Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Kącik ZUS

17.07.2018 00:00 red.

Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Ostatnio byłem u lekarza, który poinformował mnie, że wystawi mi elektroniczne zwolnienie lekarskie. Ja poprosiłem o wydruk. Ale mam pytanie, czy ja muszę dostarczać ten wydruk pracodawcy? Czytałem też, że czasami do zwolnienia muszę dołączyć jeszcze jakiś wniosek, żeby otrzymać pieniądze z chorobowego, czy to prawda?

Jeśli lekarz wydrukuje Panu e-zwolnienie, nie na Pana prośbę, ale dlatego że płatnik składek nie ma profilu PUE, to musi Pan dostarczyć to zwolnienie. Termin na doręczenie zwolnienia lekarskiego to 7 dni. Jeżeli natomiast wydruk e-ZLA zostanie przekazany na żądanie pacjenta (a zwolnienie trafi do pracodawcy elektronicznie), to nie trzeba go nikomu przekazywać. Taki wydruk stanowi jedynie potwierdzenie dla pacjenta, że e-ZLA zostało wystawione.

W przypadku drugiego Pana pytania sytuacja wygląda następująco. Wniosek o zasiłek przewidziany jest tylko w przypadku, gdy zasiłek wypłaca ZUS. E-ZLA trafia do ZUS automatycznie a pracownik czy inny ubezpieczony, któremu ZUS wypłaca zasiłek, powinien wystąpić z wnioskiem. Może go złożyć wykorzystując odrębny druk. Taki wniosek stanowi jednak także:

  • zaświadczenie pracodawcy (płatnika składek) wystawione na druku ZUS Z-3 (w przypadku pracowników) czy ZUS Z-3b (w przypadku przedsiębiorców),
  • wydruk e-ZLA. Ubezpieczony może wybrać dogodną dla siebie formę wniosku.

Mam 55 lat. Pracowałem 12 lat na kopalni jako górnik, z czego ponad 7 lat jako górnik strzałowy. Teraz już nie pracuję na kopalni, ale cały czas jestem w zatrudnieniu. Łącznie mam 25 lat stażu pracy, razem z tym na kopalni. Czy z tytułu pracy pod ziemią przysługuje mi emerytura wcześniej niż w wieku 65 lat.

Z podanych informacji wynika, że niestety nie spełnia Pan warunków do emerytury w wieku niższym, niż powszechnie obowiązujący.


Mam 18 lat pracy w warunkach szczególnych, jako monter instalacji na wysokościach, niestety nie mogłem załapać się na pomostówkę, bo nie mam warunków szczególnych po 2008 r. Czy ta praca kiedyś wykonywana w warunkach szczególnych na coś mi się przyda?

Ustawa o emeryturach pomostowych wprowadziła rekompensaty dla osób, które pracowały przez co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ale nie nabyły z tego tytułu prawa do wcześniejszej emerytury, czyli podobnie jak w Pana sytuacji. Rekompensata nie jest samoistnym świadczeniem pieniężnym. Stanowi ona dodatek do kapitału początkowego i łącznie z tym kapitałem podlega waloryzacjom, a w efekcie powiększy podstawę obliczenia emerytury. Wysokość rekompensaty będzie wykazana w decyzji ustalającej wysokość emerytury.

Prawo do uzyskania rekompensaty mają osoby urodzone po 1948 r., które przed 1 stycznia 2009 r. wykonywały przez co najmniej 15 lat prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2008 r. Przy ustalaniu 15- letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mogą zostać uwzględnione jedynie okresy, w których praca ta była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie zostaną natomiast zaliczone okresy niewykonywania pracy, za które wypłacono wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Rekompensata nie przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do emerytury pomostowej albo do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

  • Numer: 29 (922)
  • Data wydania: 17.07.18
Czytaj e-gazetę