Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Kącik ZUS

30.05.2017 00:00 red.

Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Jestem pracownikiem w pełnym wymiarze czasu pracy (1 /1). Dodatkowo po godzinach pracy podpisałem umowę-zlecenie i pracuję jako ratownik na basenie. Czy prawidłowa jest sytuacja, że z umowy- zlecenia nie mam odprowadzanych składek na ubezpieczenie społeczne?

Ubezpieczony, który pracuje na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy i równocześnie jest zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę. Z tytułu umowy-zlecenia ubezpieczenia społeczne mają charakter dobrowolny. Jeżeli chciałby Pan być objęty ubezpieczeniami społecznymi z umowy zlecenia na zasadzie dobrowolności należy zgłosić ten fakt zleceniodawcy.


Zatrudniamy studenta, który ma 22 lata na podstawie umowy-zlecenia. Czy od takiej umowy należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne?

Uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studenci do ukończenia 26 lat, wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu. Osoby te do ukończenia 26 roku życia nie są obejmowane ubezpieczeniami z tytułu umowy zlecenia – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.


  • Numer: 22 (863)
  • Data wydania: 30.05.17
Czytaj e-gazetę