Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Ekoserwis: Wieści z Funduszu

20.09.2011 00:00 przy

Ekoserwis: Wieści z Funduszu

Odetchną w Krzyżanowicach

Gmina Krzyżanowice otrzymała pożyczkę w Funduszu do kwoty 269,6 tys. zł na wdrożenie programu ograniczenia niskiej emisji na terenie Gminy Krzyżanowice w roku 2011.

Zielono mi

Instytucja Filmowa „Silesia – Film” w Katowicach uzyskała dotację w kwocie ponad 4 tysięcy złotych na zorganizowanie Festiwalu Kultury Ekologicznej „Zielono mi!”. Festiwal to impreza cykliczna, a odbywa się w Kinoteatrze Rialto w listopadzie. Impreza promuje ochronę środowiska naturalnego i skłania do refleksji poprzez szereg wydarzeń kulturalnych. Projekcjom filmowym towarzyszą dyskusje, ponadto odbywają się wystawy, wykłady, spotkania. Organizatorami przedsięwzięcia są Kinoteatr RIALTO w Katowicach i Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego.

Zajmą się drzewami

Fundacja im. Zofii Kossak w wykona prace pielęgnacyjno-konserwacyjne drzewostanu na terenie zabytkowego parku dworskiego w Górkach Wielkich. Będzie to możliwe dzięki dotacji z WFOŚiGW w Katowicach, który przeznaczył na ten cel 12,6 tysięcy złotych. Ruiny dworu wraz  z otaczającym je 0,5-hektarowym parkiem w 1968 roku zostały wpisane do rejestru zabytków jako obiekt o poważnym znaczeniu dla historii i charakterystyki regionu.

Stowarzyszenie z dotacją

Stowarzyszenie Ziemia Zdegradowana Przywrócona Życiu otrzyma z WFOŚiGW 44,2 tysiąca złotych na terenowe warsztaty ekologiczne, które będą organizowane w 2011 roku. W warsztatach uczestniczy ok. 2-3 tysięcy uczestników.  Warsztaty prowadzą instruktorzy różnych specjalizacji – studenci, nauczyciele czy pracownicy naukowi. Warsztaty odbywają się przede wszystkim w terenie i to nie tylko w okolicy Rogoźnika, ale i na pobliskiej Jurze.

Rekord w Jaworznie

25 sierpnia w Jaworznie uroczyście podpisano umowę na budowę 46 kilometrowego odcinka kanalizacji sanitarnej dla północnych dzielnic miasta Pieczysko i Ciężkowice. W najbliższych planach są także osiedla Góra Piasku i Długoszyn. Możliwe było to dzięki przyznaniu przez Radę Nadzorczą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rekordowo wysokiej pożyczki na wkład własny w wysokości 30 mln zł. Głównymi celami projektu są wzrost liczby mieszkańców obsługiwanych przez system kanalizacji, redukcja zanieczyszczeń gleby wód podziemnych oraz powierzchniowych, dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia w wodę pitną jak również wypełnienie przez aglomerację wymogów unijnej dyrektywy przewidującej objęcie w najbliższych latach kanalizacją 95 procent mieszkańców.

  • Numer: 38 (1010)
  • Data wydania: 20.09.11