Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Kącik ZUS

14.10.2014 00:00 red

Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy O/ZUS w Rybniku

Od września jestem na wcześniejszej emeryturze. Od 1 października podjęłam pracę na pół etatu. Stosowne zgłoszenie, że pracuję, przedłożyłam w ZUS. Tam też usłyszałam, że muszę się rozliczyć z ZUS z osiąganych przychodów. Kiedy mam to zrobić i ile mogę zarobić, by nadal wypłacano mi całość emerytury?

Emerytka


Każdy emeryt, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, a w ciągu minionego roku kalendarzowego pozostawał w zatrudnieniu, pełnił służbę lub wykonywał inną pracę zarobkową albo prowadził pozarolniczą działalność (tj. podlega obowiązkowi ubezpieczeń społecznych), zobowiązany jest do nadesłania zaświadczenia (oświadczenia) o wysokości osiągniętego przychodu. Zaświadczenie to należy nadsyłać po zakończeniu roku, w terminie do ostatniego dnia lutego. Przypominam, że okres rozliczeniowy trwa od stycznia do grudnia danego roku.

Jeśli chodzi o drugie pytanie, to proszę pamiętać, że aby otrzymywać pełną wysokość przyznanej emerytury musi Pani przestrzegać limitów z osiąganych przychodów. Od września obowiązują nowe kwoty i wynoszą one odpowiednio:

- 2618 zł brutto miesięcznie – dopuszczalna kwota przychodu (jej przekroczenie powoduje zmniejszenie kwoty wypłacanego świadczenia);

- 4862 zł brutto miesięcznie – graniczna kwota przychodu (jej przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia).

Ograniczenia w kwocie osiąganych przychodów będą Panią obowiązywały do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Od miesiąca, w którym osiągnie Pani powszechny wiek emerytalny, będzie mogła Pani zarabiać bez ograniczeń i świadczenie nie zostanie zmniejszone czy zawieszone.


Gdzie mogę dowiedzieć się na temat umorzenia składek ZUS w związku z ustawą abolicyjną?

Czytelnik


Wszelkie informacje odnoszące się do abolicji można uzyskać w każdej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – na sali obsługi klienta. Niezbędne informacje w tym zakresie można również znaleźć na stronie www.zus.pl – w zakładce POLECANE – „Abolicja – najczęściej zadawane pytania”, jak również „ulgi, umorzenia, pomoc publiczna” – w przypadku, gdy zainteresowany będzie korzystał z układu ratalnego, by spłacić należności niepodlegające abolicji. Proszę pamiętać o tym, że wniosek o abolicję można składać do 15 stycznia 2015 r. włączenie. Jest to termin ostateczny, zapisany w ustawie abolicyjnej.

Przypominam, zgodnie z zapisami ustawy, umorzeniu podlegają jedynie tzw. składki osobiste za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.. czyli m.in. nieopłacone składki na ubezpieczenie społeczne, tj.  emerytalne i rentowe oraz wypadkowe


  • Numer: 41 (726)
  • Data wydania: 14.10.14
Czytaj e-gazetę