W Rybniku nadal gańba. Zobacz nowy spot [FILM]
Rybnik w kolejnej odsłonie kampanii antysmogowej razem z mieszkańcami głośno krzyczy: gańba hajcować w starym piecu. 40 tysięcy ulotek o tytule „Gańba. Kopciuchy Trują nas wszystkich” trafiło do mieszkańców Rybnika. Teraz do akcji przyłączyli się mieszkańcy miasta, którzy zgodzili się być ambasadorami tego przedsięwzięcia w krótkim spocie publikowanym w mediach społecznościowych.
Zła jakość powietrza w Rybniku to wyzwanie, z którym miasto boryka się już od wielu lat, jednak dopiero od 2017 roku istnieje tzw. uchwała antsmogowa, która na terenie całego Śląska reguluje kwestie prawne dotyczące użytkowania starych kotłów. Zapisy tego dokumentu mówią o tym, że do końca 2021 roku należy zlikwidować piece, które są użytkowane powyżej 10 lat, dlatego miasto od kilku miesięcy przypomina o terminach wymiany starych kopciuchów. Ulotka trafiła do wszystkich domów jednorodzinnych na terenie Rybnika, ponieważ to emisja pyłów z kominów domów jednorodzinnych jest w główniej mierze odpowiedzialna za tzw. niską emisję. Na terenie Rybnika jest 18 500 tysiąca domów z czego 14 000 tysięcy z nich musi wymienić stare kotły, dlatego akcja jest adresowana głównie do właścicieli domów jednorodzinnych.
- To ostatni moment na wymianę starego pieca, pozostało już tylko 358 dni. To krótki czas na to by wybrać firmę i zmieścić się w terminie. To działanie, które pozwoli zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Tu gra toczy się o nasze życie. Nie mamy nic cenniejszego. W to zawsze warto inwestować – apeluje Piotr Kuczera prezydent Miasta Rybnika.
W filmie, który od dziś jest publikowany w mediach społecznościowych wystąpili: znany rybnicki żużlowiec Kacper Woryna, ksiądz Wojciech Iwanecki, przewodnicząca Rady Seniorów Stefania Forreiter, Magdalena Moczała, która jest przedsiębiorcą z Rybnika i prezydent miasta Piotr Kuczera.
Duszpasterz Akademicki w Rybniku zwrócił uwagę na znaczenie kontaktów sąsiedzkich w kontekście smogu:
- Zachęcam was byście się zainteresowali, tym co kryje się pod dymem z komina sąsiada. Czasem trzeba mu pomóc. Wskazać odpowiednie miejsce, gdzie może się poradzić jak uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca, jak wypełnić wniosek. Niech czarny rybnicki dym nie przykrywa naszej zwykłej ludzkiej serdeczności i sąsiedzkiej wrażliwości – mówi ksiądz Wojciech Iwanecki.
W spocie zabrzmiał również głos przedsiębiorców, którzy czują się związani z Rybnikiem a ich biznes jest świadomą inwestycją w ekologię:
- Mądre inwestowanie w Rybniku to dzisiaj odpowiedzialność. Za mnie, za ciebie, za moje i twoje dzieci i za wspólne dobro, które mamy w mieście – Magdalena Moczała prezes DMS sp. z o.o.
Stefania Forreiter Przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów uważa, że nie ma znaczenia to czy jesteś młody czy stary, to czym oddychasz jest tak samo ważne dla jednych i drugich. Biorąc udział w kampanii z przekonaniem powiedziała: Gańba! Kopciuchy trują nas wszystkich od juniora do seniora.
Spot jest kolejnym etapem szerokiej akcji informacyjnej pod hasłem: Gańba. Do domów rybniczan trafiło 40 tysięcy ulotek, od ubiegłego roku w każdym numerze „Gazety Rybnickiej” jest umieszczana informacja o terminach wymiany kotłów. Na antenach radiowych w regionie zabrzmiały spoty apelujące o wymianę pieców. Przy drogach wjazdowych do miasta na 7 bilbordach zostały umieszczone zdjęcia ambasadorów kampanii z hasłem: „Gańba! Kopciuchy trują nas wszystkich”. Na terenie miasta w 72 tablicach informujących zwykle o wydarzeniach kulturalnych zostały zawieszone plakaty kampanii.
Ludzie:
Piotr Kuczera Rybnik
Prezydent Rybnika
Komentarze
10 komentarzy
@ZielonaLinia - najpierw załatwmy smród węglowy, a potem mam nadzieję przyjdzie na przykrócenie motodominacji. Natomiast najbardziej wkurzający jest smród z kominów chałup. Jeśli się komuś podoba - to czemu go nie wpuszcza sobie do środka, zamiast wypuszczać go na zewnątrz i truć innych?
Arteks
Najbardziej uciążliwe są komentarze typowych troli.
Smród z samochodu którym jeździsz też Ci nie przeszkadza, tego nie widać. To magazynuj go, wypuść u siebie w domu i nim oddychaj, nie zmuszaj innych do oddychania smrodem który sam robisz.
A skoro ten smród ci nie przeszkadza, to przestań mówić na temat ekologii
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Smród z motocykla który przejedzie raz na jakiś czas mi nie przeszkadza i jest niezauważalny. Smród chałup z januszowych piecy jest bardzo uciążliwy dla każdego i w dodatku ośmiesza Śląsk - region który kiedyś był jednym z nowocześniejszych w Polsce. A teraz jak w Mongolii, Albanii czy Serbii - bo inne regiony i państwa już dawna odeszły od ogrzewania chałup archaicznymi piecami. Piec w domu oznacza brud w domu!
To znamienne, że w te kampanie zaangażowani są najwięksi konsumeryści, którzy często wszystkiego zużywają bez opamiętania, dlatego za kolejną kasę chętnie wejdą w każde komercyjne wytykanie źdźbła w oku bliźniego.
Antysmogowcu! Zacznij od siebie! Zacznij ścigać się na czymś bardziej ekologicznym, nie zatruwaj środowiska spalinami, pozwól ludziom odetchnąć od hałasu , który sam produkujesz. Nie zauważyłeś? Czy ty może jesteś elita, Tobie wolno więcej?
Gańba to wycinanie starych drzew, gańba to pozwalanie na zalewanie betonem miejsc podmokłych dzięki, którym ziemia oddycha, gańba to niszczenie miejsc zielonych zacieniających od upału, gańba to wybijanie zwierząt i niszczenie miejsc ich schronienia. To też są rzeczy, które wpływają nie tylko na jakość powietrza, ale na sens w ogóle istnienia przyszłych pokoleń. I też pewnie w ostatniej chwili się ludziom oczy otworzą i wtedy będzie kolejna gańba, problem w tym, że drzewo w kilka lat nie urośnie na olbrzyma, potężna grzybnia, która jest fundamentem działania przyrody nie wytworzy się w kilka dni, woda nie oczyści się nagle. Może warto o tym teraz pomyśleć bo jutro będzie już za późno.
E Ty ekolog, podłącz się pod rurę swojego motoru, na którym jeździsz dla zabawy!
Gańba harczeć smrdolawymi motorami yno po to, żeby się nie narobić, a prędko dorobić.
Ci żużlowcy też trują nas wszystkich! Hańba!