środa, 19 stycznia 2022

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Jastrzębie ma swoje "płuca". Ekologiczny mural oczyszcza powietrze

22.09.2021 10:00 | 0 komentarzy | AgaKa

Ma prawie 200 metrów powierzchni i dzięki specjalnym farbom oczyszcza jastrzębskie powietrze. Nietypowy mural powstał przy ul. Krakowskiej.

Jastrzębie ma swoje "płuca". Ekologiczny mural oczyszcza powietrze
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Projekt wybrali jastrzębianie

Po zapoznaniu się z ponad setką prac konkursowych komisja wyselekcjonowała trzy. Ostateczna decyzja należała do mieszkańców. Najwięcej głosów oddali na grafikę Izabeli Szulc. Jej praca zdobyła ich łącznie 196 i to właśnie ona, po wymaganych poprawkach, ozdobiła blok.

– Korekta kolorystyczna projektu była konieczna ze względu na konieczność dostosowania go do palety producenta farby antysmogowej – wyjaśnia Justyna Jeleń z Wydziału Ochrony Środowiska.

Autorka projektu mieszka w Chybach, ma 31 lat i choć w jej pracy znajdują się elementy jastrzębskiej architektury, ona sama nigdy nie była w naszym mieście.

- Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości odwiedzę miasto, szczególnie chciałabym zobaczyć Park Zdrojowy – mówi Izabela Szulc. - Wiedzę na temat zabytków i atrakcji turystycznych czerpałam w dużej mierze z oficjalnej strony miasta. W zawartych tam zakładkach w sposób wyczerpujący zostały opisane miejsca, które starałam się odwzorować w projekcie. To między innymi muszla koncertowa z urokliwego Parku Zdrojowego, czy Kościół pw. Św. Barbary i Józefa o nietuzinkowej historii – dodaje autorka zwycięzkiego projektu.

Jak sama przyznaje, tematyka ekologiczna jest dla niej szczególnie ważna.

- Stworzenie projektu zachęcającego ludzi do postawy proekologicznej, który zostanie zrealizowany przy użyciu antysmogowych farb było czystą przyjemnością. W swojej realizacji chciałam odwołać się do lokalnej działalności, oddolnych inicjatyw, pokazać konkretne fragmenty miasta, zachęcić tym samym turystów oraz mieszkańców Jastrzębia-Zdroju do sadzenia drzew i życia w zgodzie z naturą  – mówi. Za swoją pracę Izabela Szulc otrzymała nagrodę w wysokości 5000 złotych.

Eko-mural oczyszcza powietrze

Mural został wykonany przy użyciu farby antysmogowej, która neutralizuje tlenki azotu, zmniejsza zanieczyszczenie powietrza formaldehydem, zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni na powłoce oraz eliminuje nieprzyjemne zapachy. Jeden metr kwadratowy powierzchni pomalowanej farbą oczyszcza powietrze jak jedno dorosłe drzewo!

Mural jest częścią i jednocześnie kropką nad i tegorocznej akcji ekologicznej Weź się zazieleń! W jej ramach jastrzębianie zasadzili wspólnie 250 drzew. Otrzymywali także mieszanki nasion, dzięki którym tworzyli własne łąki kwietne.