Sobota, 18 maja 2024

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Septymowe piosenki

27.09.2005 00:00
Zespoły wokalne Septyma i Septymka obchodzą w tym roku 30-lecie swego istnienia, zaś prowadzący je Franciszek Borysowicz - 40-lecie pracy artystycznej. Z okazji tak znaczącego jubileuszu w Raciborskim Centrum Kultury odbył się uroczysty koncert.
Podczas koncertu wystąpiły składy zespołów: Septyma I, II, IV, V, VI, Nova i zespół Septymka. Towarzyszył im zespół instrumentalny pod dyr. A. Rosoła, Grupa Bez Nazwy pod dyr. A. Kucznierza oraz Teatr „Tetraedr” pod dyr. Grażyny Tabor, współpracujące z Septymą od lat.
 
Septyma powstała jesienią 1975 r. z inicjatywy Franciszka Borysowicza i uczestników pierwszego składu zespołu. Od tej pory minęło trzydzieści lat nieprzerwanej działalności muzycznej siedmiu składów Septymy. W latach 1988-2002 działała równolegle grupa młodsza pod nazwą Septymka. Przez cały okres istnienia zespołów śpiewało w nich około stu dziewcząt oraz chłopców. Łączny repertuar liczy ponad 150 piosenek, a liczba zrealizowanych koncertów sięga kilkuset. Nazwa zespołu - to nie tylko określenie liczby wykonawców, to także styl śpiewania, w którym dominują akordy septymowe, sekstowe i nonowe.
 
W czasie swojego istnienia Septyma wrosła w pejzaż muzyczny Raciborza i regionu, koncertowała także wielokrotnie na terenie kraju i poza jego granicami: w Czechach, Niemczech, Francji, Chorwacji, we Włoszech, na Słowacji. Dziewczęta zdobyły wiele cennych nagród zarówno na festiwalach ogólnopolskich jak i lokalnych, wielokrotnie występowały na antenie Radia i Telewizji Polskiej.
 
Obecnie skład Septymy tworzą: Julia Bula, Aleksandra Gronowska, Magda Kuśnierz, Joanna Olszok, Alicja Ploch, Magda Rabczuk, Barbara Tarnowska i Joanna Zimerman. 
 
Data koncertu jubileuszowego 30-lecia zespołów wokalnych Septyma i Septymka oraz 40-lecie mojej pracy artystycznej, 24 września, jest zamknięciem pewnego etapu życia oraz pracy artystycznej i pedagogicznej w Raciborzu. Cały ten czas, oprócz normalnej pracy z uczniami, wypełniony był prowadzeniem zespołów wokalnych: najpierw Chóru Mieszanego w Bieńkowicach, później Chóru Mieszanego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu, następnie Chóru Akademickiego WSP w Opolu - oddziału zamiejscowego w Raciborzu. Równolegle - od roku 1975 - trwała praca z Septymą. Były też kilkuletnie okresy pracy z zespołami dziecięcymi w SP w Bieńkowicach oraz PSM I st. w Raciborzu. Całokształt tej działalności jest moją wielką radością i wdzięczny jestem ogromnie tym wszystkim, którzy w niej uczestniczyli - mówi Franciszek Borysowicz.
 
Z okazji jubileuszu Septymy wydana została płyta. Zgromadzony na niej materiał muzyczny zawiera piosenki nagrane zarówno w studiach radiowych jak i w trakcie koncertów. Septyma III, VI i Nova dokonała nagrań w studio Polskiego Radia w Opolu, a Septyma IV - w studio Konserwatorium Muzycznego w Ostrawie. Piosenki Septymy I i II odtworzone zostały z nagrań archiwalnych. Płyta ta jest pierwszym i jedynym podsumowaniem dorobku muzycznego zespołu. Jest przykładem budowania z zapału, radości muzykowania, pracy i wyrzeczeń - czegoś co pozostaje w duszy naszej - stwierdza Borysowicz.
 
Franciszek Borysowicz - jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Wychowania Muzycznego. W 1985 r. ukończył dwuletnie Studium Podyplomowe w Akademii Muzycznej w Warszawie. Muzyk, pedagog, dyrygent, aranżer, organizator życia muzycznego, członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków; od 1981 r. nauczyciel akademicki Uniwersytetu Opolskiego. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym zespołu wokalnego Septyma. W 1982 r. zainicjował i nieprzerwanie prowadzi działalność umuzykalniającą wśród dzieci i młodzieży wielu miast Śląska.
 
Ewa Halewska
  • Numer: 39 (675)
  • Data wydania: 27.09.05