Poniedziałek, 23 grudnia 2024
imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona
RSS
To inwestycja, na którą w gminie Lyski czekano od ponad dwóch dekad. Na terenie sołectwa Sumina oficjalnie otwarto stację uzdatniania, której funkcjonowanie rozwiąże problemy mieszkańców z dostępem do wody, szczególnie w okresach suchych....
Gmina z dobrą energią! - to nazwa modelowej kampanii informacyjno-edukacyjnej, uwzględniającej szereg działań, które skierowane są do trzech kluczowych grup: dzieci i młodzieży, dorosłych mieszkańców subregionu zachodniego oraz samorządowców....
PEC w Jastrzębiu, który dostarczał ciepło mieszkańcom Czerwionki–Leszczyn, Raciborza, Kuźni Raciborskiej, Rybnika i Wodzisławia został sprzedany spółce PGNiG Termika. Nowy właściciel nie wprowadza na razie żadnych zmian w stawkach za ciepło.
Problem czystego powietrza dotyka w większości mieszkańców wielkich aglomeracji oraz dużych miast, gdzie stare budynki są jeszcze wyposażone w piece grzewcze, mające czasy świetności już dawno za sobą. O problemie smogu, a raczej jego...
W rybnickim magistracie podpisana została umowa o dofinansowanie dla projektu „Termomodernizacja budynków mieszkalnych w Rybniku-Boguszowicach oraz Niedobczycach wraz z wymianą źródeł ciepła”.
Prawie 4,5 tys. razy mieszkańcy Rybnika skorzystali w 2020 roku z pomocy punktu konsultacyjnego programu „Czyste Powietrze”. Punkt prowadzone jest przez Fundację Europejski Instytut Outsourcingu, a jego działalność została dofinansowana ze środków Miasta Rybnika.
Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak wygląda wymiana kotłów w miastach wojewódzkich oraz miejscowościach z tzw. listy WHO – najbardziej zasmogowanych miast Europy. Powolne tempo wymiany kotłów pokazuje, że działania antysmogowe nie są priorytetem ani największych miast, ani najbardziej zanieczyszczonych gmin.
Aż 1228 wniosków udziału w programie Czyste Powietrze złożyli w 2020 roku mieszkańcy Rybnika. To najwięcej w skali miast i gmin całego województwa śląskiego.
W poniedziałek 11 stycznia nad gminą Kornowac wzbił się balon na ogrzane powietrze. To napowietrzne laboratorium Uniwersytetu Śląskiego, które bada stężenie zanieczyszczeń w naszym powietrzu.
Rybnik w kolejnej odsłonie kampanii antysmogowej razem z mieszkańcami głośno krzyczy: gańba hajcować w starym piecu. 40 tysięcy ulotek o tytule „Gańba. Kopciuchy Trują nas wszystkich” trafiło do mieszkańców Rybnika. Teraz do akcji przyłączyli się mieszkańcy miasta, którzy zgodzili się być ambasadorami tego przedsięwzięcia...
Rybnik otrzymał bezzwrotną dotację ze środków UE na projekt obejmujący wymianę węglowych źródeł ciepła w 3 budynkach MOSIR (budynki szatniowo-administracyjne przy boiskach w Radziejowie i Niedobczycach oraz budynek zaplecza na ośrodku w Kamieniu).
Od 2015 roku na walkę ze smogiem w Rybniku wydano ponad 100 milionów złotych. Miasto realizuje inwestycje poprawiające jakość powietrza, wspiera ekologiczne przedsięwzięcia mieszkańców i pozyskuje środki zewnętrzne na kolejne działania.
Rybnickie powietrze można kroić, w tym mieście nie da się oddychać – tak często mówi się o Rybniku w sezonie grzewczym. Niestety, to prawda. W Rybniku jest 18,5 tysiąca domów jednorodzinnych. W 14 tysiącach domów trzeba wymienić piece.
16 listopada rusza nabór wniosków do wdrażanego przez miasto programu „Stop Smog”. Wnioski będzie można składać do końca tego roku.