Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Radlińskie Betlejem

25.01.2005 00:00
Zespoły spoza naszego regionu, a także z Czeskiego Cieszyna wzięły udział w tegorocznych „Radlińskich Betlejkach”. Odbywający się po raz ósmy Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych uzyskał więc charakter międzynarodowy. W trzydniowych eliminacjach wystąpiło ponad 40 zespołów dziecięcych i młodzieżowych, w tym laureaci przeglądów powiatowych w Raciborzu, Wodzisławiu i Jastrzębiu.
Zaprezentowane widowiska były bardzo różnorodne - mówi Piotr Cybułka, główny organizator „Betlejek”. Były formy taneczne, śpiew, żywe słowo oraz tradycyjne przedstawienia gwarowe. Uzupełnieniem przeglądu był towarzyszący mu konkurs plastyczny „jAnioł nad jAniołami”, myślę, że warto sięgnąć do innych form artystycznych, by wyrazić ten bożonarodzeniowy czas.  Biorąc pod uwagę przeglądy powiatowe „Betlejki” objęły około 100 zespołów. Cieszę się, że z dobrej strony pokazały się zespoły z Radlina. Termin koncertu laureatów zbiegł się z początkiem ferii, w niektórych zespołach zabrakło kilku wykonawców, którzy już wyjechali na wypoczynek, ale to nie przeszkodziło w zaprezentowaniu nagrodzonych widowisk publiczności. Do radlińskiego Betlejem zapraszamy wszystkich za rok.
 
Trwające przez trzy dni prezentacje widowisk bożonarodzeniowych oceniało jury w składzie: Janusz Majewski - przewodniczący, Jerzy Dębina i Jerzy Michalski. Zgodnie z ich werdyktem Grand Prix  „Radlińskich Betlejek” otrzymał zespół „Szkloki” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojnowicach pod kierunkiem Ewy Gotzman za widowisko zatytułowane „Kolędnicy”.
 
W kategorii przedszkoli jury nie przyznało pierwszego miejsca. Drugie miejsce zajęły: zespół „Szkraby” z Publicznego Przedszkola Nr 11 w Wodzisławiu Śląskim z widowiskiem „Przychodzimy do Stajenki”. Opiekunkami zespołu są Maria Kędziora i Mariola Kolorz; grupa „Elfy” z Przedszkola w Świerklanach Górnych za widowisko „Grudniowa noc”, opiekun Katarzyna Waisman.
 
W grupie szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął „Teatrzyk Niewielki” z Domu Kultury i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borucinie, pod kierunkiem Ireny Hlubek za „Rzecz o kolyndowaniu po morawsku”; na drugim miejscu uplasowały się: zespół teatralno-muzyczny ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Wodzisławiu Śląskim za widowisko „Narodził się w stajence” (opiekun - Łucja Żymełka); Szkolne Kółko Dramatyczne Szkoły Podstawowej w Turzy pod kierownictwem Bernadety Budnik za widowisko „Cudowna noc”. Trzecie miejsce zajęły następujące widowiska: „Nie było miejsca dla ciebie” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Czyżowicach (opiekunki - Janina Gimpel i Mirela Bura); „Leśne jasełka” uczniów SP 4 w Wodzisławiu Śląskim (opiekun - Sylwia Lubszczyk); „Zabawa w jasełka” przygotowane przez kółko teatralno-regionalne z SP 6 w z Raciborzu (opiekunowie - Jadwiga Brzezinka, Jan Goldman, Urszula Soroka).
 
W kategorii gimnazjów zwyciężyła  Grupa Kolędnicza zespołu „Marceloki” z Gimnazjum nr 1 w Radlinie za widowisko „Kto za mną idzie, nie chodzi w ciemności” w opracowaniu Wiesławy Czogalik i Gabrieli Kowalczuk. Drugie miejsce zajęło widowisko „Prawda o betlejemskiej nocy” opracowane przez Justynę Firut i Annę Rynkiewicz-Ryszka, które przedstawili uczniowie Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śląskim; trzecie miejsce przyznano widowiskom: „Kiedy miłość na świat przychodzi” zespołu „Semper Vita” z Zespołu Szkół Sportowych w Radlinie  (opiekunki - Magdalena Tokarz, Małgorzata Szymura i Alina Spandel); „Na początku było Słowo...” zaprezentowane przez Zespół Teatralny „Bez Miary” Gimnazjum w Brynku (opiekunowie Anna Rogala-Goj, Jacek Klica i Kornelia Sobel); „Betlejem w Polsce” w opracowaniu Barbary Cicheckiej z Gimnazjum nr 11 w Jastrzębiu Zdroju. Wyróżnienie otrzymało Kółko Teatralne Miejskiego Gimnazjum nr 1 w Knurowie, kierowane przez Aleksandrę Żydek, za wprowadzenie elementów interakcji w spektaklu „Świąteczna ulica”.
 
W kolejnej kategorii obejmującej domy kultury, domy dziecka, ogniska pracy pozaszkolnej, parafie i szkoły ponadgimnazjalne) pierwsze miejsce zajęli goście z Warszawy - połączone zespoły taneczny, wokalno-taneczny i wokalny Klubu „Ikar” za widowisko „Pamiętaj i uwierz” przygotowane przez Agnieszkę Czarnecką i Tomasza Wasaka. Drugie miejsce zajęły: grupa młodzieżowa Parafii św. Mikołaja w Lublińcu za widowisko „Obietnica”, opiekunem zespołu jest śpiewający i grający na gitarze ks Andrzej Pytlik;  zespół z Gminnego Ośrodka Kultury w Tworogu za widowisko „Dziewczynka z zapałkami, czyli... o samotności” w opracowaniu Grażyny Chmiel, Anny Rogali-Goj, Jacka Klica i Kornelię Sobel. Trzecie miejsce zajęły następujące przedstawienia: „Kompot z dyni” w opracowaniu Dagmary Porembskiej i Beaty Robakowskiej z II LO w Wodzisławiu Śl. za widowisko; „Jak anioł z diabłem opowieść jasełkową snuli” w wykonaniu zespołu „Kończyckie aniołki” z Domu Dziecka w Kończycach Wielkich (opiekunki - Brygida Wnentrzak i Agnieszka Kozieł); „Opowieść wigilijna” opracowana na podstawie utworu Dickensa przez Lucynę Stiel w wykonaniu zespołu teatralnego „Żak” z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Radlinie.
 
Wyróżnienie specjalne przyznano dla przedszkolaków z Zespołu Pieśni i Tańca „Cieszynianka”, z Czeskiego Cieszyna, którzy wystąpili we fragmencie widowiska „Rozśpiewały się obłoki”, za anielski urok i radość śpiewania polskich kolęd i pastorałek (opiekun - Maria Szymanik).
 
W grupie szkół specjalnych pierwsze miejsce zajęły widowiska: „Idź do Betlejem” Teatr Ruchu „Dzwoneczki” z Zespołu Szkół Specjalnych w Radzionkowie, opiekunem grupy jest Henryka Frankowska; „Szopka św. Franciszka” przygotowana przez Jadwigę Dębina, w wykonaniu uczniów Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 w Raciborzu.
 
Organizatorami „Betlejek” są: Ognisko Pracy Pozaszkolnej i Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie, Miasto Radlin, Powiat Wodzisławski, Samorząd Województwa Śląskiego i Parafia w Radlinie -Biertułtowach.

(jak)
  • Numer: 4 (261)
  • Data wydania: 25.01.05