Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

Mateusz Surma mistrzem Europy

09.05.2006 00:00
Ma dopiero 11 lat, a jest już jednym z najbardziej utytułowanych zawodników Wodzisławskiego Klubu GO.
Mateusz Surma - bo o nim mowa - ma za sobą starty w Mistrzostwach Polski i Świata, a w marcu tego roku został mistrzem Europy w kategorii juniorów do lat 12. W sierpniu wyjeżdża na Mistrzostwa Świata do Chin.

Zawody, w których Mateusz Surma wywalczył tytuł mistrza Europy, odbyły się w Sankt Petersburgu (Rosja) w marcu tego roku. Startowało tam 68 najlepszych zawodników Europy. Polskę reprezentowała mała, 4-osobowa grupka dzieci, w tym dwójka z Wodzisławskiego Klubu Go: Mateusz Surma 11-letni mistrz Polski w kategorii open (do lat 18-tu), oraz jego młodszy 8-letni brat Bartosz, mistrz Polski w kategorii do lat 12-tu. Obaj startowali w kategorii do lat 12-tu. Przepustką do startów w Rosji były ubiegłoroczne mistrzostwa Polski rozgrywane w Wodzisławiu, w których Mateusz i Bartosz wywalczyli najwyższe pozycje. Mateusz wywalczył ex aequo 1. miejsce z Holendrem Joshuą Chao, a Bartosz zajął 38 miejsce.

To jeden z największych sukcesów polskiego GO w historii i największy sukces od 1983 roku, kiedy to Janusz Kraszek wywalczył złoty medal na Mistrzostwach Europy Seniorów. Złoto w Mistrzostwach Europy w Rosji pozwala Mateuszowi na start w Mistrzostwach Świata, które odbędą się w sierpniu w chińskim mieście Shen Zhen, 35 km od Hongkongu. Azja to kolebka tej gry, więc należy spodziewać się twardej rywalizacji. Miejmy nadzieję, że 11-letni wodzisławianin pokaże, na co go stać! Trzymajmy kciuki!

Jak się to zaczęło?

Mateusz rozpoczął grę w GO w wieku 7 lat. Do trenowania namówił go jego ojciec Wojciech Surma, który także ma za sobą kilka udanych startów, ale jak sam przyznał w rozmowie z nami do sukcesów syna mu bardzo daleko. Dwa razy został drużynowym wicemistrzem Polski.

Pierwsze sukcesy Mateusza rozpoczęły się już po kilku miesiącach treningów. W 2002 roku na zawodach w Bielsku 7-latek z Wodzisławia wywalczył Mistrzostwo Polski w kategorii juniorów do 12 lat. To pozwoliło mu na start w Mistrzostwach Europy w Cannes w 2003 roku, gdzie zajął 19 pozycję. W kolejnych mistrzostwach Polski w 2003 roku w Szklarach Górnych k. Wrocławia po raz kolejny wywalczył złoty medal. Tym razem, mając 8 lat, startował w kategorii juniorów do 15 lat. I to pozwoliło mu na kolejny wyjazd na Mistrzostwa Europy, które odbyły się w niemieckim Koeln. Tam wywalczył wysoką 5. pozycję i tym samym zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata w kanadyjskim Vancouver, gdzie miał okazję zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami świata m.in. z Chin, Korei, Tajwanu czy Japonii. Mimo debiutu w tak wysoko klasyfikowanej imprezie zajął 8. miejsce.

W 2004 roku po raz kolejny nie miał sobie równych w Mistrzostwach Polski w Biłgoraju (startował w kategorii do 15 lat) i zakwalifikował się do Mistrzostw Europy w słowackich Koszycach, gdzie zajął 4 miejsce.

Przepustkę do tegorocznych Mistrzostw Europy wywalczył jako gospodarz w Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Wodzisławiu.

• Numer: 19 (328)
  • Data wydania: 09.05.06