Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Ekoserwis: Pytanie do eksperta

06.11.2012 00:00 red

Czy warto inwestować w pompy ciepła?

Dawid Piosek – Zespół Ochrony Atmosfery i Powierzchni Ziemi WFOŚiGW w Katowicach

Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności pompami ciepła. Wzrost świadomości beneficjentów Funduszu o korzyściach płynących z zabudowtego innowacyjnego źródła ciepła, powoduje że coraz częściej rozważa jest możliwość zabudowy pompy ciepła w eksploatowanych obiektach.

Obecnie głównym czynnikiem zniechęcającym inwestorów do wyboru pompy ciepła jest cena zakupu tego urządzenia, która w zależności od mocy i rodzaju „dolnego źródła” może kształtować się od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy. Warto dodać, że cena zakupu pompy ciepła z całym wyposażeniem jest niejednokrotnie większa od ceny zakupu niskoemisyjnego kotła węglowego lub gazowego, dlatego, żeby przedsięwzięcie było opłacalne, niezbędne jest dotacyjne wsparcie inwestycji przewidujących zabudowę pomp ciepła np. przez WFOŚiGW.

Pompa ciepła jest to urządzenie wymuszające przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Ciepło odbierane jest z niskotemperaturowego źródła (woda, grunt, powietrze) w parowniku. Następnie kieruje je się do sprężarki, która podwyższając ciśnienie, powoduje wzrost temperatury.

Kluczową kwestią, która będzie się bezpośrednio przekładać na sprawność działania pompy ciepła jest dobór źródła, z którego pompa będzie pozyskiwać ciepło tzn. „dolne źródło”.

W przypadku, gdy „dolnym źródłem” jest powietrze zewnętrzne, pompa ciepła będzie pracować ekonomiczne tylko w dodatnich temperaturach powietrza zewnętrznego, natomiast w przypadku zastosowania gruntu, jako „dolnego źródła” uzyskujemy optymalne parametry pracy pompy ciepła w ciągu całego roku, z uwagi na stosunkowo stałą temperaturę gruntu.

Przykładową inwestycją na którą beneficjent uzyskał dofinansowanie w formie dotacji w wysokości 189.279 zł oraz pożyczki w wysokości 219.408 zł jest zrealizowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Nowoczesna” zadanie pn.: „Zabudowa powietrznych pomp ciepła i instalacji kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody użytkowej w trzech budynkach mieszkalnych wielorodzinnych przy ulicy Chodkiewicza 13-15, 1921 i 38-40 w Raciborzu”.

Inwestycja ta polegała na modernizacji obecnego systemu produkcji ciepłej wody użytkowej na system powietrznych pomp ciepła wspomaganych przez instalację solarną. W ramach zadania wykonano zabudowę kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 94 m2 oraz 3 szt. pomp ciepła. Dzięki zabudowie kolektorów oraz pomp ciepła planuje się wyprodukowanie 593 GJ/rok energii cieplnej, która zaspokoi potrzeby mieszańców w ciepłą wodę użytkową.

Podsumowując, choć zasada działania pompy ciepła jest znana od ponad wieku, to w dalszym ciągu zbyt mało jest inwestorów zainteresowanych tym urządzeniem. Z pewnością wzrost popytu na pompy ciepła przełoży się bezpośrednio na spadek cen tego typu urządzeń, co w konsekwencji zainicjuje dalszy wzrost ich popularności. WFOŚiGW w Katowicach udzielając dofinansowania w formie dotacji i pożyczki przyczynia się znacząco do wzrostu popularności tych urządzeń.

  • Numer: 45 (626)
  • Data wydania: 06.11.12