Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Prawo dla każdego

08.10.2003 00:00
Po dowód do gminy

Do końca 2007 r. wszystkie osoby, które mają stare papierowe dowody, muszą je wymienić - według ściśle określonego harmonogramu - na nowe, plastikowe. Wymiana dowodu czeka nas przy każdym przemeldowaniu i po wzięciu ślubu. Za wymianę, jak i za nowy dokument tożsamości, płacimy 30 zł. Dowód osobisty wydany osobie pełnoletniej jest ważny 10 lat od daty jego wydania. Aby uzyskać dowód osobisty na czas nieoznaczony, trzeba zwrócić się o wydanie dowodu z takim terminem ważności. Niestety, w formularzu o wydanie dowodu nie przewidziano żadnej rubryki, gdzie należy wpisać prośbę o wydanie dowodu bezterminowo. Trzeba więc - składając wniosek - bezwzględnie zażądać od urzędnika, który go przyjmuje, aby uwzględnił naszą prośbę i dopisał na formularzu, że dowód ma zostać wydany bezterminowo, a nie tylko na 10 lat.

Gdy urlop nie był udany

Sezon urlopowy nie dla każdego zakończył się wspomnieniem udanego wypoczynku. Niektóre biura podróży nie wywiązały się z umowy. W takich przypadkach warto złożyć reklamację imprezy turystycznej. Jakość usług turystycznych poprawia się, choć nadal zdarzają się nieuczciwe biura podróży, których imprezy nie spełniają warunków, na jakie strony zgodziły się w umowie. Bez winy nie są również turyści - biura podróży doskonale kojarzą klientów, którzy z reklamacji uczynili sobie stały sposób na obniżanie kosztów wycieczki. Domagają się odszkodowania po każdej imprezie, w której uczestniczą, wnosząc nieuzasadnione roszczenia. Przyczyną reklamacji jest najczęściej niezgodność świadczeń, jakie otrzymali klienci, z warunkami umowy. Dotyczy to przede wszystkim programu imprezy, który bez zgody podróżujących jest zmieniany lub zubażany. Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, umowa o świadczenie takich usług powinna określać sposób zgłaszania reklamacji związanych z wykonywaniem usług przez organizatora turystyki lub osobę z nim współpracującą, wraz z podaniem terminu zgłaszania takich reklamacji. Ustawa nie określa tu żadnego minimalnego ani maksymalnego terminu na zgłoszenie reklamacji - jest on każdorazowo ustalany przez organizatora imprezy. Przydatne adresy: Polska Izba Turystyki, Warszawa, ul. Astronomów 3/411, tel. 22 836 99 71; Ministerstwo Gospodarki, Departament Turystyki, Warszawa, pl.Trzech Krzyży 3/5, tel. 22 693 46 48.

Wolne w celach religijnych

Pracodawca ma obowiązek udzielić zwolnienia od pracy pracownikom należącym do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Osobom tym możliwość odbywania praktyk religijnych podczas własnych świąt zapewnia ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Warunkiem udzielenia zwolnienia jest odpracowanie czasu jego trwania bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub w godzinach nadliczbowych.
  • Numer: 41 (193)
  • Data wydania: 08.10.03