Sobota, 23 listopada 2024
imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa
RSS
W poniedziałek, 12 czerwca na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie (leśnictwo Borowiec i Krasiejów) przy dźwiękach trąb sygnalistów oficjalnie oddano do użytku dwa nowe zbiorniki małej retencji, których zadaniem będzie gromadzenie wody...
Do udziału w programie zachęcali m.in. senator Ewa Gawęda, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Adam Lewandowski i wójt Grzegorz Niestrój, a specjaliści WFOŚiGW służyli mieszkańcom fachową poradą.
Nowa oferta raciborskich przedsiębiorstw Rafako i Ensol skierowana jest do ciepłowni. To nowoczesny system wytwarzania i magazynowania ciepła pozyskanego z kolektorów słonecznych oraz systemów pomp ciepła.
Wreszcie dowiemy się, czy racja w sporze o jakość powietrza w Raciborzu leży po stronie władze miasta, czy też bijących na alarm członków Raciborskiego Alarmu Smogowego.
Raciborski Alarm Smogowy w natarciu. Na zorganizowane w Markowicach spotkanie przyszło ponad 30 osób.
Przełom w podejściu władz Raciborza do kwestii monitorowania jakości powietrza w naszym mieście. Prezydent Mirosław Lenk jest już po słowie z dr. inż. Piotrem Kalusem z PWSZ Racibórz. Naukowcy i studenci raciborskiej uczelni jeszcze w tym...
RSS Nasze Miasto wystartowało z kampanią uświadamiającą o złej jakości powietrza w Raciborzu. Stowarzyszenie Dawida Wacławczyka chce walczyć z raciborskim smogiem i ma zakrojony na wiele lat plan działania.
Wysokość dotacji jest uzależniona od rodzaju nieruchomości oraz efektu ekologicznego. Najwięcej pieniędzy można otrzymać na wymianę starego kotła węglowego na pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne lub węzeł cieplny zasilany z sieci ciepłowniczej.
- Państwa zachodnie mogą się uczyć od nas ochrony przyrody - mówiła Małgorzata Golińska sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska goszcząca na konferencji w szkole wyższej. O rezerwacie Łężczok powiedziała, że to bogactwo, którym trzeba się szczycić. Dlatego warto przekształcić go w park narodowy, by stał się magnesem dla turystów.
Zalesiona w zaledwie czterech procentach gmina Pietrowice Wielkie wzbogaciła się o kolejne drzewa. Zasadzono je w Krowiarkach. To następna akcja proekologiczna w tej gminie. Drzewa sadzili uczniowie miejscowej podstawówki.
Co roku w sezonie grzewczym straż pożarna wielokrotnie interweniuje przy pożarach sadzy kominowej. Bywają tygodnie, kiedy nie ma dnia bez takiej interwencji. Najczęściej zaś pożary odnotowywane są w weekendy. Przykłady z ostatnich tygodni? Pożar sadzy w budynku piekarni w Lubomi 16 lutego. Dzień wcześniej przy ul. Wiejskiej na Podbuczu...
Urząd Gminy w Rudniku ogłosił dla mieszkańców nabór wniosków o udzielenie dotacji na dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła. Działanie ma ograniczyć niską emisję.
Emil Nagalewski należy do aktywistów z Polskiego Alarmu Smogowego i jest jego koordynatorem na Śląsk. Gościł w Raciborzu wraz z firmą DRONpol, która szukała smogu dronami w trzech dzielnicach miasta. Spytaliśmy eksperta od walki ze smogiem, jak Racibórz plasuje się na tej wojnie o czyste powietrze.
Testowe loty nad domami w dzielnicy Raciborza to wspólna akcja Miasta Racibórz i Krakowskiego Alarmu Smogowego. Prezydent Polowy chce więcej kontroli kominów z lotu drona, ale jeszcze nie teraz. - Zaczynamy od pouczeń, skończymy mandatami - zapowiedział na konferencji przy brzeskiej remizie.
"Misie" z Przedszkola nr 15, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, Raciborskie Centrum Opieki nad Dziećmi oraz SP 15 wygrały miejskie konkursy ekologiczne. Oto szczegółowe wyniki ekologicznej rywalizacji.
Święta w duchu zero waste. Co zrobić, by ograniczyć produkcję śmieci? Co zrobić, by nie marnować jedzenia?
Spotkanie odbędzie się 8 grudnia o 16.00 w Sali Kolumnowej Urzędu Miasta Racibórz.