Kopciuchy do lamusa. Prawnik odpowiada na pytania o uchwałę antysmogową
Stowarzyszenie Zielony Racibórz urządziło we współpracy z fundacją z Krakowa webinar (internetowe spotkanie) z radcą prawnym Miłoszem Jakubowskim, specjalizującym się w tematyce walki ze smogiem. Prawnik z fundacji Frank Bold omówił zapisy śląskiej uchwały antysmogowej (wchodzi w życie z początkiem nowego roku, ma na celu wyeliminowanie tzw. kopciuchów, najstarszych pieców na węgiel). Odpowiedział również na pytania zadane przez uczestników. Prezentujemy je poniżej.
– Co będzie groziło lokalnym przedsiębiorcom, którzy spalają do ogrzewania obiektów, gdzie prowadzona jest działalność np. przepracowany olej?
– Ten olej jest odpadem niebezpiecznym i to jest bardzo poważne naruszenie przepisów, a w pewnych przypadkach nawet przestępstwo. Taka forma przetwarzania tego odpadu to bardzo poważne naruszenie przepisów i należy zawiadomić WIOŚ, domagając się przeprowadzenia kontroli interwencyjnej, nieplanowanej i niezapowiedzianej. Można też zawiadomić policję. Uprawnienia kontrolne posiada w takim mieście jak Racibórz również miejscowy starosta. To są poważne naruszenia, które trzeba bezwzględnie zwalczać.
– Co stanie się z kotłami 3 klasy wyprodukowanymi przed 2012 rokiem?
– Normy ich użytkowania zachowały ciągłość i według uchwały antysmugowej ten kocioł, jeśli mamy tabliczkę, dokumentację, może być użytkowany do 2028 roku.
– Czy można być ukaranym za materiały nienadające się do spalania, ale znajdujące się w pobliżu kotła?
– To jest problem, bo w przepisach o wykroczeniach nie ma karalności usiłowania i nie może być tu mandatu. Jednak są przepisy dotyczące gromadzenia odpadów w sposób niezgodny z regulaminem utrzymania czystości. To jest furtka dla służb wymierzających grzywny, które kontrolują nie tylko samo palenisko. Gospodarka odpadami też może być skontrolowana i za naruszenie zasad panujących w gospodarce odpadami można ukarać. Na przykładzie Krakowa widać, że to taka zabawa w kotka i myszkę, ale straż kilkakrotnie może skontrolować posesję, jeśli ma uzasadnione podejrzenie, że spalane są tam materiały niedozwolone. Rozwiązaniem jest także pobranie próbki popiołu do zbadania w laboratorium. Bo nawet jak nie pali się aktualnie w piecu, to znajdzie się popiół. Wtedy nie będzie nakładany mandat, ale ukaranie do sądu.
– Co z kominkiem na drewno, służącym do dogrzewania? W domu głównym źródłem ciepła jest piec gazowy z 2008 roku.
– Kominek należy do kategorii ogrzewaczy pomieszczeń i one też muszą być dostosowane do wymogów uchwały antysmogowej. Do 1 stycznia 2023 roku muszą spełnić wymogi tzw. ekoprojektu. Jak ktoś ma w domu kominek, nie musi go burzyć, ale nie będzie mógł go eksploatować. Rozumiem sytuację, że w domu jednorodzinnym, poza miastem, nie będzie prądu. Wtedy kominek można potraktować jako awaryjne źródło ciepła. Sam fakt istnienia kominka nie będzie oznaczał grzywny, ale gdy zapalimy w kominku, zobaczą to sąsiedzi, albo strażnicy odnajdą w kontroli świeży popiół, to nastąpi nałożenie grzywny. Na rynku są już możliwości wymiany wkładu kominkowego na nowoczesny, dostosowany do przyszłych wymogów. Nie kosztuje fortuny. Istnieje jeszcze sytuacja, gdy np. nie będzie prądu i wystąpi przy niskich temperaturach ryzyko zamarznięcia. Wtedy nikt nie nałoży mandatu za użytkowanie starego kominka, bo zostanie to zakwalifikowane jako stan wyższej konieczności.
– Czy będzie można użytkować stary kominek ze specjalnym filtrem?
– Tylko jak udowodnić skuteczność takiego filtru? Osoba eksploatująca musiałaby to udowodnić w kontroli. Poza tym pamiętajmy, że spalanie drewna w kominku jest takim samym źródłem zanieczyszczania powietrza jak palenie w piecu, a są sytuacje, przy rozpalaniu, że kominek emituje jeszcze więcej zanieczyszczeń niż kocioł węglowy.
Komentarze
53 komentarze
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
arteks
i wiesz dlaczego Ciebie dużo osób nie lubi
bo nie znasz definicji słowa EMPATIA !
teraz jesteś na szycie
ale los może się odwrócić
piszesz ;
"Prawdopodobnie muszą w takich budynkach mieszkać osoby albo bardzo biedne, albo skąpe, albo prymitywne. "
życzę Ci abyś nie dostał się w grono tych osób !
ale na dziś Ty jesteś prymitywny
arteks
jedynie co teraz można z Tobą zrobić i z Twoim tokiem myślenia
to ..........
pomodlić się :(
więc dziś i przez kolejne dni
Ojcze Nasz i Zdrowaś Mario
w Twojej intencji ..........
@Oberwator_R - nie zniknie bo ma przejść na gaz. @skinheadzik @46.134. * .222 - niska emisja z przestarzałych chałup i familoków - to problem Śląska. Prawdopodobnie muszą w takich budynkach mieszkać osoby albo bardzo biedne, albo skąpe, albo prymitywne. Bo to obciach na całą Europę aby jeszcze ktoś w XXI wieku przy takim rozwoju technologicznym chciał się brudzić węglem, piecem i popiołami, produkując przy okazji trując siebie i innych.
~skinheadzik (31.179. * .1)
a ja pracuję w EC
i mogę powiedzieć
że ten twój sąsiad głupoty rozpowszechnia
niestety nie udała ci się prowokacja
Arteks@
Jak rzadko się z tobą zgadzam, tak tu masz sporo racji.
Dwie chałupy, w ktorych mieszkają "jaskiniowcy", potrafią wiecej natruć życia, niz elektrownia czy elektrociepłownia wyposażona w nowoczesne filtry. Sąsiad pracuje w EC i twierdzi, ze ich komin mniej kopci niz dwie porządne chałupy.
Znam kogoś kto pieca i tak nie wymieni,no chyba,że państwo na to da.
i co mus zrobią???????????
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Kiedyś ludzie budowali domy w pobliżu wody,rzeki itd a dzisiaj wokół elektrownii ?
Tyś jest jednak zacofany
A jak chcesz wyjść z unii to droga wolna!
Arteks powiedz to waszemu wiosnianemu europosłowi. On jest innego zdania i między innymi jemu będziecie zawdzięczać że elektrownia "Rybnik" - jedna z głównych waszych żywicielek - zniknie.
@Oberwator_R - mi elektrownie w ogóle nie przeszkadzają. Można przebywać w ich bliskiej odległości i nie będzie śmierdzieć. Za to kilka chałup w okolicy i smród czasami nie do wytrzymania. Przemysł już na początku lat 90. wyposażono w filtry, potem jeszcze rozbudowano systemy filtrujące. Zapomniano o podobnych rozporządzeniach odnośnie smrodzących chałup.
W tym artykule DW jest mowa o tym że prad drożeje i będzie drożeć w NIEMCZECH bo oni odchodzą od węgla. U nas będzie dokładnie tak samo. Nie przeczytałes tego uważnie. Wystarczy wyjśc z erokołchozu i opłaty klimatycznej nie będziemy płacić.A tani węgiel mozemy częściowo kupic tak jak to robią japończycy, a zostawić swoje tylko kopalnie zdecydowanie rentowne takie jak Bogdanka.
Prąd droższy bo wydobycie nieopłacalne i dodatkowo opłaty klimatyczne trzeba płacić co jasno oznacza KONIEC GÓRNICTWA!
Jestes w błędzie. Tylko kilka procent wydobycia kopalń węgla energetycznego jest wykorzystywane do ogrzewania. A jak wynika z poniższego artykułu im mniej węgla będzie w energetyce tym prąd będzie droższy.
Artykuł jest o kopciuchach a nie elektrowniach.
Ten węgiel do domowego spalania już tylko zacofani będą kupować czyli margines i patologia.
Kopalnie będą zamykane i to szybciej niż myślisz.
https://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/8138338,w-2020-r-kopalnie-stracily-srednio-5418-zl-na-kazdej-tonie-sprzedanego-wegla.html
A tak pisze o niemieckiej energetyce niemiecka agencja Deutsche Welle: "Ceny prądu dla gospodarstw domowych w Niemczech osiągnęły w tym roku rekordowy poziom. Po raz pierwszy 1 kWh kosztuje średnio ponad 30 centów - dokładnie 30,85 centów. To o jeden cent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - wynika z najnowszego raportu Federalnej Agencji ds. Sieci, do którego dotarła agencja DPA. Wzrost ceny prądu o prawie 3,3 procent był najwyższym od lat.Powodem podwyżek był, zdaniem Agencji, wzrost kosztów dystrybucji energii, które stanowią niemal jedną czwartą sumy na rachunku za prąd.
Niemieccy eksperci ds. energii ostrzegają, że w następnych latach prąd będzie nadal drożał. Spodziewa się tego choćby największy niemiecki producent koncern RWE. Dyrektor finansowy firmy Markus Krebber ostrzegł niedawno, że planowane przez Niemcy zamknięcie elektrownii jądrowych, a także wycofanie się z energetyki węglowej, może doprowadzić do niedoborów energii."
Odporny na wiedzę "Więcej już tyle nie spalą" Niemcy jeszcze długo będą spalać węgiel w energetyce. Do 2022 roku maja zamknąć wszystkie swoje elektrownie jądrowe " ...co okresowo wpłynie na częstsze wykorzystywanie bloków węglowych" (KOMENTARZE OSW 2021-03-31)
Ostatni raz
Więcej już tyle nie spalą
Kiedyś trzeba powiedzieć dość i teraz wszyscy już tak mówią oprócz związkowców i polityków z wiadomych powodów!
Amen
@JanNiezbędny "W niemczech od 30 lat węgla nie pala !" Niemcy spalili w 2020 roku 170 milionów ton węgla.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Tutenhamon (5.173. * .119)
a spalanie gazu produkuje jakieś spaliny ?
czy spalanie gazu jest czyste ?
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
bo Ich na to stać
żeby nie palić węglem
W niemczech od 30 lat węgla nie pala !
@TakBędzie ale przecież elektrownie czy ciepłownie nie generują żadnego smrodu bo mają filtry. Owszem przyczyniają się do ocieplania klimatu (tak jak auta, hodowle zwierząt czy przemysł petrochemiczny) ale nie produkują smrodu. Smród produkują chałupy z piecami "Made in Janusch".
Przynajmniej z południa nie będzie smrodu
https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,czechy-przygraniczna-elektrownia-detmarovice-przestanie-uzywac-wegla-w-ciagu-dwoch-lat,wia5-1-4569.html
To daj spróbować wyłączyć te wszystkie elektrownie węglowe,wtedy sprawdzimy czy rzeczywiście masz rację czy tylko bredzisz.
masz 100 % rację
Węgiel i drewno do palenia to przeżytek.
Jak by wyłączyć wszystkie elektrownie węglowe w Polsce
nie tylko powietrze się poprawi
ale i ty nie będziesz pisał głupich komentarzy
bo po prostu nie będziesz miał prądu w gniazdku
wesołej majówki
Węgiel i drewno do palenia to przeżytek.
Kopciuchy powinny być karane ile wlezie
@JanNiezbędny to ja zapytam raczej nie o polską mentalność bo to oczywiste, że jesteśmy krajem zaściankowym w stosunku do reszty Europy. Ale co się stało ze Śląskiem? Kiedyś był to region przodujący w rozwoju, bogactwie, technologiach. Teraz jedziesz przez Śląsk i dosłownie na każdym kroku widzisz kopcące chałupy. I to nie chodzi o jakieś starocie ale nawet o nowe obiekty z ostatnich kilkunastu lat. Pod Warszawą czy Poznaniem już 10 lat temu nikt by nie postawił domu ogrzewanego węglem. Zwyczajnie nie wypada poza tym jeśli kogoś stać na dom, nie chce się potem brudzić. A u nas? Gumowce, brudny dres, stare kapcie i łopata to atrybuty wielu ludzi nawet... z wykształceniem. Co się stało ze Śląskiem? Czemu stanął w miejscu jakieś 20 lat temu? Nurtuje mnie to.
Czechy mądrzejsze, Niemcy mądrzejsze gdzie się nie rozejrzeć wszyscy lepiej sobie radzą nic polacy. Może wreszcie odłączyć Slask od polski i wrócić do pierwotnego gospodarza któremu nasz region aż tyle zawdzięcza?!?!
Nie jestem ekspertem ale po przeanalizowaniu sprawy od początku do końca doszłam do wniosku iz wymiana kopciuchow powinna już dawno być zakończona a zaby nasza gospodarka się nie zawaliła do końca bo dużo nie brakuje piece na ekogroszek powinny być jeszcze długo użytkowane. Smrodu z nich za dużo nie ma a różnica ogromną patrząc na Hilde i Gerde ktora do pieca wrzuci wszystko byle by ogień byl i 90 stopni na blacie .
Czechy zawsze były mądrzejsze od nas a teraz tym bardziej bo kończą z węglem:
https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,czechy-przygraniczna-elektrownia-detmarovice-przestanie-uzywac-wegla-w-ciagu-dwoch-lat,wia5-1-4569.html
a najlepsze !!!!
mec. Miłosz Jakubowski.
jest niedostępny takiej osoby nie ma
szukam kontaktu
i niestety nie można z tym panem się skontaktować
nowiny robią z nas w jaja
~Kornelin (46.134. * .219)
co robimy z tymi z 3 i 4 klasy
podpierdzielamy do Morawieckiego ?
jak myślisz ?
~Kornelin (46.134. * .219)
muszę cię zmartwić
właściciele kotłów 3 i 4 klasy nadal będą kopcić
Jaskiniowcy będą tęsknić za paleniem i smrodzeniem. Tak ich wychowano. Nie zauważyli że już dawno nie ma żelazek na parę i parowozów. Adios kopcące piece. Na złom!