Sobota, 18 maja 2024

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Grzyb na elewacji

27.09.2005 00:00
Na północnej ścianie budynku, ocieplonego kilka lat temu styropianem i pokrytego białym tynkiem mineralnym, pojawiły się czarne i zielone naloty. Jak się ich pozbyć?
Elewacja szczególnie narażona jest na niszczące działanie czynników atmosferycznych. Po upływie kilku lat zwykle zaczynają się pojawiać na niej - oprócz uszkodzeń mechanicznych – oznaki korozji materiałowej bądź biologicznej. Tak jest w przypadku Pańskiego domu. Przebarwienia, które zaobserwował Pan, to mikroorganizmy, które w sprzyjających warunkach (wilgoć, bliskość drzew, brak nasłonecznienia) rozwijają się przede wszystkim na ścianach północnych, wykończonych zazwyczaj tynkami strukturalnymi.
 
Moja rada jest następująca: trzeba usunąć wykwity i zabezpieczyć ścianę przed ich powtórnym pojawieniem się. Warto też odnowić elewację. Najlepszym sposobem na pozbycie się nalotów jest użycie preparatu grzybobójczego Atlas Mykos. To koncentrat, który rozcieńcza się wodą wodociągową, w proporcjach zależnych od potrzeb i zgodnych z instrukcją na opakowaniu. Metoda nanoszenia preparatu jest dowolna – wałek malarski, pędzel, metoda natryskowa. Ścianę szorujemy szczotką z Mykosem, a następnie spłukujemy zabrudzenia wodą. Po wyschnięciu podłoża, dla zabezpieczenia elewacji przed mikroorganizmami naniósłbym na jej powierzchnię, np. przy pomocy spryskiwacza ogrodowego, wspomniany Mykos, rozcieńczony wodą w stosunku 1:5. Trzeba pamiętać, że w czasie stosowania preparatu podłoże musi być suche. Trzeba zabezpieczyć ścianę przed opadami atmosferycznymi, ale też przed zbytnim nasłonecznieniem.
 
Po tych zabiegach nadszedł czas na pomalowanie elewacji. Może Pan pokryć ją białą farbą elewacyjną, zachowując dotychczasowy kolor, bądź zmienić kolorystykę we fragmencie lub w całości. Niezależnie od dokonanego wyboru, polecałbym użycie farby silikonowej Atlas Arkol N. Jest to paroprzepuszczalna (oddychająca), silnie kryjąca farba, nadająca się szczególnie na powierzchnie narażone na niszczące działanie czynników atmosferycznych i zabrudzenia. Dzięki składowi chemicznemu - polimerom silikonowym i siloksanowym – tworzy ona nienasiąkliwą powłokę, posiadającą  zdolność samooczyszczania i ograniczającą rozwój grzybów oraz pleśni. Zalecałbym dwukrotne pomalowanie elewacji Arkolem N, po uprzednim zagruntowaniu ściany silikonowym preparatem Atlas Arkol NX. Grunt wyrówna chłonność podłoża i zwiększy przyczepność farby silikonowej.
 
Zbigniew Mokrzycki GRUPA ATLAS
  • Numer: 39 (675)
  • Data wydania: 27.09.05