Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Piórem naczelnego: Zwiedzanie wskazane

07.05.2019 00:00 red

Mariusz Weidner Redaktor naczelny Nowin Raciborskich.

W rafakowskim pałacyku można oglądać w weekendy wystawę malarstwa Juliusza i Wojciecha Kossaków. Wybrałem się tam z rodziną w niedzielę i przyznam, że jest się czym zachwycić. Wystarczyło, że spojrzałem na ilustracje do „Ogniem i mieczem” autorstwa J. Kossaka i już nie mogłem oderwać od nich oczu. Pamiętam jeszcze z dzieciństwa jak się nimi zachwycano i poszukiwano takich wydań książki. Powieść Sienkiewicza zyskała z nimi na swej wartości, a raciborska wystawa potrafi przenieść zwiedzających w królestwo wyobraźni ich autora. Odwiedziny wystawy w majówkowym czasie, jeszcze w nastroju trzeciomajowego święta miały wszelkie szanse zaszczepić wśród jej widzów patriotyczne akcenty. Dziś, kiedy audiowizualny przekaz internetowy zmienia ludzkość w cybernetyczną społeczność, wystawa obrazów stworzonych przez polskich klasyków malarstwa jest szczególnie potrzebna. Pozwala na kulturalny oddech najwyższej próby, bez pokonywania setek kilometrów do Warszawy, Wrocławia czy Krakowa. To trzeba przeżyć z bliska, aby przekonać się samemu, że jeden obraz zastępuje tysiące słów.

  • Numer: 19 (1403)
  • Data wydania: 07.05.19
Czytaj e-gazetę