Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Ofiara za Mszę: dobrowolna, zgodna ze sumieniem i wymogami wspólnoty

28.07.2020 00:00 sub

Wierni często zastanawiają się, jak wysoka powinna być ofiara za Mszę Świętą. „Czy nie jest za niska, albo za wysoka?” – zastanawiał się pewnie niejeden z nas. W tej sprawie głos zabrał właśnie Watykan.

KRAJ Kwestia ofiary za celebrację Mszy czy sprawowanie sakramentów została przedstawiona w rozdziale XI instrukcji „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła”, ogłoszonej 20 lipca tego roku.

W punkcie 118. instrukcji czytamy, że ofiara „musi być działaniem dobrowolnym ze strony ofiarodawcy”, a jej wysokość jest pozostawiona jego czy jej sumieniu i poczuciu odpowiedzialności za daną wspólnotę, a nie „ceną do zapłaty” lub „wymaganą taryfą, jakby to był rodzaj „podatku sakramentalnego”.

Kościół podkreśla, że ważne jest podejmowanie takich działań, które będą uświadamiały wiernych w tym, że ofiara jest przeznaczona na pracę parafii, która jest ich wspólną sprawą. Pomóc mogą w tym zwłaszcza dwie konkretne praktyki: finansowa transparencja i oszczędny styl życia księży. W punkcie 120. czytamy: „Wspomniane uświadamianie wiernych może przebiegać tym skuteczniej, im bardziej prezbiterzy ze swojej strony zaoferują »wzorcowe« przykłady wykorzystania pieniędzy, zarówno poprzez oszczędny styl życia, bez osobistych nadużyć, jak również poprzez przejrzyste i odpowiednie zarządzanie majątkiem parafialnym, opierające się nie na »planach« proboszcza lub małej grupy ludzi, być może dobrych, choć abstrakcyjnych, lecz mające na uwadze rzeczywiste potrzeby wiernych, zwłaszcza najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących”.

Autorzy dokumentu przypominają też, że ofiara nie jest warunkiem odprawienia Mszy, ponieważ „usilnie zaleca się kapłanom, ażeby także nie otrzymawszy ofiary odprawiali Mszę świętą w intencji wiernych, zwłaszcza ubogich”.(art)

  • Numer: 30 (1027)
  • Data wydania: 28.07.20
Czytaj e-gazetę