Poniedziałek, 20 maja 2024

imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira

RSS

Dyrektor Kacprowicz z ZSO nr 1: jestem przeszczęśliwa. Takiego wyniku nie mieliśmy już z 10 lat

11.07.2023 00:00 red

Najwyższą zdawalność matur wśród szkół powiatowych w Raciborzu uzyskał w tym roku ZSO nr 1 – prawie 98%. Na Kasprowicza cieszą się przede wszystkim z postępu w Liceum Sztuk Plastycznych. W tej placówce tylko jednej osobie nie udało się zdać egzaminu z jednego przedmiotu. – To wynik „Plastyka” dał nam ten końcowy sukces – podkreśla Marzena Kacprowicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu.

Ogółem trzy osoby nie zdały matury w całym ZSO nr 1, a jedna z nich może mówić o pechu, bo zabrakło jej zaledwie 1%.

Marzena Kacprowicz podkreśla, że kadrze i uczniom z ZSO nr 1 udało się sprostać nowemu typowi egzaminu maturalnego. – Wymagało to ogromnego nakładu pracy nauczycieli. Ten mocny nadzór pedagogiczny to był mój priorytet w tym roku.

W trudnej sytuacji

Postawiliśmy na przygotowania do nowego typu matury i nasze działania szły kilkoma torami – wobec uczniów, rodziców i nauczycieli. Odbyły się dodatkowe zajęcia, spotkania z rodzicami, zajęcia z psychologiem, pedagogiem. Nakład pracy był duży, ale efekt jest imponujący – uważa dyrektor zespołu.

Jej zdaniem młodzież postawiono w trudnej sytuacji. – Jeszcze w marcu Okręgowa Komisja Egzaminacyjna zmieniała zasady gry, że tak powiem. Modyfikowano listę lektur, egzaminy były ustne, ale uczniowie to wszystko zdali – cieszy się Kacprowicz.

Widziała w piątek 7 lipca, w dniu ogłoszenia wyników, jak przychodzili maturzyści. – Chłopcy z mat-fizu mają po 90% z matury rozszerzonej, z matematyki nowego typu. To naprawdę super. Jak odbierali świadectwa, to bardzo się cieszyli, dziękowali. Mówili, że teraz to astronomia i inne rzeczy, które sobie wyszukali. Mówię im: logujcie się, załatwiajcie sobie, a my czekamy na wieści o ich rekrutacji, która łatwa nie jest, bo dwa roczniki się starają, te po gimnazjach i te po szkołach podstawowych – zauważa szefowa placówki.

Sukces nauczycieli

– Jako dyrektor tej szkoły jestem prze, przeszczęśliwa i to jest głos wszystkich nauczycieli, wychowawców, którzy byli z uczniami, pracowali dużo. Myślę, że warto było. Ten sukces jest duży. Niemal 98% zdawalności. Te 3 osoby, które nie zdały, to prawie jak w sytuacji z błędem statystycznym – zaznacza M. Kasprowicz.

W kontekście odwiecznej rywalizacji dwóch liceów raciborskich dyrektor ZSO nr 1 wskazuje, że wyniki obu szkół są prawie takie same (w II LO – 97,32%). Podkreśla ogromny sukces przede wszystkim nauczycieli. – Bo podołali nowej podstawie programowej, a przecież to wszystko dopiero w tym roku zaczęło się rozgrywać – podsumowuje nasza rozmówczyni.

Zbudowany starosta

Wicestarosta raciborski Marek Kurpis powiedział nam, że wydział edukacji pracuje nad szczegółową analizą tegorocznych wyników maturalnych. Takowa będzie gotowa w przyszłym tygodniu. Kurpis podkreślił wysoką zdawalność w obu liceach, lepszą niż średnia krajowa. – Jestem tym zbudowany – stwierdził. Cieszy go także poziom osiągnięty w „Ekonomiku” (79,38%), bo to zauważalny postęp wobec sytuacji zeszłorocznej. Podkreślił też, że tak wysoka zdawalność oznacza, że osób, którym się nie powiodło na egzaminie dojrzałości, jest w najlepszych szkołach Powiatu zaledwie kilka.

CKZiU nr 1 („Budowlanka-Gastronomik”) uzyskał 65,06%, a CKZiU nr 2 („Mechanik”) – 84,62%.

(ma.w)

  • Numer: 28 (1627)
  • Data wydania: 11.07.23
Czytaj e-gazetę