środa, 24 lipca 2024

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

Roman Pieła radzi jak zrobić karmnik dla ptaków

09.11.2011 14:10 | 16 komentarzy | e

Społeczny opiekun przyrody Roman Pieła z Pogrzebienia radzi jak dokarmiać ptaki zimą i jak zrobić karmnik nie ponosząc przy tym żadnych kosztów.

Roman Pieła radzi jak zrobić karmnik dla ptaków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Późna jesień i zima to najtrudniejszy okres w życiu ptaków. Możemy im pomóc w przetrwaniu dokarmiając je. Do systematycznego dokarmiania należy przygotować się już jesienią przez wykonywanie karmników nowych lub naprawienie starych i gromadzenie karmy.

Karmniki muszą być tak zrobione, by chroniły pokarm przed zamoczeniem, zasypywaniem przez śnieg, zwiewaniem przez wiatr. Powinny być zawieszone w miejscach ustronnych w pobliżu drzew, żywopłotów i nieco ukryte przed wronami oraz kotami i innymi drapieżnikami.

Doskonale spełniają swą rolę samoobsługowe karmniki, które nic nie kosztują, a można je samemu łatwo wykonać z dwóch pięciolitrowych, plastikowych butli po wodzie mineralnej. Należy obciąć w obydwu dno, obie butelki złączyć i skleić taśmą samoprzylepną. Przez górny otwór wsypuje się ziarna (np. słonecznika, ale nie prażonego - ptaki go nie lubią, orzechów, zbóż), które wysypują się na plastikową tacę umocowaną pod otworem u dołu, zrobioną z odciętego dna butelki. Należy też wyciąć otwór, aby ptaki miały dostęp do pokarmu.

Karmnik taki zawiesić można na balkonie, na murze, na słupku, płocie czy na pniu drzewa. Z takich karmników korzystają niemal wszystkie najpożyteczniejsze gatunki ptaków: sikory bogatki i modre, kowaliki, dzięcioły, trznadle, wróble, zięby, grubodzioby, kosy, kwiczoły, sroki, sójki, kawki. Dla dzięciołów należy zawieszać kawałki niesolonej słoniny lub łoju, do którego pod koniec zimy na poczęstunek przylatują szpaki. Kosom miejskim za pożywienie służą porzucone jabłka, nawet nadgniłe. Coraz częściej stosuje się też nowoczesne metody ochrony, tj. zawieszanie budek lęgowych dla ptaków, w których (w pobliżu karmnikó) ptaki w zimie nocują, a wiosną zakładają gniazda.


Rodzaje karmników:
- domek heski do parków, ogrodów, działek
- karminiki okienne, balkonowe na parapety, balkony, zawieszane ma słupkach albo na ścianie, na oknie.
- karmniki tłuszczowe z plastyku, patyka
- karmnik samoobsługowy zrobiony z butelki
- kawałki słoniny niesolonej, łoju - zawieszane na konarach drzew.
- szałasy dla kuropatw i bażantów ustawione na polu.

Pokarm musi być dobrze dostępny, zabezpieczony daszkiem, wykładany regularnie.

Czym karmić?
Dla owadożernych wykładać nasiona oleiste - rzepak, słonecznik, konopie, orzechy włoskie i laskowe, krojone pestki dyni, suszone jagody bzu czarnego, jarzębiny, słoninę, łój bydlęcy.