Sobota, 30 listopada 2024

imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego

RSS

Czyste powietrze dla Rybnika i regionu?

16.05.2018 17:07 | 0 komentarzy | acz

Czy Rybnik uzyska wsparcie państwa żeby walczyć ze smogiem? Kiedy powstanie indywidualny program poprawy jakości powietrza dla miasta? Te m.in. kwestie były tematem rozmowy z Piotrem Woźnym, pełnomocnikiem rządu ds. programu „Czyste powietrze” przy okazji jego wizyty w Rybniku.

Czyste powietrze dla Rybnika i regionu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Piotr Woźny wskazywał także na konieczność pogłębiania współpracy między rządem i samorządami oraz zwiększenie skuteczności wydawania środków publicznych ulokowanych w różnych instytucjach na działania antysmogowe. Podkreślał też, że wydanie odpowiednich przepisów to jedno – ale od nich samych nie zmienia się rzeczywistość. Tę można zmienić na poziomie konkretnych miejscowości.

– Mamy w Polsce gigantyczną ilość środków publicznych, które są „popakowane” po różnych programach – czy to rządowych czy samorządowych. Trzeba przekierować mechanizmy wydatkowania tych środków. Inicjatywa, by zacząć współpracę z 33 miastami z listy WHO ma na celu doprowadzenie do tego, by te pieniądze były możliwie jak najsensowniej wydawane. Smog to nie jest problem, z którym samorząd może sobie poradzić sam, rząd też samodzielnie tego problemu nie rozwiąże. Tutaj jest potrzebna bardzo bliska współpraca, zejście na poziom konkretnych miejscowości, dzielnica po dzielnicy, ulica po ulicy – dodaje Piotr Woźny.

Program dla 23 mniejszych miast z listy WHO ma polegać na tym, by najmniej zamożnym mieszkańców tych miejscowości sfinansować inwestycje polegające na termomodernizacji budynków i wymianie wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Wg założeń projekt ustawy w tym zakresie powinien być gotowy do końca maja. Przedsięwzięcie ma zostać sfinansowane wspólnie przez rząd, który przekaże 70% środków oraz samorządy – wojewódzkie (20% wkładu finansowego) i gminne (10%).

Jak podkreśla Piotr Woźny, specyfika dużych śląskich miast pokazuje z kolei, że jednym z największych ich problemów są wielorodzinne budynki komunalne – bardzo często ogrzewane węglem – i dotychczas pomijane w programach dotacyjnych.

– W ciągu 2-3 najbliższych miesięcy będziemy pracować nad programem dla wielorodzinnych budynków komunalnych, by zbudować dla nich rozwiązania systemowe, które pozwolą na ich termomodernizację i wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła – zaznacza Piotr Woźny.