Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Obraz niewoli

24.09.2003 00:00
Od 19 września w Muzeum przy ul. Gimnazjalnej czynna jest nowa wys-tawa czasowa pt. „Żołnierze polscy w niewoli niemieckiej i radzieckiej w latach II wojny światowej”.
Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Tworzą ekspozycję składająca się z trzech części. Pierwsza to fotografie i dokumenty ukazujące losy polskich żołnierzy w niewoli niemieckiej. Prezenetują ich wysiłki i starania o utrzymanie kondycji fizycznej i psychicznej, ich walkę o godne przetrwanie, zaangażowanie w prace edukacyjno-kulturalne oraz działalność na rzecz utrzymania kontaktów z okupowanym krajem.

Część druga poświęcona jest polskim żołnierzom w niewoli radzieckiej. Ich tragiczne losy również ukazane są w dokumentach i zdjęciach, głównie wykonanych w miejscach egzekucji oficerów i podczas prac ekshumacyjnych. Trzecia część z kolei dokumentuje życie wewnątrzobozowe dwóch nietypowych grup jenieckich, które przebywały w tzw. Emslandzie (teren torfowisk o niezdrowym klimacie, na granicy niemiecko-holenderskiej w dorzeczu rzeki Ems). W 1940 r. przeniesiono tutaj z innych obozów około 2 tysiące polskich podchorążych. Na uwagę zasługują szczególnie zdjęcia, które wykonane zostały w czasie spotkania kobiet - żołnierzy AK z żołnierzami I Dywizji Pancernej gen. S. Maczka, który wyzwolił obóz w Oberlangen 12 kwietnia 1945 r.

Wystawa potrwa do połowy listopada 2003 r.

(r)
  • Numer: 39 (598)
  • Data wydania: 24.09.03