Co pokona „Smoga Wodzisławskiego”?
Wystarczy otworzyć okno – albo lepiej go w ogóle nie otwierać - by przekonać się jak wielkie jest obecnie (i będzie tak do wiosny) zanieczyszczenie powietrza. W Wodzisławiu Śląskim im bliżej Starego Miasta tym gorzej, choć problem dotyczy również wszystkich dzielnic z zabudową jednorodzinną. Spacerując można czuć się jak szynka w wędzarni, a ściągając pranie z balkonu czuć jak ładnie nam się uwędziło - pisze do nas czytelnik.
Warto przypomnieć, że Wodzisław Śląski (jak i cała okolica) znajduje się wśród najbardziej zanieczyszczonych pyłem zawieszonym miast w Europie. Stacja odczytująca zanieczyszczenia powietrza dzięki której wiemy jak bardzo zanieczyszczone powietrze mamy na całe szczęście znajduje się na wzgórzu przy ul. Gałczyńskiego w pobliżu parku RPR Trzy Wzgórza i ogrzewanego centralnie osiedla XXX Lecia. Ciekawe które miejsce w Europie zajmowałoby nasze miasto, gdyby tę stację umieścić w dolinie Leśnicy na Starym Mieście.
Zgodnie z informacją podaną przez lokalne Radio w 2016 r. (do maja) Straż Miejska przeprowadziła 29 kontroli i otrzymała 166 zgłoszeń od mieszkańców. W ciągu ostatnich dziewięciu lat na ten cel wodzisławski samorząd przekazał prawie 30 mln złotych… Walcząc można mnożyć kolejne apele, drukować kolejne ulotki i karać za spalanie śmieci, ale problem jak był tak jest. Kto wie czy nawet nie narasta.
Albo więc owe 30 mln złotych to za mało, albo nie do końca trafnie pieniądze te były wydane, bo smog za oknem jak był tak jest i nic nie wskazuje na to aby cokolwiek się zmieniło. Głównym zanieczyszczeniem jest pył zawieszony, który powstaje w przydomowych palarniach, które nie posiadają żadnych urządzeń filtrujących. Stojące obok siebie domki jednorodzinne stanowią główne źródło zanieczyszczeń niezależnie od tego czy pali się tam dobrej czy złej jakości paliwem, przy tak dużej ilości emitorów z domów jednorodzinnych na każdy km2 efekt jest zawsze taki sam – smog. Może on być oczywiście mniejszy lub większy w zależności od tego czym palimy, ale nawet przy założeniu, że 90% mieszkańców będzie spalać dobrej jakości węgiel, a nie broń Boże śmieci, to przy tak dużym nagromadzeniu emitorów smog i tak powstanie. Jakie zatem rozwiązanie może być skuteczne?
Nietrudno zauważyć i poczuć, że zanieczyszczenie jest największe w centrum (miasta, wsi, dzielnicy), wszędzie tam gdzie jest duże nagromadzenie lokalnych kotłowni i kominów na budynkach. Należy więc czym prędzej opracować mapę ilości tych emitorów i na podstawie niej tereny o największej ilości przydomowych spalarni włączać do centralnego ogrzewania (CO), lub wprowadzać w tych rejonach gminne zakazy palenia najbardziej szkodliwym paliwem.
Alternatywą dla Radlina pozostaje rozwój sieci CO w oparciu o Elektrociepłownię Radlin. Kolektor CO powinien powstać szczególnie wzdłuż ulic Korfantego i Rymera doprowadzając CO do osiedla domków jednorodzinnych i wielorodzinnych przy ulicy Kardynała Kominka. Podobna rozbudowa sieci CO powinna nastąpić w Pszowie w oparciu o posiadającą dużą moc Elektrociepłownie Anna (gęsto zabudowane osiedle Biernackiego, tereny wzdłuż ulicy Śląskiej, Pszowskiej i Niepodległości).
W Wodzisławiu Ciepłownia przy Radlińskiej powinna ogrzewać np. osiedle Przyjaźni i przynajmniej część gęsto zaludnionego Radlina II. Również osiedla przy ulicy Pszowskiej od ul. Chabrowej po Koszykową a nawet Cichą i Czyżowicką powinny być włączone do CO. Należy również podłączać kolejne ulice Starego Miasta.
O wiele większe możliwości rozbudowy CO wiążą się z Ciepłownią 1 Maja. Przy porozumieniu z Polską Grupą Górniczą – państwowym przedsiębiorstwem związanym z Skarbem Państwa, można by doprowadzić do ogrzewania sporych terenów na terenie Wodzisławia i gmin Godów, Gorzyce i Mszana. W Wodzisławiu ogrzewane mogłoby być np. osiedle Kopernika, Cyganek, gęsto zabudowane części Wilchw tereny wzdłuż ulicy Skrzyszowskiej oraz podobne gęsto zabudowane tereny w Mszanie, Skrzyszowie, Krosztoszowicach i Turzy Śląskiej. Przy objęciu CO takiego obszaru zredukowalibyśmy zapewne znacznie smog w powiecie wodzisławskim.
Dodam tylko, że podobna sytuacja jest w Rybniku, gdzie zamiast ogrzewać ciepłą wodę wpuszcza się do… Jeziora Rybnickiego.
Oczywiście do rozwoju sieci CO musiałoby przyczynić się Państwo i gminy. Państwo powinno dofinansować PGG i wybudować kolektory zaś gminy musiałyby zapewnić ciepłownią odbiorców- obligatoryjnie na podobnych zasadach jak z kanalizacją i ściekami. Tereny wokół ciepłociągów powinny być po prostu zobligowane do podłączeń CO w innym wypadku przy tak gęstej zabudowie jaką mamy w regionie i setkach kopcących emitorów na każdy kilometr kwadratowy problem nie zniknie.
Co ciekawe Skarb Państwa jest praktycznie właścicielem jednego z zakładów, a konkretnie Ciepłowni 1 Maja (pośrednio poprzez własność Polskiej Grupy Górniczej, jest właścicielem ciepłowni). Zamiast pisać kolejne programy naprawy górnictwa, czy poprawy powietrza, można tego dokonać. Wystarczy poprzez porozumienie z gminami i inwestycję w infrastrukturę (kolektory cieplne) zapewnić rozwój zakładu, wykorzystanie jego pełnych mocy oraz zapewnić odbiorców ciepła a wreszcie czystsze powietrze. Wszystko to wymaga jednak skoordynowanych działań i dobrej woli gmin, powiatu, PGG (Skarbu Państwa), Ministerstwa Środowiska. Przy okazji PGG dostałaby w końcu pieniądze na rozwój i alternatywne źródło dochodu jakim może być dochodowa bądź co bądź sprzedaż ciepła. Niestety o takich i podobnych planach nic w regionie nie słyszymy. Czyżby radni gmin i miast w obawie o utratę poparcia nie chcieli żadnych zakazów i nakazów? Kolejne prośby i apele pozostają bez odpowiedzi. Nikt tematem rozbudowy CO w oparciu o ciepłownie państwowe się nie zajmuje. Brakuje pomysłów i efektywnych działań, Ciepłownia 1 Maja stoi niewykorzystana nawet w połowie, a politycy dyskutują o reformie górnictwa lub walce ze smogiem… niestety tylko dyskutują.
Opinie oraz treści zawarte w rubryce Publicystyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres portal@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.
Komentarze
173 komentarze
OloPolo-Ale chyba lepiej palić węglem, niż tak jak w Gdyni czy Poznaniu palić śmieciami. Naprawdę aż taki głupi jesteś, że węgiel chcesz zamienić na rzecz śmieci? Przecież trójmiasto to jeden z najbardziej zanieczeszczonych regionów Polski. Ty byś mógł pogadać z Arteksem, macie ten sam poziom inteligencji ..... Jak mam zły dzień, to wchodzę na forum Rybnickie poczytać Arteksa, zawsze mnie ostro rozbawi, ty byś się z nim dogadał.
Znam ludzi co chodzą do mopsu bo im się nie chce pracować,przekwalifikować,czy choćby pomyśleć.Poza tym te kilka procent to nie problem jak pisałem wcześniej.To ja mam pytanie do ciebie :byłeś kiedyś w Gdyni ,Poznaniu ,Olsztynie jeśli tak to powiedz mi czym tam palą bo napewno nie tym czarnym świństwem i o ile się nie mylę to mopsy tez tam są i jakoś ludzie nie umierają z powodu braku węgla!
Komentarz poniżej pewnego poziomu [Wyświetl komentarz]
Znam ludzi co chodzą do mopsu bo im się nie chce pracować,przekwalifikować,czy choćby pomyśleć.Poza tym te kilka procent to nie problem jak pisałem wcześniej.To ja mam pytanie do ciebie :byłeś kiedyś w Gdyni ,Poznaniu ,Olsztynie jeśli tak to powiedz mi czym tam palą bo napewno nie tym czarnym świństwem i o ile się nie mylę to mopsy tez tam są i jakoś ludzie nie umierają z powodu braku węgla!
nie olopolo nie odpisałeś mi jeszcze
Ale to ja ci odpisałem z innego IP
Teraz też mam inny ;)
~PoloOlo (94.254. * .22) to tak abyś nabrał trochę kultury
~PoloOlo (94.254. * .22) nie ciebie pytałem ... niepytany milczy
Nie przesadzaj,ile masz tych niby biednych ludzi 5%?wystarczy aby reszta zrobiła to o czy pisze a te 5%smogu jakoś wytrzymamy.
olopolo widzę że jesteś nerwowy tu na tym forum oczywiście ogrzewanie mieszkania "syfem" jest niedopuszczalne zgadzam się z Tobą (szacun) ale mam jedno ale zacytuję jedną z wypowiedzi t na ten temat chcę coś powiedzieć CYTUJĘ:" dofinansowania podłączenia do pec-u,zakup kotła gazowego lub olejowego,montaż pomp ciepła czy ocieplania domu przy jednoczesnym zakazie sprzedaży węgla,mułu itp. następnie obowiązku zaniechania spalania węgla do np 2020roku a poźniej kary finansowe.Tylko takie działania mają sens,ludzi na śląsku niestety nie zmienisz." Odpowiedz mi na to jak ludzie... a nie jest ich mało.. chodzą do np MOPS-u po zasiłek na jedzenie na życie. Ty proponujesz im pompy ciepła ogrzewanie olejowe, ogrzewanie gazowe ...skąd CI ludzie mają na to wziąć pieniądze ??????? Wiem napiszesz : CO MNIE TO OBCHODZI !!! Odpowiedz co ci ludzie mają marznąć czy umrzeć bo to tylko jedno rozwiązanie dla tych osób ?????
Na szczęście ostatnio mocno wieje co poprawia sytuację, ale smog był nie do zniesienia.
Nic nie jest w stanie go pokonać, a mierzyć się z nim może jedynie Wielki Smog Rybnicki ;P
Nic nie pokona, tylko kary kary kary, znow dzis nie mozna wyjść na dwór bo j.... han.... smrodzą
Z kim ty koło chcesz dyskutować,skoro według Ciebie wszyscy są debilami.
I każda dyskusja musi kończyć się chamstwem. Innym to zarzucasz a sam jesteś krzykaczem "facet z szuflandii". Obrażasz innych nie potrafiąc podyskutować. Forum jest po to by każdy mógł się wypowiedzieć.
Jestes jednak strasznie tępy,kup sobie auto na węgiel bo twoim rozumowaniem tylko to mamy w tym kraju i nam ceny nie podniosą.Nie wiem skad wziąłeś te 80%? Owszem 80% ogrzewania tym czarnym syfem jest tylko na śląsku,bo mentalność tych ludzi jest porażająca.Cukrownie są niemieckie,auta mamy niemieckie,francuskie i japońskie,telewizory japońskie to ci nie przeszkadza?Uparleś sie na ten czarny syf,ktorego już nawet w Czechach nie chcą.Wyjedz gdzieś z tej swojej dziury i zobacz jak ludzie żyją a nie twoje dziadki w XIX w!
Ale nikt nie pisze o tym by rezygnować z węgla... Po prostu palenie w takiej formule jak obecnie: mułem, szlamem, najgorszej jakości węglem i innym syfem w zwykłych piecach często z domieszką nie może być dalej tolerowane przy smogu w takich stężeniach % jak obecnie! Można dać do wyboru: CO, gaz, olej, ogrzewanie geotermalne lub węglowe (nie mułowe) ale w dobrych piecach np. z filtrami jak z linka do muratora. W każdym razie era bezkarnego palenia czymkolwiek musi się zakończyć i to bardzo szybko. W 2018 wybory mają 2 lata na jakieś efekty, a jeśli nie będzie poprawy i ustaw antysmogowych to należy to wypomnieć samorządowcom.
Jak 80 % gospodarstw obecnie opalanych węglem przejdzie na gaz i olej, którego nie mamy jako kraj (minimalne ilości) to dostawcy podniosą cenę czy obniżą? "facet" Ty pewnie myślisz że obniżą. To jest uzależnienie od paliwa , którego nie mamy.
koło,nie rezygnujmy z węgla. Znajdź sobie babę, będzie cię grzała.
Jakie uzależnienie? Kotłownię modernizujesz co 10-12 lat (np. wymieniasz piec) instalacja ci zostaje więc od czego się chcesz uzależnić, zawsze przy kolejnej modernizacji możesz sobie zmienić na np. na pec czy pompę ciepła.Uzależnieni to są wszyscy na śląsku od węgla i pochodnych tego świństwa!
No to takie samo systemowe działanie albo filtry albo inna opcja. Uzależnianie się od gazu czy oleju, którego nie mamy nie jest dobrą opcją "facet"
Facet o czym ty piszesz?Kto z tych krzykaczy,którzy tu piszą zrobi cokolwiek by zmienić obecny stan rzeczy?Kto pomyśli i obniży temperaturę o 1 stopień,albo zmodernizuje swoją kotłownię nie mówiąc już o zakładaniu filtrów,ociepleniu domu czy jakimkolwiek zysku energetycznym-bo o ochronie środowiska NIKT nie pomyśli-gwarantuję ci.Myślisz,że za śmieci ludzi by płacili gdyby nie było ustawy i obowiązku opłaty?Tylko systemowe rozwiązania przyniosą jakikolwiek efekt,czyli:
dofinansowania podłączenia do pec-u,zakup kotła gazowego lub olejowego,montaż pomp ciepła czy ocieplania domu przy jednoczesnym zakazie sprzedaży węgla,mułu itp. następnie obowiązku zaniechania spalania węgla do np 2020roku a poźniej kary finansowe.Tylko takie działania mają sens,ludzi na śląsku niestety nie zmienisz.
A może nie warto tak łatwo rezygnować z energii , którą mamy pod nosem? Może po prostu trzeba zastosować dodatkowe rozwiązania tak jak tu ...
http://muratordom.pl/eko-murator/ekorozwiazania-dla-domu/elektrofiltry-do-kotlow-na-paliwa-stale-sposob-na-ograniczenie-emisji-zanieczyszczen-powietrza,117_14000.html
Koło,nie chce mu się z tobą gadać, bo najpierw sprowadziłbyś go do swojego poziomu a potem pokonałbyś go swoim doświadczeniem.
~OloPolo (93.179. * .34) co .. problem z wymyśleniem sensownej odpowiedzi ?????
~OloPolo widzisz jak sam się kompromitujesz twą wypowiedzią zadałem kilka prostych pytań..... a ty CYTUJĘ "Nie chce mi się z Tobą gadać bo i tak tego nie pojmiesz" TY Mądry ja głupi pozdrawiam
Nie chce mi się z Tobą gadać bo i tak tego nie pojmiesz a kopcisz pewnie mułem albo innym tanim syfem.
~OloPolo a jakie masz dowody że dopłacanie do kotłów opalanych węglem jest nie mądre ? Pytanie dla ciebie.... skąd masz ciepło i ciepłą wodę.. oraz prąd ? Według Twej wypowiedzi ciepło masz z wiatru.... ciepłą wodę ze źródeł ciepła Ojca Rydzyka a prąd ze ogniw fotowoltaicznych ??????
Najlepszym pomysłem jest dopłacanie do kotłów opalanych węglem! Trzeba być naprawdę mądrym by takie coś wymyślić! RADNI OPAMIĘTAJCIE SIĘ!!!
Problem jest inny wielu z radnych samemu pali w piecu, trudno więc aby myśleli o jakiś zakazach bo to uderza w ich interesy. Sprawa prawdziwej walki ze smogiem jest zamiatana pod dywan. Nie było by problemu gdyby to jakieś 100-150% ale kiedy pył zawieszony sięga 500% normy to już bardzo poważna sprawa i radni muszą coś z tym zrobić nawet jeśli uderza to w ich interesy.
@zxc-problem w tym że władze miasta już dawno zapomniały jak wygląda herb miasta i wszędzie pakują logo czyli przekrojony talerz z 2 widelcami jak to zwykł mawiać @mhl999
http://www.nowiny.pl/122724-nowy-herb-rybnika-szczupak-w-masce-gazowej.html Szczupak w masce, może orła wodzisławskiego też trzeba w maskę ubrać? Są jacyś graficy? :D
te kilka ton mułu o których piszesz za niedługo będzie w powietrzu, bo nieudacznicy z rady miasta i sejmiku nic nie robią aby zakazać palenia tym syfem. W Wodzisławiu jest niewiele lepiej niż w Rybniku także to marne pocieszenie. Nasz herb też jak rybnicki powinien byc z maską a logo południowa brama polski być czarne. Prezydent obiecał walkę ze smogiem ponad 2 lata temu, w czasie kampanii wyborczej ale poprawy nie widać. Może warto aby Subregion Zachodni zaprosił tutaj TVP, TVN, Polsat i w końcu żeby rządzący w Warszawie jakoś pomogli, co nie znaczy, że bezradni radni powinni wydać uchawały o zakazie palenia tym syfem już teraz. 400% to nadaje się już na chodzenie w maskach
Dzisiaj przechodząc Bogumińską obok jednorodzinnego domu, gdzie leżało sobie kilka ton mułu , powiedziałem na głos do mojej żony, aby usłyszał właściciel, który sobie "fedrował" ten muł do piwnicy:-"Zobacz przed domem muł, a w domu też mieszkają muły". Bardzo się ten pan oburzył moją wypowiedzią. Nie ma jeszcze u nas tragedii, bo tragedia jest w Rybniku, wczoraj był program na TVP-3 o rybnickim smogu. Oby tylko nie było północnych wiatrów od strony Rybola.
Stężenie pyłu zawieszonego sięga 400% z roku na rok jest gorzej. Trzeba czym prędzej zakazać palenia mułem i włączyć do CO wszystko gdzie są doprowadzane ciepłociągi. Albo gaz albo CO. W tym roku to jest tragedia, ciekawe ile kontroli wykonuje dziennie straż miejska?
Smog Wodzisławski jest tak wielki, że pokona go tylko Miesław Bielski.
Ale czego przekroczone mgły?
Dziś z rana stężenie przekroczone o 386%!!!
Smog Straszny Wodzisławski zostanie pokonany przez Miesława I z Bielska. Tak mówi prastara legenda. Będzie tak wielki i straszny, że tylko sam jeden bohaterski Miesław będzie mógł z nim wytrzymać. Przybędzie wierzchem w stroju ufoludka z kombinezonem przy której Smog nie straszny mu będzie. Wygra, zaś kiedy Wodziosmog zeżre barana z smołą z koksowni Radlin i napoi się wodą z prastarej rzeki Leśnicy.