Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

W tych pracowniach mają wykształcić się fachowcy

30.01.2018 00:00 sub

– Dzięki nowym pracowniom nasi uczniowie będą mogli lepiej zapamiętać i zrozumieć przekazywaną przez nauczycieli wiedzę – mówi Jarosław Rudol, dyrektor Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie.

RADLIN 23 stycznia w radlińskiej Branżowej Szkole odbyła się uroczystość otwarcia dwóch nowych sal lekcyjnych. W ramach projektu „Nowoczesne pracownie – skutecznym nauczaniem zawodowym w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu wodzisławskiego” powstała pracownia rysunku technicznego oraz elektrotechniki i elektroniki. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 260 tys. zł.

– Szkolnictwo branżowe to przyszłość edukacyjna. Nowe pracownie mają pomóc w osiąganiu sukcesów tutejszych uczniów - mówił podczas uroczystości Ireneusz Serwotka, starosta wodzisławski. Natomiast Jarosław Rudol, dyrektor Branżowej Szkoły I stopnia w Radlinie podkreślał, że dzięki nowym pracowniom uczniowie będą mogli lepiej zapamiętać i zrozumieć przekazywaną przez nauczycieli wiedzę.

Teoria w praktykę

Pracownia rysunku technicznego wzbogaciła się o 16 nowoczesnych stanowisk komputerowych, w których zainstalowano pakiet CAD–EDUKACJA. Oprogramowanie wykorzystuje jeden z najpopularniejszych na świecie programów Solid Egde do nauki technik komputerowego wspomagania projektowania. System CAD tworzy trójwymiarowy model gotowego zespołu oraz wchodzących w jego skład części. Pozwala także na analizę współzależności geometrycznych i symulację wzajemnych ruchów części, tworzy dokumentację rysunkową i zaawansowaną wizualizację modeli 3D. - W pracowni znajduje się również drukarka 3D, która umożliwi uczniom przekuć teorię w praktykę - zauważył dyrektor Rudol.

Nowoczesne nauczanie

Pracownia do nauczania elektrotechniki i elektroniki wcześniej była pracownią języka polskiego. Obecnie wzbogaciła się o zestawy modeli maszyn elektrycznych, czyli 7 silników jedno- i trójfazowych, a także trenażery z układami elektrycznymi i elektronicznymi służącymi do symulacji podłączeń elektrycznych. Sala została wyposażona również w rzutnik oraz stanowisko komputerowe.

Jak podkreślał dyrektor radlińskiej Branżowej Szkoły, utworzenie nowych pracowni pozwali na prowadzenie procesu dydaktycznego w nowoczesny sposób. A co za tym pójdzie, zwiększy kompetencje zawodowe absolwentów szkoły. - Nowe pracownie umożliwią nam kształcenie praktyczne na poziomie XXI wieku. Pozwolą na szersze rozwijanie własnych umiejętności i zainteresowań. Dzięki temu łatwiej będzie nam wejść na rynek pracy - mówił nam jeden z uczniów radlińskiej branżówki Łukasz Gawron. (juk)

  • Numer: 5 (898)
  • Data wydania: 30.01.18
Czytaj e-gazetę