Piątek, 17 maja 2024

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Belfer roku

15.10.2003 00:00
Miał Racibórz policjanta roku. Teraz ma nauczyciela roku. Ten zaszczytny tytuł przypadł Bogumile Bąk z Gimnazjum nr 2 i II LO im. Adama Mickiewicza.
Tegoroczna laureatka corocznego konkursu odebrała swoją nagrodę 9 października w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Obok ministerstwa ogranizatorami były redakcja „Głosu Nauczycielskiego” oraz Związek Nauczycielstwa Polskiego. Kandydatów było wielu i to z całej Polski. Każdy legitymował się nieprzeciętnymi osiągnięciami w pracy z młodzieżą. „Przesiewu” dokonało jury złożone z przedstawicieli MENiS, „Głosu Nauczycielskiego” oraz Instytutu Badań Edukacyjnych. Do ścisłego finału nominowano trzynaście osób. Najlepszą okazała się raciborzanka. Nagrodę i dyplom odebrała z rąk minister edukacji narodowej i sportu, Krystyny Łybackiej. Obecni byli także: prof. dr hab. Stefan Kwiatkowski, przewodniczący Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży; Ryszard Hayn, mazowiecki Kurator Oświaty; Ryszard Raczyński, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz oraz redaktor naczelny „Głosu Nauczycielskiego”, Wojciech Sierakowski.

Raciborska „nauczycielka roku 2003” zaczynała karierę w SP 1, gdzie uczyła chemii i biologii. Potem przeszła do Gimnazjum nr 2 na Ostrogu, a obecnie naucza także w II LO im. Adama Mickiewicza. Opiekunka wielu laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim (najwyższy w podstawówkach i gimnazjach). O jej osiągnięciach stało się głośno, kiedy za pracę „Wpływ powodzi na czystość wody w Odrze i żwirowni” Gimnazjum nr 2 otrzymało wyróżnienie w konkursie Science Education Award (CEFIC). Uznanie zachodnich naukowców zyskały badania przeprowadzone przez uczniów z Ostroga pod okiem B. Bąk, która pojechała po nagrodę do Wenecji. Potem przygotowała z młodzieżą kolejny projekt do CEFIC-u, tym razem zatytułowany „Wyprawa w krainę śmieci” (również został zakwalifikowany do finału konkursu).

Po CEFIC-u była osobista nagroda w konkursie Bayera oraz krajowe i międzynarodowe sukcesy jej wychowanków. Warto też dodać, że B. Bąk organizuje powiatowe konkursy ekologiczne a także uczestniczy i prowadzi warsztaty dla nauczycieli. Znana jest z łagodnego usposobienia i pasji, jaką obdarza każdy ze swoich projektów. Lubiana przez uczniów stale śledzi w internecie doniesienia o różnych konkursach. Potem zachęca młodzież, by zechciała spróbować w nich swoich sił, oferując rzecz jasna swoją pomoc w przygotowaniach.

(waw)
  • Numer: 42 (601)
  • Data wydania: 15.10.03