Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Wiara w czasach zarazy

17.03.2020 00:00 red

Jakie zalecenia dla wiernych i kapłanów obowiązują w powiecie raciborskim?

Niektórzy hierarchowie odwołali msze i nabożeństwa, inni poprosili proboszczów o liczenie wiernych. Jeszcze inni ograniczyli udział w eucharystii do osób związanych z intencją mszy. To pokłosie decyzji rządu o ograniczeniu liczby zgromadzeń publicznych do 50 osób.

Diecezja Opolska – maksymalnie 50 wiernych na mszy

Biskup opolski Andrzej Czaja udzielił wszystkim wiernym dyspensy od uczestnictwa w eucharystii. – Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy św. w niedzielę nie jest grzechem – wyjaśnia biskup.

Kościoły w Diecezji Opolskiej pozostają otwarte. – Proszę jednak Księży Proboszczów, by w tej wyjątkowej sytuacji dopilnowali, aby podczas każdej Mszy świętej i nabożeństw celebrowanych wewnątrz kościoła przebywało maksymalnie 50 osób – czytamy w komunikacie kurii opolskiej. Biskup A. Czaja zaleca, aby w pierwszej kolejności we mszy mogli uczestniczyć wierni związani z intencją danej eucharystii.

Ponadto bp Andrzej Czaja zwraca się do wszystkich wiernych z prośbą, aby każdego dnia odmawiali „Różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc”.

Do Diecezji Opolskiej należą m.in. dekanaty w Łanach (tam m.in. parafie w Modzurowie oraz Sławikowie), Pietrowicach Wielkich (parafie w Borucinie, Cyprzanowie, Gamowie, Krowiarkach, Krzanowicach, Krzanowicach, Makowie, Pawłowie, Pietrowicach Wlk., Samborowicach oraz Wojnowicach) oraz Raciborzu (parafie w Łubowicach, Raciborzu – bez Brzezia – i Rudniku).

Diecezja Gliwicka bez mszy i nabożeństw

Biskup Gliwicki Jan Kopiec odwołał planowe msze święte we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji. Kapłani odprawiają msze, ale bez udziału wiernych. W związku z powyższym wszystkim wiernym przebywającym na terenie Diecezji Gliwickiej udzielono dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej eucharystii.

– Nakazuję jednocześnie odprawienie jednej Mszy św. każdego dnia do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii – czytamy w dekrecie biskupa gliwickiego.

Biskup gliwicki odwołał również nabożeństwa, w tym Gorzkich żali oraz Drogi Krzyżowej.

Kościoły pozostają otwarte, przy czym proboszczowie muszą pilnować, aby na modlitwie nie zgromadziło się jednorazowo więcej niż 50 osób.

Do Diecezji Gliwickiej należy m.in. dekanat w Kuźni Raciborskiej (m.in. parafie w Babicach, Górkach Śląskich, Kuźni Raciborskiej, Nędzy, Rudach, Turzu i Zawadzie Książęcej).

Archidiecezja Katowicka – msze w wąskim gronie

– Na terenie Archidiecezji Katowickiej należy ograniczyć uczestnictwo we mszy świętej wyłącznie do wiernych związanych z intencją mszy świętej – poinformował nas ks. dr Tomasz Wojtal. Zapytaliśmy, w jaki sposób powyższe zarządzenie będzie egzekwowane, tzn. kto będzie sprawdzał, czy zgromadzeni w kościele wierni są związani z intencją danej mszy? – Liczymy na rozsądek i właściwą postawę naszych wiernych – odpowiedział nam ks. dr T. Wojtal.

Rzecznik prasowy metropolity katowickiego przypomniał, że wiernym pozostającym na terenie Archidiecezji Katolickiej udzielono dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej eucharystii. – Jako Kościół zachęcamy do korzystania z tej dyspensy – podkreślił ks. dr T. Wojtal.

W przypadku mszy świętych pogrzebowych uczestniczyć w nich może wyłącznie najbliższa rodzina.

Ponadto na terenie Archidiecezji Katowickiej zawieszono posługę służby liturgicznej.

W granicach Archidiecezji Katowickiej znajdują się m.in. parafie w gminie Kornowac oraz parafia w raciborskim Brzeziu.

(żet)

  • Numer: 11 (1454)
  • Data wydania: 17.03.20
Czytaj e-gazetę