Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Marzenia o Nowym Jorku

01.05.2018 00:00 red.

Wspaniałą wizję roztaczają przed mieszkańcami władze Radlina. Wizję, na której realizację na razie nie ma jednak pieniędzy.

RADLIN Park Jordanowski ma rozciągać się od ul. Hallera, tuż za supermarketem Biedronka, wzdłuż głównej ulicy prowadzącej do dawnego boiska lekkoatletycznego przy ul. Rydułtowskiej i dalej aż do rejonu pomnika Ofiar Szybu Reden. Ma obejmować powierzchnię ponad 70 tys. m kw. i mieć blisko 2 km długości. Koncepcja zagospodarowania terenu ma za zadanie nie tylko uporządkowanie niewykorzystywanej obecnie przestrzeni, ale także jej estetyzację i dostosowanie do potrzeb różnych grup użytkowników. - Projekt ma na celu stworzenie dla mieszkańców azylu zieleni w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej, w którym będą mogli odpocząć i zrelaksować się od zgiełku miasta, aktywnie spędzić czas oraz uhonorować miejsce Ofiar Szybu Reden - tłumaczy Barbara Magiera, burmistrz Radlina. Motywem przewodnim parku mają być nawzajem przeplatające się elementy w kolorze czerwonym. Będą to m.in. siedziska, instalacje w kształcie serc oraz palisady. Jak podkreśla burmistrz, przedsięwzięcie ma charakter wieloletni i będzie realizowane etapami. Cała koncepcja ma przypominać... nowojorski Central Park i być zieloną wyspą Radlina.

Dla ciała

Przy ul. Rydułtowskiej na terenie obecnego boiska do piłki nożnej mają zostać stworzone dwa boiska wielofunkcyjne. Będzie je okalał asfaltowy toru wrotkarski. Natomiast pobliska skarpa zostanie zaadaptowana na widownię. - W okolicy boisk, na wprost widowni zostanie zlokalizowane kino letnie. Korzystalibyśmy z niego przy okazji wydarzeń kulturalnych i pokazów filmowych — informuje Barbara Magiera. W parku znalazły się również m.in. tor wyczynowy dla rowerzystów, plac zabaw dla dzieci w formie linarium oraz siłownia zewnętrzna.

Dla ducha

Jednym z najważniejszych elementów koncepcji ma być miejsce znajdujące się w pobliżu pomnika Ofiar Szybu

Reden. Otoczenie wokół niego będzie zagospodarowane w postaci roślinnego labiryntu. Z kolei pomnik znajdzie się w samym centrum kompozycji. W pobliżu labiryntu, na planie koła zaprojektowano małą scenę letnią. W jej centrum znajduje się podwyższony podest oraz tablice upamiętniające historię trzech Powstań Śląskich. - Miejsce ma służyć upamiętnieniu tragicznych wydarzeń z przeszłości oraz jako przestrzeń do organizowania uroczystości patriotycznych. Obszar będzie mógł być wykorzystywany również do prowadzenia historycznych lekcji plenerowych — mówi burmistrz miasta.

Dla oka

Nasadzenia roślinne mają odgrywać ważną rolę w całej przestrzeni parkowej. Do już istniejącej zieleni mają zostać wprowadzone nowe gatunki drzew, falujące trawy oraz barwne nasadzenia z bylin. Jak podkreślają włodarze, znaczna część roślin będzie pachnąca i miododajna, stanowiąca pożywienie dla owadów i przyciągająca motyle. Jednym z ciekawszych elementów parku ma być ogród zmysłów. Oprócz podstawowej funkcji wypoczynkowej ma być również wykorzystywany do celów m.in. terapeutycznych i edukacyjnych dla osób niewidomych i niepełnosprawnych.

Konsultacje z mieszkańcami

W kwietniu miasto przystąpiło do konsultacji społecznych dotyczących wyglądu, funkcji i charakteru nowego parku miejskiego. Ośmiu mieszkańców na piśmie złożyło swoje uwagi. Zawnioskowali oni m.in. o usunięcie wszystkich barier architektonicznych dla osób starszych oraz niepełnosprawnych, zbudowanie letniego punktu gastronomicznego oraz zaprojektowanie monitoringu na terenie całego parku. Teraz włodarze zamierzają przystąpić do wykonania projektu i kosztorysu całej inwestycji. Dopiero po ich wykonaniu będzie wiadomo, kiedy się rozpocznie i jak długo potrwa budowa parku oraz ile będzie kosztować. Można jednak przypuszczać, że przedsięwzięcie pochłonie kilka milionów zł. Dlatego włodarze zapowiadają realizację zadania rozłożoną na kilka lat.

(juk)

  • Numer: 18 (911)
  • Data wydania: 01.05.18
Czytaj e-gazetę