Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Ośrodek oczkiem w głowie

13.09.2011 00:00 przy

Potrzeby dzielnic Rybnika i plany nowo wybranych rad.

Nazwa miejscowości nawiązuje do jej kamieniarskich tradycji. Prawdopodobnie znajdowały się tutaj złoża piaskowca, z którego mieszkańcy wyrabiali różne przedmioty (np. żarna do mielenia zboża), oraz używali go do budowy domów.

Dzieje Kamienia sięgają XIII wieku. Wieś stanowiła dobra rycerskie, ale losy jej dawnych właścicieli nie są bliżej znane. Pierwsze dane na ich temat pochodzą dopiero z przełomu XIX i XX wieku. Wtedy to na terenie miejscowości znajdowały się dwa wielkie majątki ziemskie: „Szpendlowiec” i „Dwór Egierta”. Dobra rodu Spendlów obejmowały obszary dzisiejszego MOSiR-u. Natomiast majątek Egierta ciągnął się wzdłuż dzisiejszej ulicy Arki Bożka w kierunku Leszczyn. W połowie XIX wieku podjęto dwie ważne inwestycje dla mieszkańców Kamienia. Pierwszą z nich, była budowa w niewielkiej odległości od wsi linii kolejowej ze stacją Rzędówka (dawna nazwa Leszczyn). Drugą, powstanie szkoły, która służyła tutejszym dzieciom do 1936 roku, kiedy wybudowano obecną SP 28. Do 1945 roku Kamień miał status odrębnej gminy. Następnie, wraz z sąsiednimi Leszczynami, Przegędzą i Książenicami utworzył gminę zbiorczą. W latach 1973–77 był częścią gminy Ochojec, po czym został jedną z rybnickich dzielnic. Podczas tegorocznych wyborów rady dzielnicy, zmienił się praktycznie cały skład. – Ze starego składu pozostała tylko jedna osoba. Dużym zaskoczeniem była spora frekwencja mieszkańców na zebraniu , przez co wiele osób kandydowało do rady – mówi Dawid Strupowski, przewodniczący rady, który zapewnia, że nowi członkowie cały czas uczą się, jak prowadzić dzielnicę i jak załatwiać potrzebne sprawy. – Z pomocą przychodzą nam członkowie rady poprzednich kadencji, którzy uczą nas, na czym to polega. Oprócz kontynuacji tradycyjnych już imprez, udało nam się zorganizować już pierwsze dożynki w Kamieniu, które wypadły bardzo dobrze. Mam nadzieję, że w kolejnych latach będziemy je kontynuować – zapewnia przewodniczący. Oczkiem w głowie mieszkańców Kamienia jest ośrodek rekreacyjny. – Kamień ma możliwości, aby organizowane były tu duże imprezy, które mogłyby przyciągać wielu zainteresowanych i z Rybnika i z okolicznych miejscowości. W najbliższym czasie na terenie ośrodka odbędzie się wystawa psów. Choć jest to impreza całkowicie niezależna od rady, jest dobrą wizytówką naszej miejscowości. W tym roku otwarte zostały ponownie korty tenisowe oraz przyprowadził się do nas Rodzinny Park Atrakcji. To pokazuje, że ośrodek zaczyna znowu żyć – stwierdza Dawid Strupowski.

(ska)

Skład osobowy rady dzielnicy Kamień: Dawid Strupowski – przewodniczący rady, Franciszek Mitrenga – wiceprzewodniczący rady, Małgorzata Piaskowy – przewodnicząca zarządu dzielnicy, Marek Krzyżowski – wiceprzewodniczący zarządu, Łukasz Budzyn – członek zarządu, Ewald Cieślik, Grzegorz Dawiec, Aleksander Filipowicz, Krystyna Gajda Burek, Roman Gil, Eugeniusz Jaruga, Małgorzata Kaiserek-Woryna, Marcin Konik, Zdzisława Motyka, Piotr Pawlas

  • Numer: 37 (253)
  • Data wydania: 13.09.11