Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Kącik ZUS

01.05.2018 00:00 red.

Beata Kopczyńska, rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Czy to prawda, że jeśli ktoś osiągnął wiek emerytalny, a nie ma jeszcze emerytury, to pomimo pogarszającego się stanu zdrowia nie otrzyma już renty?

Od 1 grudnia 2017 r. prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje tylko takiej osobie, która nie ma ustalonego prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub nie spełnia warunków do jej uzyskania. Tym samym brak ustalonego prawa do emerytury albo niespełnianie warunków niezbędnych do jej uzyskania jest jednym z warunków nabycia prawa do renty. Pozostałe warunki do przyznania renty pozostają bez zmian. Nowe zasady dotyczą wniosków o rentę z tytułu niezdolności do pracy zgłoszonych od 1 grudnia 2017 r. Emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to emerytura powszechna (przyznana na wniosek lub z urzędu) oraz emerytura przyznana w wieku niższym niż powszechny wiek emerytalny (np. emerytura częściowa, emerytura górnicza, w tym emerytura górnicza bez względu na wiek, emerytura nauczycielska przyznana na podstawie Karty Nauczyciela, czy też emerytura wcześniejsza dla matek opiekujących się dziećmi). Za emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie uważa się emerytury pomostowej oraz nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Co to oznacza?

Oznacza to, że ZUS nie przyzna renty z tytułu niezdolności do pracy, jeśli osoba ma już ustalone prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, albo spełnia warunki do jej uzyskania. W takim przypadku jeśli klient złoży o nią wniosek, ZUS nie będzie badać pozostałych warunków wymaganych do przyznania tej renty. Osoba taka otrzyma od nas decyzję odmawiającą przyznania renty. Jeśli nie pobiera jeszcze emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ale spełnia do niej warunki, poinformuje o możliwości ubiegania się o emeryturę.

Od 1 grudnia 2017 r. wprowadzono przepis zgodnie z którym prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje z dniem, od którego została przyznana emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że jeśli ktoś już ma przyznaną rentę z tytułu niezdolności do pracy, a po 30 listopada 2017 r. ZUS przyzna emeryturę (z urzędu lub na wniosek), to straci prawo do tej renty.

Są jednak sytuacje, w której ZUS może przywrócić prawo do renty po warunkiem, że:

• prawo do renty ustało w związku z upływem okresu, na jaki została przyznana oraz

• lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS orzeknie, że niezdolność do pracy powstała nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do renty, którą dana osoba pobierała wcześniej.

Od 1 grudnia 2017 r. możemy przywrócić prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy tylko wtedy, jeśli prawo do niej ustało w związku z ustąpieniem niezdolności do pracy, a osoba jest ponownie niezdolna do pracy i niezdolność ta powstanie nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania prawa do renty. Jeżeli w trakcie uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy ustalimy, poczynając od 1 grudnia 2017 r., prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to prawo do renty ustanie w związku z przyznaniem emerytury. W takim przypadku ZUS nie może przywrócić prawa do renty.

  • Numer: 18 (911)
  • Data wydania: 01.05.18
Czytaj e-gazetę