Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

List do redakcji

11.09.2012 00:00 red

Ojczyzna to ziemia i groby,
Narody tracąc pamięć tracą życie.
Wodzisław pamięta.

Składam podziękowanie szczególnie tym wszystkim, którzy przyczynili się do nazwania jednej z ulic na terenie Wodzisławia ulicą Armii Krajowej. Ulicą tą jest nowo wybudowany odcinek drogi od marketu Tesco do ronda na ulicy Rybnickiej. Kiedy w roku 2010 jako radny podjąłem taką inicjatywę i na tę okoliczność złożyłem interpelację do Prezydenta Miasta, nie było okazji aby spełnić marzenia garstki żyjących jeszcze członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wprawdzie na cokole obok pomnika Powstań Śląskich znajduje się skromna tablica upamiętniająca historię tych żołnierzy w historii naszej ojczyzny, jednak im należało się coś więcej, mając na uwadze to, że uhonorowano członków Armii Ludowej, Batalionów Chłopskich (mają oni swoje ulice w Wodzisławiu), zapomniano jednak o żołnierzach Armii Krajowej. Z podobną inicjatywą w roku 2011 wystąpił wystąpił Grzegorz Kamiński, nauczyciel Zespołu Szkół Budowlanych, zarazem radny powiatu, kierując do Urzędu Miasta pismo w sprawie nadania jednej z ulic nazwy Armii Krajowej. Zorganizował z okazji przypadającej w tym roku 70-tej rocznicy powstania Armii Krajowej, konkurs  wiedzy o AK z multimedialną prezentacją, w której uczestniczyli uczniowie miejscowej „Budowlanki” oraz szkół powiatu. Tą drogą pragnę szczególnie podziękować żyjącym żołnierzom oraz członkom rodzin byłych żołnierzy Armii Krajowej, których domy odwiedziłem i którzy wpisali się na listę poparcia. Również dziękuję osobom, które poparły tę ideę: panu Józefowi Musiołowi, byłemu ministrowi sprawiedliwości, z którym przed tym nawiązałem kontakt prosząc o poparcie w tej sprawie, posłowi Ryszardowi Zawadzkiemu, senatorowi Antoniemu Motyczce, prezydentowi Mieczysławowi Kiecy, przewodniczącemu Rady Miasta Janowi Grabowieckiemu oraz wszystkim radnym, którzy jednomyślnie poparli tę inicjatywę, podejmując na sesji uchwałę o nazwaniu jednej z ulic Wodzisławia ulicą Armii Krajowej.

W imieniu żyjących członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej dziękują członkowie Zarządu: Paweł Kowol, przewodniczący Koła, Robert Grzybek, z-ca przewodniczącego, Leon Benisz – członek.

Honorowy członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
Władysław Szymura

  • Numer: 37 (618)
  • Data wydania: 11.09.12