środa, 19 maja 2021

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Kultura

JAZZtrzębie 2018 – trwa jazzowe święto w Jastrzębiu-Zdroju

28.04.2018 23:24 | 0 komentarzy | (q)

Jastrzębski festiwal jazzowy JAZZtrzębie 2018 - na półmetku. Za nami występ Xu Fengxia & Przemek Strączek Quartet, otwarcie wystawy plakatu Tomasza Kipki, warsztaty muzyczne i jam session w restauracji Stary Zdrój.

JAZZtrzębie 2018 – trwa jazzowe święto w Jastrzębiu-Zdroju
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kulminacyjnym punktem tegorocznej edycji był niewątpliwie koncert, który odbył się w Centrum Kultury w Pawłowicach. Na scenie pojawili się pochodząca z Chin Xu Fengxia - guzheng, sanxian, głos, Przemysław Strączek - gitara, Michał Kapczuk - kontrabas i Włoch Flavio Li Vigni – perkusja.

„Jej śpiew był niesamowity. Cóż też można zrobić z ludzkim głosem. To oczywiście coś innego, ale można by porównać ze śpiewem norweskiej artystki Ruth Wilhelmine Meyer. Słysząc ją, przeżywałem coś podobnego. Dosłownie z rozkoszy chciało mi się płakać. Ciarki przechodziły przez moje ciało. O takim śpiewie nie da się mówić, to trzeba samemu usłyszeć” napisał o Xu Fengxia w mediach społecznościowych ksiądz Andrzej Gruszka – mieszkający w Jastrzębiu-Zdroju poeta i malarz.

Trudno się z tym nie zgodzić – perfekcyjna, klimatyczna w naszym odbiorze egzotyczna muzyka w połączeniu z przejmującym głosem Xu Fengxia zaczarowała każdego, kto zdecydował się spędzić ten wieczór z Festiwalem JAZZtrzębie.

W niedzielę ze swoim kwartetem wystąpi pochodzący z Jastrzębia-Zdroju puzonista, niegdyś solista w zespole Tres Jazz, Jakub Moroń. W poniedziałek 30 kwietnia, dokładnie w Międzynarodowym Dniu Jazzu, odbędą się dwa koncerty: Monika Malczak Quintet i Piotr Wojtasik Quintet.

Zainteresowanych informujemy, iż dostępne są jeszcze bilety na wyżej te wydarzenia.

Maciej Kanik | nowiny.pl