Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Wacławczyk: W walce ze smogiem idziemy do przodu

16.02.2019 19:00 | 8 komentarzy | ma.w

Pieniądze na walkę ze smogiem to najlepiej wydane środki w budżecie miasta – uważa Dawid Wacławczyk. Radny powiatowy, lider RSS Nasze Miasto i były działacz Raciborskiego Alarmu Smogowego szefuje teraz nowej komisji doradczej przy prezydencie Polowym.

Wacławczyk: W walce ze smogiem idziemy do przodu
Walka o czyste powietrze nie obejdzie się bez kosztów. Poniosą je wszyscy – zapowiada Dawid Wacławczyk, przewodniczący nowej komisji antysmogowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Zmierzycie się z najważniejszym problemem do rozwiązania – finansami. Ludzie chcą ogrzewać domy ekologicznie, ale boją się wyższych rachunków.

– Mówiąc o kosztach walki o czyste powietrze, musimy pamiętać nie tylko o tym, co musimy wydać na inwestycje, ale też policzyć koszty, które już teraz ponosimy przez smog. Każda rodzina już płaci za smog, tyle, że nie bezpośrednio. Ale są to koszty rzędu paru tysięcy złotych rocznie. Policzyliśmy to ostatnio ze znajomymi, rodzinami z małymi dziećmi. Nasze dzieci zapadaja na choroby dróg oddechowych, gdy tylko wjeżdżamy na Śląsk, a zdrowieją momentalnie gdy jesteśmy w Karpaczu, na Kaszubach czy nad morzem. Gdy dzieci chorują – płacimy np. za przedszkole, choć z niego nie możemy korzystać. Niektórzy płacą za dodatkową opiekę nad dziećmi w domach, gdy muszą iść wtedy do pracy. Ja sam notorycznie mam zapalone gardło i oskrzela. Chorując nie chodzimy do pracy, nie ma nas w firmach, a więc nie osiągamy założonych dochodów i nie płacimy podatków. Ludzie muszą sobie uświadomić, że jeśli wyłożymy pieniądze na walkę ze smogiem, to później je odzyskamy. W podatkach, w oszczędnościach na służbie zdrowia, w wydajności naszej pracy. A pomijam tutaj sprawy podstawowe, bo czyste powietrze to przede wszystkim mniejsza liczba poważnych chorób, zawałów, nowotworów oraz przedwczesnych zgonów. Takie są po prostu dane. Koszty zmian będą oczywiście bolesne, tak dla samorządu jak i nas wszystkich, czyli mieszkańców. Będą to nie tylko finanse, ale też dyskomfort spowodowany koniecznością rezygnacji z pewnych przyzwyczajeń. Analizy naukowców którzy pracowali dla Krakowa są bezwzględne: aby mówić o rzeczywistym efekcie ekologicznym, oprócz pieców na węgiel trzeba będzie wykluczyć również kominki na drewno. Niestety. Bez tego ruchu wydamy mnóstwo pieniędzy, a możemy nie osiągnąć żadnego efektu zdrowotnego. Nie da się jednak osiągnąć zmiany, samemu nic nie zmieniając. Ruch i dieta trochę kosztują i trochę bolą. Walka ze smogiem też. Musimy mieć świadomość, że te zmiany nie dokonają się bezkosztowo. Ale cel jest wart wysiłku. Musimy go osiągnąć dla siebie i przyszłych pokoleń raciborzan!

– W samym zasobie miejskim potrzeba prawdopodobnie kilkudziesięciu milionów złotych na termomodernizacje mieszkań z MZB.

– Mirosław Lenk podawał kwoty od 60 do 80 milionów złotych. To były tylko szacunki, ale nawet jeśli przyjmiemy, że to prawda, to jestem przekonany, że będą to najlepiej wydane pieniądze w historii tego miasta. Trzeba to zrobić. To nie tylko kwestia ekologiczna, ale i skok cywilizacyjny, bo są jeszcze w Raciborzu lokale, gdzie grzeje się „kozami”, a ubikacje są na zewnątrz mieszkań. Skoro stać nas na aquapark za 30 mln zł czy stadion za 11 mln zł, to musi być nas stać aby mieszkańcy przestali żyć w warunkach z XIX wieku.

Ludzie:

Artur Wierzbicki

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny, były wiceprezydent Raciborza

Ewa Klimaszewska

Ewa Klimaszewska

Architekt miejski w UM Racibórz

Jan  Wiecha

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Michał Kuliga

Michał Kuliga

Wiceprezydent Raciborza 

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz, były prezydent.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Była radna Miasta Racibórz