Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Zanim zakwitną kasztany

12.03.2003 00:00
Trwa okres pisemnych matur próbnych w szkołach ponadgimnazjalnych.  Najwcześniej, bo już od 26 lutego zdawali je uczniowie II LO. W sumie do egzaminu przystąpiło tu 201 osób. Największym powodzeniem z przedmiotów wybranych cieszyła się matematyka. Najbardziej preferowanym językiem był angielski.
Do matury próbnej w I LO przystąpiło 3 i 4 marca 199 osób. W pierwszy dzień zdawano język polski, w drugi wybrane przedmioty - najwięcej, bo aż 44 osoby zdecydowały się na matematykę, 37 na biologię, pozostali na język niemiecki, francuski, geografię, historię, angielski, rosyjski i chemię.

Matury próbne odbyły się też w ZSE (11 i 12 marca oraz 11 i 13 dla wieczorówki), w ZSM 10 marca, ale tylko z geografii, zaś z języka polskiego wyłącznie indywidualnie w poszczególnych klasach. W ZSB 20 marca pracę napiszą wyłącznie 24 osoby, które zadeklarowały chęć zdawania matury pisemnej z geografii. W Liceum Społecznym RTO „Szkoła” do próbnej matury przystąpiły 22 osoby, 3 i 4 marca. Zdawały język polski i pozostałe wybrane przedmioty. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego zmierzą się z próbną maturą dopiero 25 i 26 marca. Wypracowanie z języka polskiego napisze 109 osób. Z dodatkowych przedmiotów największym zainteresowaniem cieszy się matematyka i języki - angielski i niemiecki.

Szkoły nie chciały nam ujawnić tematów maturalnych. Od kilku lat są one opracowywane przez samych nauczycieli po konsultacji z metodykami, bądź na bazie matury z poprzedniego roku. Próbny egzamin dojrzałości ma na celu zorientowanie się młodzieży, jaki jest stan przygotowania do niej i w jakich dziedzinach trzeba wiedzę uzupełnić, a także jak rozplanować czas pisząc pracę. To także wskazówka dla nauczycieli, na co mają zwrócić szczególną uwagę przekazując wiedzę. W żadnym razie nie dyskwalifikuje ucznia. Ocena z matury próbnej zostanie co prawda wpisana do dziennika, ale nie będzie decydować o ocenie końcowej - dowiedzieliśmy się w I LO. Nawet pod względem emocjonalnym matura próbna jest korzystna, gdyż oswaja z majową, która odbędzie się w tym roku 6 i 7 maja. Większość naszych uczniów chciała zdawać maturę próbną. Nie było sytuacji, żeby ktoś nie miał ochoty przyjść. Szczególnie uczniowie profilu biologiczno-chemicznego wykazali chęć sprawdzenia się w ten sposób. Po raz pierwszy w tym roku można będzie zdawać egzamin pisemny z geografii. Testy próbne z tego przedmiotu pomogą ukierunkować młodzież pod odpowiednim kątem - powiedziała nam Marzena Kacperkiewicz, zastępca dyrektora I LO.

Ewa Halewska
  • Numer: 11 (570)
  • Data wydania: 12.03.03