Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Senator Gawęda: Stara cegielnia to tykająca bomba ekologiczna

11.08.2020 00:00 sub

RYDUŁTOWY W minionym tygodniu relacjonowaliśmy działania władz miasta Rydułtowy, związane z terenem po spółce Zielony Śląsk. Burmistrz zapowiedział m.in. współpracę z Urzędem Marszałkowskim w sprawie formalnego ogłoszenia upadłości spółki i kar za składowanie odpadów. Do sprawy odniosła się także senator Ewa Gawęda.

Sprawa terenu byłej cegielni, na którym składowano odpady, leży na sercu mieszkańcom Rydułtów. W temat zaangażowała się również senator Ewa Gawęda, która wspiera kontakty rydułtowików z Urzędem Marszałkowskim. – Miasto Rydułtowy ma zgromadzoną pokaźną dokumentację oraz zbiór pism i interwencji, związaną z terenem po działalności spółki Zielony Śląsk. Na samym początku zwrócili się do mnie mieszkańcy sąsiadujący z tym terenem, na czele z panem Markiem Wystyrkiem. W ich ocenie teren ten jest tykającą bombą ekologiczną. Widzieli, co przez lata było tam zwożone, mają bogatą dokumentację fotograficzną i filmową. Mieszkańcy wspominali, że przywożono tam w beczkach niezidentyfikowane substancje, tak naprawdę nie wiadomo, czego można się tam spodziewać. Na rozwiązaniu tego problemu bardzo zależy również burmistrzowi Rydułtów, który także zwrócił się do mnie z prośbą o interwencję. Po jednym z kolejnych spotkań umówiliśmy się z marszałek Izabelą Domogałą, gdzie przedstawiliśmy ten temat – mówi senator Ewa Gawęda. Spotkanie odbyło się w drugiej połowie lipca. – Liczę na to, że uda się pozytywnie, a przede wszystkim jak najszybciej rozwiązać ten problem. Nie chcę na tym etapie zdradzać pomysłów i kroków, jakie chcemy podjąć, ale cieszę się z zaangażowania burmistrza w tym kłopotliwym i ważnym dla miasta temacie. Trzeba działać szybko, aby nie doszło do dalszego skażenia terenu – podkreśla Ewa Gawęda, zapewniając, że po rozstrzygnięciach administracyjnych odnośnie spółki, przyjdzie czas na walkę o środki zewnętrzne na zabezpieczenie i utylizację składowanych na terenie starej cegielni odpadów.(ska)

  • Numer: 32 (1029)
  • Data wydania: 11.08.20
Czytaj e-gazetę