i Belfaście. W 2014 roku wybrany jednym z 30 najlepszych na świecie fotografów przed 30. Zwycięzca wielu istotnych konkursów: Top 30 Under 30 Magnum Photos, IPA, Grand Press Photo, BzWBK Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Wielkopolska Press Photo, Fotoreporter Roku. Prezentował swoje prace na wielu wystawach w Polsce i na świecie.

Mariusz Forecki | www.forecki.pl

Fotograf-dokumentalista, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor wielu projektów rejestrujących zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Fotografował na terenach byłego ZSRR (Armenia, Czeczenia, Litwa, Ukraina). Na koncie ma kilkanaście wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Uczestniczył m.in. w holenderskim Noorderlicht Festival, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Biennale Fotografii w Poznaniu, festiwalu KAUNASPHOTO w Kownie. Współtwórca (z Grzegorzem Dembińskim) magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek, wydawanego w latach 2006-2009. Autor książek: I LOVE POLAND (ZPAF OW, Poznań 2009), POZNAŃ – KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ (Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2011), KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011 (Września 2012), W PRACY (ZPAF OW, Poznań 2012), CZŁOWIEK W CIEMNYCH OKULARACH (ZPAF OW, PIX.HOUSE, Poznań 2016). Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy). Zdobywca wielu nagród w konkursach fotografii prasowej. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Wyróżniony przez Związek Polskich Artystów Fotografików za osiągnięcia w fotografii dokumentalnej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego ostatnia książka pt.: CZŁOWIEK W CIEMNYCH OKULARACH​ zdobyła nagrodę na Miesiącu Fotografii w Bratysławie w kategorii: fotografia współczesna. Wykładowca we Wrocławskiej Szkole Fotografii, juror w konkursach fotograficznych. Współzałożyciel Fundacji PIX.HOUSE. Mieszka w Poznaniu.

Michał Sita | michalsita.com

Fotograf dokumentalista. Absolwent fotografii na ITF (Institut Tvůrčí Fotografie PFP SU), Opava, Czechy – 2009 i antropologii kulturowej na UAM w Poznaniu – 2011. Pracuje nad długoterminowymi cyklami, jak tymi dotyczącymi plemienności w irackim Kurdystanie, amatorskich muzeów w Finlandii, życia codziennego w Górnym Karabachu, Sudanie i w Wielkopolsce. Kurator wystaw i publikacji w ramach interdycsyplinarnego przedsięwzięcia analizującego archiwalne fotografie zoologiczne, kurator festiwalu książek fotograficznych XPRINT. Jeden z założycieli fundacji PIX.HOUSE prowadzącej w Poznaniu galerię fotografii dokumentalnej oraz dom wydawniczy.

Michał Adamski | www.michaladamski.com.pl

Fotograf dokumentalista. Zajmuje się realizacją tematów społecznych i dokumentalnych, w których ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Ministara Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat konkursów fotograficznych, m.in. International Photography Award, PRIX DE LA PHOTOGRAPHIE PARIS (PX3), Grand Press Photo, Wielkopolska Press Photo. W 2015 roku wydał album „Nie mogę przebrnąć przez chaos“, który dotykał tematu straty bliskich, wyrózniony w International Photography Awards, ENCONTROS DA IMAGEM Photo Festival w Bradze (2015) oraz Fotograficzna Publikacja Roku na Fotofestiwalu w Łodzi (2016). Swoje prace wystawiał m.in. w Berlinie, Miami, Warszwie, Poznaniu, Pile i Krakowie. Jeden z założycieli Fundacji Pix.house, członek ZPAF, współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM.

Zgłaszając się na warsztaty akceptujesz naszą POLITYKĘ PRYWATNOŚCI.

Koordynacja warsztatów ze strony PIX.HOUSE: Michał Sita – galeria@pix.house

Organizator: Stowarzyszenie Jastrzębski Klub Fotografii „NIEZALEŻNI”

Patronat medialny: portal Nowiny.pl