Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Pierwszy dzień choroby znowu płatny

02.03.2004 00:00
Jestem zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony. Ostatnio zachorowałam i pracodawca nie zapłacił mi za pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? - czytelniczka
Od 1 stycznia 2004 r. pracodawcy muszą płacić pracownikom wynagrodzenie chorobowe za każdy dzień choroby, bez względu na czas jej trwania. Zasady dotyczące odpłatności za każdy dzień zwolnienia lekarskiego zmieniły się od 1 stycznia 2004 roku. Do 31 grudnia 2003 r., zgodnie z art. 92 par. 11 kodeksu pracy, w pierwszym dniu każdego okresu niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwającej nie dłużej niż 6 dni, pracownik nie zachowywał prawa do wynagrodzenia. W wyniku nowelizacji kodeksu pracy przepis art. 92 par. 11 został skreślony. Od 1 stycznia 2004 r. pracodawca musi zapłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe za każdy dzień choroby, bez względu na czas jej trwania. Oznacza to, że pracodawca musi od 1 stycznia 2004 r. płacić pracownikowi za wszystkie 33 dni choroby w roku kalendarzowym, nie wyłączając pierwszego dnia choroby, nawet jeżeli zwolnienie lekarskie będzie opiewało na mniejszą niż 6 dni nieobecności w pracy z powodu choroby.
 
Jerzy Zatorski „Gazeta Prawna”
  • Numer: 10 (214)
  • Data wydania: 02.03.04