Za miejsce na cmentarzu wszyscy zapłacą tyle samo
LUBOMIA – Nadzór finansowy wymusił wprowadzenie sztywnych stawek za usługi na cmentarzu
Pod koniec lipca rada gminy w Lubomi wprowadziła opłaty za pochówek na cmentarzu komunalnym. Ruch ten związany był z rezygnacją prywatnej firmy, która do tej pory administrowała nekropolią. Gmina sama cmentarza prowadzić nie chciała (wójt uznał, że to nieopłacalne), dlatego przekazała go wraz z domem pogrzebowym w administrację parafii pw. Marii Magdaleny w Lubomi. – Cennik ma hamować przed wyższymi opłatami. Opracowaliśmy go na podstawie rozeznania w okolicznych parafiach – mówił w lipcu Czesław Burek, wójt Lubomi.
Wprowadzając w lipcu cennik włodarze gminy zapisali w uchwale jedynie górne granice opłat. Np. opłata za kopanie grobu wynosiła do 850 zł, a opłata za jedno miejsce do 200 zł. Administrator mógł więc pobierać mniejsze kwoty. Zapisy te trzeba było jednak doprecyzować. - Organ nadzoru stwierdził, że stawki muszą być sztywne. Nie mogą być określone w ten sposób, że podana jest tylko górna granica – wyjaśnia Czesław Burek. Dlatego radni musieli podjąć nową uchwałę, w której stawki są stałe.
Opłaty pobiera administrator czyli parafia. W dalszym ciągu prawo do pochówku na cmentarzu komunalnym przysługiwać będzie nie tylko katolikom. Oprócz cmentarza komunalnego w Lubomi funkcjonuje również cmentarz parafialny.
(art)
Cennik opłat na cmentarzu komunalnym
1 miejsce – 200 zł
1 miejsce w grobowcu – 200 zł
miejsce pochówku dziecka – 100 zł
kopanie grobu – 850 zł
kopanie grobu głębinowego – 950 zł
ustawienie nagrobka kamiennego – 10 % wartości
Najnowsze komentarze