Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Kącik ZUS

03.04.2018 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Jestem nauczycielką. Ma za sobą trochę lat pracy, nie ukrywam, że coraz bardziej jestem zmęczona. Chciałabym zapytać, jakie są świadczenia emerytalne dla nauczycieli? Z czego mogłabym skorzystać?

Niestety nie podała Pani swojego wieku, ani liczby przepracowanych lat jako nauczyciel. Dlatego w takiej sytuacji mogę jedynie udzielić ogólnej odpowiedzi. Zakładam, że jest Pani urodzona po 1948 r., zatem ma Pani kilka możliwości, by przejść na emeryturę lub podobne świadczenie z ZUS przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Wszystko zależy od Pani wieku i stażu pracy. Natomiast ogólnie rzecz ujmując nauczyciele mogą przejść na wcześniejszą emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze, emeryturę nauczycielską, świadczenie kompensacyjne lub emeryturę pomostową. By uzyskać bardziej szczegółowych informacji zapraszam do doradcy emerytalnego ZUS dostępnego w każdej jednostce ZUS.

Mam zasiłek opiekuńczy na chorą córeczkę. W pracy dostałam do wypełnienia strasznie duży formularz z ZUS. Czy koniecznie jest to wypełnienie. Skoro mam opłacane składki, wszystko jest w ZUS, to po co jeszcze ten papier?

Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn, nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Limit ten ma zastosowanie do wszystkich członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego, niezależnie od ich liczby oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki. Zasiłek opiekuńczy można otrzymać pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę. Jeżeli jednak sprawujemy opiekę nad dzieckiem chorym w wieku do 2 lat, zasiłek opiekuńczy przysługuje nawet wtedy, gdy są inni członkowie rodziny, którzy mogą zapewnić opiekę.

Jeśli ubiegamy się o zasiłek opiekuńczy, należy złożyć:

wniosek o zasiłek opiekuńczy:

– Z-15A – w przypadku opieki nad chorym dzieckiem lub opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat lub opieki nad nowo-narodzonym dzieckiem w okresie pierwszych 8 tygodni po porodzie, albo

– Z-15B – w przypadku opieki nad chorym członkiem rodziny, innym niż dziecko. Nie trzeba składać wniosku o zasiłek, jeśli ubiegamy się o zasiłek opiekuńczy za kolejny nieprzerwany okres,

zaświadczenie lekarskie wystawione w formie papierowej na druku ZUS ZLA (zielona kopia)

Zaświadczenie lekarskie w tej formie zobowiązany jesteś przedłożyć w ciągu 7 dni od daty, kiedy je otrzymasz; jeżeli dostarczymy je po tym terminie, zasiłek opiekuńczy zostanie obniżony o 25% od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia. Reasumując, aby mieć ustalone prawo do zasiłku opiekuńczego pracownik musi złożyć wniosek, w którym zobowiązany jest podać takie informacje, które pozwolą na ustalenia prawa do tego świadczenia. To, że dziecko jest chore - to jedna przesłanka, pozostają do ustalenia jeszcze:

czy w czasie choroby dziecka są inni domownicy mogący sprawować opiekę nad chorym dzieckiem ( stąd też potrzeba informacji o dane ojca)

czy w danym roku kalendarzowym pobierany był zasiłek opiekuńczy albo na to dziecko (które jest chore) albo na innego członka rodziny przez ojca dziecka – ilość wykorzystanych dni zasiłku opiekuńczego przez ojca dziecka wlicza się do limitu – 60 dni w roku kalendarzowego.

  • Numer: 14 (907)
  • Data wydania: 03.04.18
Czytaj e-gazetę