Sobota, 18 maja 2024

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

W skrócie - powiat raciborski

11.10.2005 00:00
RACIBÓRZ
  • Rozpoczęła się przebudowa skrzyżowania przy pl. Wolności oraz modernizacja ul. Drewnianej. Ruch w tym miejscu został wstrzymany. Dla raciborzan objazdy nie stanowią kłopotu, dla kierowców z innych miast są sporym utrudnieniem. Muszą oni kluczyć uliczkami. Na pl. Wolności, przypomnijmy, powstaje rondo.
  • Już po raz siódmy starosta raciborski przyznał nagrody dla animatorów kultury powiatu raciborskiego. Spośród 14 zgłoszonych kandydatur specjalnie powołana komisja wyłoniła trzech laureatów. Są nimi: nauczyciel w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu Teresa Okaj, znany raciborski przyrodnik dr Jan Duda oraz założyciel i kierownik muzeum regionalnego w Bieńkowicach Blasius Hanczuch.
  • Warte około 10 tysięcy złotych trzy zestawy komputerowe do odczytu zdjęć rentgenowskich zakupiła Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Pieniądze pochodziły z wpłat z tytułu odliczenia 1 proc. podatku dochodowego za 2004 r. na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ponadto Fundacja przekazała Szpitalowi prawo do bezpłatnego użytkowania filmu informacyjno – edukacyjnego „Twój poród może być łatwiejszy - narodziny w wodzie”.
  • Uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączone z wręczeniem nagród starosty raciborskiego w dziedzinie edukacji odbędą się 13 października o godz. 9.30 w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu przy ulicy Królewskiej 19.
  • Nakładem Starostwa Powiatowego oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic ukazała się publikacja pt. „Ludzie, dzieje, mity … z badań nad historią i kulturą Raciborskiego”. Publikacja stanowi zbiór referatów historycznych wygłoszonych podczas cyklu w gminach naszego powiatu. Redakcją zajęła się dr Kornelia Lach z Krzanowic. Wśród autorów znajdujemy m.in.: Pawła Newerlę, Piotra Sputa, Norberta Mikę, Piotra Greinera, Pawła Porwoła, Kornelię Lach i Josefa Gonschiora.
  • Wybierający się z Raciborza do Gliwic przez Rudy powinni mieć na uwadze, że do prawdopodobnie lutego nieprzejezdna jest druga Rudy Biały Dwór – Bargłówka. Objazd do Sośnicowic prowadzi przez centrum Gliwic.
  • Jeżeli jesteś studentem na stałe zameldowanym w województwie śląskim, zaliczyłeś sesję z bardzo dobrymi wynikami i masz trudną sytuację materialną, możesz ubiegać się o stypendium na najbliższy semestr studiów – informuje Śląski Fundusz Stypendialny im. senatora Adama Graczyńskiego. Zgodnie z obowiązującym regulaminem o stypendia mogą ubiegać się wszyscy słuchacze uczelni wyższych, zarówno państwowych jak i niepaństwowych, studiów dziennych, zaocznych i wieczorowych, którzy spełniają poniższe warunki: w terminie zaliczyli semestr letni i uzyskali średnią ocen min. 4,5, mają dochód na jednego członka rodziny wspólnie zamieszkującej z wnioskodawcą nie przekraczający  600 zł. (brutto). Wnioski o uzyskanie pomocy ze środków Fundacji należy składać wyłącznie na odpowiednim formularzu dostępnym na stronie www.sfs.katowice.pl bądź w biurze Fundacji w Katowicach (pon.-pt. w godz. 9.00 – 15.00). Komplet dokumentów należy złożyć osobiście, lub przesłać do 20 października na adres: Śląski Fundusz Stypendialny, ul. Warszawska 3, 40-009 Katowice.
  • W kościele akademicko-seminaryjnym w Opolu odbyła się uroczystość przekazania symbolicznego egzemplarza Biblii Szkolnej nauczycielom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych diecezji opolskiej. W spotkaniu wzięły m.in. udział nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 1. Był to finał projektu edukacyjnego pt.: „Biblia w każdej szkole”, organizowanego przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu. Jego celem było wyposażenie wszystkich szkół w Pismo Święte w liczbie umożliwiającej pracę z tekstem na katechezie, ukazanie interdyscyplinarnego charakteru tego dzieła i włączenie uczniów w proces tworzenia bazy dydaktycznej w szkole. Symboliczny egzemplarz Biblii Szkolnej został przekazany bibliotece szkolnej, natomiast pozostałe egzemplarze umieszczono w klasie katechetycznej.
  • 13 października w auli przy ul. Słowackiego odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2005/2006 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Gaudeamus uświetni wystąpienie rektora prof. Joachima Raczka oraz wykład dr. hab. Alfreda Czogały pt. „O zadziwiającej efektywności matematyki”.
  • 18 października o godz. 17.00 Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu zaprasza na spotkanie autorskie z Markiem Blautem, autorem książki pt. „Jezd dobże” oraz felietonów w Dzienniku Zachodnim. Odbędzie się ono w wypożyczalni głównej przy ul. Kasprowicza.
  • Dość interesująco zapowiada się wystawa „Szczęście na kartki, czyli co się jadło, co się piło, o czym w PRL-u się mówiło”, którą organizuje Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu. Uroczyste otwarcie zapowiedziano na 21 października o godz. 17.00 w Galerii „Gawra” przy ul. Kasprowicza 12. Czynna będzie do 16 listopada 2005 r.
  • Muzeum w Raciborzu oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają jeszcze do zwiedzenia wystawy pt. „Matejko kolekcjoner”. Na ekspozycji prezentowane są oryginalne rysunki artysty, przedstawiające przedmioty rzemiosła, studia kostiumowe i portretowe, szkice postaci i kompozycyjne do tak słynnych obrazów jak np. Rejtan, Unia Lubelska, czy Konstytucja 3 Maja. W sali na parterze budynku ekspozycyjnego przy ul. Gimnazjalnej prezentowane są zabytkowe stroje z kolekcji Jana Matejki. Część z nich została zaprojektowana przez samego mistrza, część pochodzi z jego bogatych zbiorów używanych często jako rekwizyty do obrazów. Atrakcją wystawy są litografie Matejki zawarte w opracowaniu Ubiory w Polsce 1200 - 1795. Można również obejrzeć kartony do polichromii kościoła Mariackiego, oryginalny obraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny a także zabytkowe tkaniny liturgiczne. Muzeum w Raciborzu w związku z wystawą przygotowało specjalną ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży szkolnej. Prowadzone są lekcje z prezentacją multimedialną. Więcej informacji pod numerem telefonu 415 49 01.
  • Numer: 41 (677)
  • Data wydania: 11.10.05