Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Kącik ZUS

24.11.2015 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Czy renta rodzinna przysługuje po mężu matki? Jestem 20-letnim studentem, miesiąc temu zmarł mąż mojej mamy, który mieszkał z nami od 2 lat. Czy mam szansę na rentę rodzinną po nim – mimo że nie był moim biologicznym ojcem?

Tak, w zakresie uprawnień do renty rodzinnej – dzieci drugiego małżonka są traktowane tak samo jak dzieci własne. Okoliczność, iż występujący o rentę był pełnoletni w chwili zawarcia związku małżeńskiego przez matkę, nie ma wpływu na jego prawo do renty rodzinnej. Warunkiem uzyskania prawa do renty rodzinnej przez dziecko, które ukończyło 16 lat, jest kontynuowanie nauki w szkole. Pod pojęciem nauki w szkole należy rozumieć naukę pobieraną w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym oraz eksternistycznym. Renta przysługuje do ukończenia 25 lat. Jeśli dziecko osiągnie 25 lat, będąc na ostatnim roku studiów szkole wyższej, prawo do renty przysługuje do zakończenia tego roku studiów. Dziecko ma prawo do renty rodzinnej bez względu na wiek, jeżeli stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 25. roku życia.


Otrzymałem informację o stanie konta, w której podana jest hipotetyczna emerytura wyliczona w dwóch wariantach. Czym różnią się oba warianty?

Osoby, które do 31 grudnia 2014 r. ukończyły 35 lat, przy „Informacji o stanie konta ubezpieczonego JW ZUS” odnajdują również informację o wysokości hipotetycznej emerytury, przysługującej ze środków zgromadzonych na koncie ZUS w I filarze (bez wliczonej do tej hipotetycznej emerytury składki z subkonta i OFE). Hipotetyczna emerytura przedstawiona jest w dwóch wariantach. Pierwszy to kwota emerytury, jaką byśmy uzyskali w wieku emerytalnym w oparciu o dotychczas zgromadzone na koncie składki i kapitał początkowy. Drugi to symulacja, jak wyglądałoby nasze świadczenie, gdybyśmy pracowali aż do osiągnięcia wieku emerytalnego i co miesiąc odprowadzali średnią wysokość składki z dotychczasowych lat naszej pracy.


Dostałam z ZUS informację o tym, ile zgromadziłam na przyszłą emeryturę. Dlaczego w piśmie są podane dwie kwoty świadczenia? To chyba pomyłka, bo jedna kwota wynosi 634 zł.

- Hipotetyczna emerytura podawana jest ubezpieczonym, którzy na dzień 31 grudnia 2014 roku ukończyli co najmniej 35 lat: - pierwsza kwota - podawana jest według stanu konta na dzień 31 grudnia 2014 roku, - druga kwota - podawana jest z uwzględnieniem hipotetycznej kwoty składek za każdy pełen miesiąc do osiągnięcia wieku emerytalnego. Wysokość hipotetycznej emerytury, jak sama nazwa wskazuje, jest wartością szacunkową, wyliczoną w oparciu o przyjęte założenia. Tak wiec są to orientacyjne prognozy wartości emerytury, a nie faktyczna wartość przyszłego świadczenia. W związku z tym podane w informacji kwoty hipotetycznej emerytury nie mogą być podstawą do jakichkolwiek roszczeń i nie podlegają reklamacji.


 

  • Numer: 47 (472)
  • Data wydania: 24.11.15
Czytaj e-gazetę