Wacławczyk: W walce ze smogiem idziemy do przodu
Pieniądze na walkę ze smogiem to najlepiej wydane środki w budżecie miasta – uważa Dawid Wacławczyk. Radny powiatowy, lider RSS Nasze Miasto i były działacz Raciborskiego Alarmu Smogowego szefuje teraz nowej komisji doradczej przy prezydencie Polowym.
– Jakie priorytety stawia sobie nowa komisja na początek działalności?
– Na początek chciałbym jasno określić ścieżkę prawną wprowadzania strefy bez paliw stałych. Mamy obiecaną pomoc działaczy z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Mają świetne doświadczenia z Krakowa, gdzie powietrze systematycznie się poprawia. Aktualnie prowadzą taki sam proces doradczy dla gminy Skawina. Chciałbym zaprosić tych działaczy na naszą komisję. W najbliższym czasie chciałbym skłonić prezydenta do podjęcia konkretnych działań. Mamy już projekt uchwały, przygotowany jeszcze w poprzedniej kadencji. Mirosław Lenk i jego radni nieco naszą inicjatywę „rozmyli”. Tymczasem my chcemy zobligować prezydenta do konkretnych działań w określonych terminach. Wiem, że prezydent planuje już spotkania z mieszkańcami w Miedoni i Markowicach, tam gdzie nie ma jeszcze sieci gazowej. Zgazyfikowanie tych obszarów jest w tej chwili najważniejsze. Bez tego strefa będzie nierealna. Ale by doszło do gazyfikacji, trzeba wstrzymać możliwość instalowania, a przynajmniej otrzymywania dotacji na piece węglowe z programu Czyste Powietrze. Byłoby nonsensem, gdyby program o tak pięknej nazwie okazał się przeszkodą w prawdziwych działaniach ekologicznych, jakie należy przeprowadzić.
– Do czego finalnie będą zmierzać działania w walce ze smogiem?
– Docelowym będzie przekształcenie Raciborza w jedną, spójną strefę bez spalania paliw stałych. To jest cel na jakieś 8 – 10 lat. Uważam, że ten temat można i trzeba wykorzystać promocyjnie, bo będziemy pierwszym miastem na Śląsku, które zrobi coś takiego. Dzisiaj nie wystarczą już konkursy na ekologiczne wiersze i piosenki, czy listek przy logo miasta. Racibórz może być realnie zdrową i atrakcyjną „mieszkalnią” nad Odrą z lasami wokół, prawdziwą ekologiczną wyspą przy Rybniku i Gliwicach. Dziś z aktualnym stanem powietrza ekologiczność Raciborza jest czysto teoretyczna. To wydmuszka. Utworzenie miasta naprawdę zdrowego i ekologicznego będzie miało konkretny wpływ na naszą gospodarkę: ceny działek, rynek usług i promocję miasta. Jestem przekonany, że to zaprocentuje w ten sposób.
Rozmawiał Mariusz Weidner
Ludzie:
Artur Wierzbicki
Radny Powiatu Raciborskiego.
Dariusz Polowy
Radny, były prezydent Raciborza
Dawid Wacławczyk
Radny, były wiceprezydent Raciborza
Ewa Klimaszewska
Architekt miejski w UM Racibórz
Jan Wiecha
Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.
Michał Kuliga
Wiceprezydent Raciborza
Mirosław Lenk
Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.
Zuzanna Tomaszewska
Była radna Miasta Racibórz
Komentarze
8 komentarzy
Dawid, ze ty masz zdrowie jeszcze tak walczyc calym swoim zyciem - z ludzmi broniacymi tego smogu wrecz. Masz absolutna racje i niech cie Bog blogoslawi za to - ale masz taka sciane glupoty i ignorancji do zwlaczenia - ze moze ci to zabrac zdrowie lub zycie szybciej niz ten caly smog. Jestem pelen podziwu dla twojej ofiary.
może jeszcze drona kupić? od tego z pewnością poprawi się samopoczucie co poniektórych , ale czy powietrze się poprawi?
a policzył kto ile utrzymanie tej stacji będzie kosztować?
ale z pewnością będzie tam można wycieczki przyprowadzać i chwalić się jak mocno EKO jest miasto.
no i te odwiedziny z miast partnerskich..będzie sie czym pochwalić. Asfalt na Płoni wciąż i wciąż.
Pierwsze słowo ,dla cienkiego,z siebie mocno kontentego :
" rżną drzewa mospanie wraz z nowym nastaniem ".
drugie słówko słone - okrojony budżet PONE ,
dach nad lodem za tak wiele baniek za słowo trzecie niech stanie
czwarte słówko dla festynów -czas udanych imprez minął
piąte słówo dla Ani -niech obliczem już nie rani.
szóste słowo dla spółek - idzie czas wypierdółek
siódme słókwo dla Michała - gdzież się inteligencja podziała ?
ósme - Tede & przyjaciele - na horyzoncie ogromne cele
dziewiate też tu nie zawadzi - kogoś trzeba w końcu wsadzić.
dziesiąte dla agentury - chyba , że to wszystko bzdury
jedenaste dla resortu ,od dróg i kasy transportu
Zaś dwunaste to cichosza -inwestycja Plac Długosza.
Trzynaste nareszcie -wielka wiocha w smutnym mieście.
A propos Wacławczyka: wie ktoś może co się porobiło w NAM-ie, któremu Wacławczyk nadal prezesuje. Pytam, bo objawy są bardzo dziwne:
http://nam-raciborz.pl/
@mazizam Nie wiesz co piszesz.To są bajki z tym paleniem górnym.Nie będę ci tłumaczył reszty bo uważam jesteś na etapie ,że długa droga przed tobą abyś zrozumiał dlaczego w Krakowie,Wiedniu i wielu innych miastach świata i Polski nie wolno spalać paliw stałych na terenie miast.Zgadzam się z radnym Wacławczykiem .A to że środki obniżono nie znaczy , że tak będzie za miesiąc czy trzy i gdy okaże się że jest popyt na dotacje na wymianę kotłów z PONE jest duży to pieniądze się znajdą na mur beton i nikt nie odejdzie z kwitkiem..
Hajcuj se z góry z dołu i z boku bo twoje dni palenia węglem są policzone.
Nie wpadłeś na to ,że gdyby to było takie dobre to by na zachodzie tak palili a tam nikt węgla już dawno nie używa bo to obciach,smród i smog.
Pieniądze na walkę ze smogiem to najlepiej wydane środki w budżecie miasta – uważa Dawid Wacławczyk, dlatego Polowy i i koalicja rządząca obcięła 2,3 miliona złotych z PONE. No brawo!! Taka logika to tylko u Wacławczyka, no geniusz panie.
To nie paliwo jest problemem a nieumiejętność palenia. Gdyby ludzie palili w piecach przeciw prądowo w picach górnego spalania od góry, a w dolniakach od dołu to dym z komina itd zmniejszyłby się o 90% bez zł wydanego na ekologię, a dodatkowo zaoszczędzili by ludzie na paliwie bo spala się tym sposobem o 1/4 mniej opału.
http://czysteogrzewanie.pl/