Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Festiwal Bani w Rudzie Kozielskiej

15.08.2017 00:00 red.

Czegoś takiego jeszcze w powiecie raciborskim nie było...

Konkursy na największe warzywo dyniowate z własnej uprawy oraz dyniową potrawę, do tego gry i zabawy dla dzieci oraz tańce –  tego wszystkiego nie zabraknie na Festiwalu Bani w Rudzie Kozielskiej.

Choć impreza odbędzie się dopiero 16 września*, sołtys Rudy Kozielskiej Gizela Górecka już teraz zachęca do udziału w Festiwalu Bani (bania to po śląsku dynia). –  Wiem, że takie kiermasze i festiwale są organizowane w całej Polsce, ale na naszych terenach to jest nowość. Najbliżej nas taki festiwal odbywa się w Krapkowicach –  mówi sołtys.

Pomysł na imprezę z dynią w roli głównej zrodził się po ubiegłorocznych dożynkach w Rudzie Kozielskiej, których ozdobą były dwie ogromne dynie wyhodowane w gospodarstwie państwa Murów. Większe z gigantycznych warzyw ważyło aż 160 kg. Wówczas Zuzanna Hajduk, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Ruda Kozielska, przekonała członków stowarzyszenia i radę sołecką do organizacji imprezy, jakiej jeszcze na raciborszczyźnie nie było.

Program imprezy jest wciąż tworzony. Już dziś wiadomo jednak, że na Festiwalu Bani w Rudzie Kozielskiej nie zabraknie wystawy warzyw dyniowatych (dynie, ale też arbuzy, ogórki, tykwy itd.), gier i zabaw dla dzieci, tańców oraz konkursów –  na największą dynię oraz najlepsze wypieki, dania i przetwory z dyni.

Osoby zainteresowane udziałem w przedsięwzięciu proszone są o kontakt z panią Gizelą Górecką (tel. 661 099 460, gizela_gorecka@tlen.pl). –  Jak nie będzie ludzi, to choćby nie wiem co zrobić, impreza się nie uda –  dodaje G. Górecka.

(żet)


*Festiwal Bani odbędzie się na terenach rekreacyjnych przy boisku LKS Ruda Kozielska (ul. Sportowa 9), początek imprezy o godz. 15.00.

  • Numer: 33 (1314)
  • Data wydania: 15.08.17
Czytaj e-gazetę