Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Być modelką…

25.04.2006 00:00
Niewiele jest szkół, które kończą się…rewią mody. Tak właśnie jest na kierunku kreowanie ubiorów w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie. To jedyny taki kierunek w powiecie wodzisławskim.
Dziewczyny z zapałem przeglądają katalogi, śledzą trendy w modzie. Jedne marzą o tym, żeby kiedyś stanąć na wybiegu w blasku reflektorów, inne chcą pracować w reklamie albo same projektować stroje i przygotowywać własne pokazy. Na razie skrywają swoje marzenia, żeby nie zapeszyć. Póki co, wszystkie zapewniają, że same sobie zaprojektują sukienkę ślubną, a przynajmniej jedną z karnawałowych kreacji. To fajna szkoła, fajni nauczyciele. Mamy tutaj wiele możliwości rozwoju i nauki. Wiążemy z tym nasze różne marzenia - mówi o pszowskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Kasia Mazur z pierwszej klasy liceum profilowanego.
 
W tym roku szkoła organizuje już po raz piąty nabór na kierunek kreowanie ubiorów. Pierwszy rocznik był liczny i stanowił całą klasę. Kolejne już są mniej liczne i są to grupy, połączone z transportem i spedycją - mówi Blandyna Porąbka, nauczycielka przedmiotów zawodowych w pszowskim ZSP. Materiałoznawstwa oraz metrologii tekstyliów i skór uczy tutaj Elżbieta Tomas.
 
Kierunek kreowania ubiorów wybierają same dziewczyny, chociaż chłopcy też mogą się zgłaszać. Uczą się tutaj o przędzalnictwie, tkactwie, garbarstwie, wykończeniu materiałów, wytwarzaniu wyrobów, które same projektują, a następnie prezentują. Są także lekcje o makijażu, fryzurach, o dodatkach do wystroju, a także o stylizacji całej sylwetki zgodnie z typem urody i usposobieniem - wyjaśnia Blandyna Porąbka. Dziewczyny przygotowują także pokazy mody w swojej szkole, robią wystawy w bibliotece, występują na Targach Edukacyjnych oraz na uroczystościach szkolnych. Kiedyś gościły w katowickim WOM-ie, a w tym roku występowały w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. Końcowym etapem na zakończenie szkoły jest przygotowanie rewii mody. Niestety, mankamentem tego kierunku jest to, że tak naprawdę nie daje on zawodu. Stanowi jedynie przygotowanie do dalszej edukacji. Wiele uczennic zostaje później kosmetyczkami, ale są też i takie, które z powodzeniem uczą się w szkołach projektowania. Ponadto liceum profilowane daje możliwości kształcenia w kilku zawodach: dziewiarza, krawca, obuwnika, tkacza, laboranta oraz wizażysty.
 
Iza Salamon
  • Numer: 17/18 (326/327)
  • Data wydania: 25.04.06