Walka z smogiem! Kominiarz sprawdzi, kto pali śmieci?
Kontrole palenisk prowadzone przez kominiarzy, zakaz palenia flotem i mułem, paragon za opał z doczepioną do niego specyfikacją – to tylko niektóre propozycje rozwiązań, które mają służyć walce o czyste powietrze. A co na to branża górnicza?
Zakaz palenia mułem - czyli czym?
Każde paliwo wprowadzane na rynek powinno przejść badania na zgodność z wymaganiami krajowymi i być zgłoszone do odpowiedniego urzędu. Standaryzacja jakości paliw, jakie mogą być stosowane w urządzeniach małej mocy, ma być warunkiem powodzenia jakiegokolwiek systemu kontroli. - Przepisy ogólne powinny precyzować, jaki skład ma mieć dane paliwo, jaką zawartość procentową części lotnych. Obecnie nie definicji mułu czy flotu - wyjaśnia Mieczysław Kieca.
Zdefiniowanie ma być pierwszym krokiem do tego, by wreszcie określić, czym można palić w domowych piecach, a czym nie. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu zakazu palenia mułem, miałem czy flotem. Oczywiście nie od razu, ale w perspektywie kilku lat. - Tylko co z tego, jeśli zakażemy palenia flotem czy mułem, jeśli nie ma definicji tych paliw. Wystarczy nazwać muł inaczej i będzie sprzedawany nadal. Właśnie tego chcemy uniknąć - dodaje.
Dobrym przykładem niemieckiego rozwiązania legislacyjnego jest tzw. rozporządzenie o małych i średnich urządzeniach grzewczych. Rozporządzenie określa normy emisji pyłu i innych zanieczyszczeń dla urządzeń, które nie wymagają uzyskania decyzji o wprowadzaniu gazów i pyłów do powietrza.
Kontrola u dystrybutorów
Załóżmy, że pan Jan Kowalski z Wodzisławia Śl. kupi dany rodzaj paliwa. Jest przekonany, że to dobre paliwo. Później przychodzi straż miejska, pobiera próbkę popiołu i okazuje się, że Kowalski pali w piecu czymś niedozwolonym. I wówczas to Kowalski ma problem. Zostanie ukarany, mimo że działał w dobrej wierze... Jest pomysł, jak uniknąć takich sytuacji. - Gminy muszą mieć narzędzia do kontroli tego, co jest sprzedawane w punktach dystrybucji - zaznacza Mieczysław Kieca.
Propozycja jest taka, by Kowalski - kupując dany opał, dostawał od dystrybutora paragon z doczepioną do niego specyfikacją. Wtedy sam będzie wiedział, co kupuje, a także mógł "obronić" się przed zarzutem, że spalał niewłaściwe paliwo.
Kolejnym niezwykle ważnym elementem walki z niską emisją jest uchwała antysmogowa na poziomie województwa śląskiego. Prace nad nią już trwają. - Uchwała powinna określać, jakie instalacje grzewcze będą dopuszczone i na jakie rodzaje paliwa - mówi Mieczysław Kieca. Uchwała musi zawierać okres przejściowy, czyli dać mieszkańcom czas na to, by mogli się dostosować do jej zapisów. Nie może to być rok czy dwa, bo wiadomo, że mieszkańcy nie zdążą z wymianą instalacji. - Musimy jednak wyznaczyć kierunek działań - dodaje.
System dopłat
Subregion apeluje do władz ogólnopolskich, by wprowadziły system dopłat do wymiany instalacji, bo bez korzystnego systemu zachęt finansowych dla mieszkańców walka z zanieczyszczonym powietrzem nie powiedzie się. - Dofinansowania nie mogą mieć formy "akcji", a powinny być odpowiedzią na realne zapotrzebowanie - zaznacza samorządowiec.
- Mamy nadzieję, że wskazane przez nas potrzeby i sugestie okażą się pomocne w prowadzonych pracach nad zmianami przepisów prawa - puentuje przewodniczący zarządu Subregionu.
Ludzie:
Mieczysław Kieca
Prezydent Wodzisławia Śl.
Komentarze
45 komentarzy
tarpan ty dalej swoje ... ale dobra dam ci szansę ...... Czytaj spokojnie i ze zrozumieniem CYTUJĘ: "Przepisy zobowiązują również właściciela lub zarządcę nieruchomości do czyszczenia kominów. Mówi o tym § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku" czy ty ten przepis przepis respektujesz, mam głęboko w nogach (byś się nie obraził) twoje małpy twój cyrk ........... i mnie nic do tego po raz kolejny piszę jak cokolwiek złego się stanie w wyniku nie dbania o kominy to odpowiednie służby zainteresują się tym i wierz mi nie będzie to kominiarz, a piszę to bo niedawno była niedaleko mnie akcja gaszenia komina byłą staż i policja i jest dochodzenie ponieważ były to wynajmowane pomieszczenia dla firm i właściciel nie zadbał o komin a wiem to ponieważ jednym z wynajmujących jest mój znajomy i na teraz jest sprawa wyjaśniana przez policję co wyjdzie jeszcze nie wiem jedynie mogę powiedzieć że nikt nie ucierpiał na zdrowiu bo było to w nocy..
nikt@ważny - W kwiestii wyjaśnienia, chodzi mi o to, że policja kontroluje cię na drodze, czy masz zrobiony przegląd auta, natomiast w własnym domu nikt cie nie skontroluje, czy masz zrobiony przegląd kominów i wentylacji, mogą ci więc nagwizdać, bo ten przepis jest martwy. Natomiast kominiarze to naciągacze, bo wiedzą że przepis jest martwy, ale sami chodzą jak żebracy po domach i nakłaniają ludzi do tego, aby im płacili za rzekomy przegląd, a wygląda to tak, że zapalniczką poświeci w szyber, jak jest cug to podpisuje się(nawet pieczątki nie daje) i kasuje. Większość z nich to zwykli oszuści bez uprawnień, tzw przebierańcy, bo prawdziwy kominiarz nie chodzi po domach jak jakiś żebrak po prośbie. Wiem jak na budowach jest, jak chcesz mieć odbiór wentylacji i kominów, to dzwonisz do kominiarza, przejeżdża, robi dokumentację, ogląda, podpisuje się i daje pieczątkę a nie zwykły podpis jak ci oszusty, co po domach chodzą i starych ludzi na kasę naciągają.
nikt@ważny -Ależ ja zgadzam się z tobą, że nie mogę sobie pieczątki podbić w książce kominiarskiej, tak samo jak nie mogę sobie pieczątki zrobić w gazie, jak nie mam uprawnień, to samo nie mogę się bawić w elektryka do główniej skrzynki elektrycznej bo nie mam uprawnień i potrzebuję pieczątki, przecież tego nie kwestjonuje, ale kto mi zabroni samemu wyczyścić komin i dla własnego bezpieczeństwa sprawdzić czy wszystko z kominem jest w porządku. Kwestia jedynie pieczątki i uprawnień, ale nie ma przepisu, który by mi zabraniał samemu dbać o komin.
tarpan i co ?
tarpan ze względu na święta supraski
Kto dokonuje kontroli
Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać:
- osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim - w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;
- osoby mające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności - w odniesieniu do przewodów kominowych, o których mowa powyżej, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.
Ponadto, kontrola może być również przeprowadzona z urzędu. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w razie stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu budowlanego lub jego części - mogącego spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska - nakazuje przeprowadzenie kontroli, a także może żądać przedstawienia ekspertyzy stanu technicznego obiektu lub jego części.
Uwaga! Ekspertyza ta wykonywana jest na koszt właściciela kontrolowanego obiek
Więc ty jako właściciel nie możesz sam siebie kontrolować
tarpan "Ignorantia iuris nocet"
TERMIN !!!!
nie masz przeglądu zatrzymują dowód rejestracyjny dopuszczający pojazd do ruchu i w ich gestii jest czy masz zakaz dalszego poruszania się pojazdem czy masz termin kilku dniowy
tarpan "Ty piszesz że jest takie prawo, że właściciel ma obowiązek 4 razy kontrolować przewody kominowe i tu się zgadzam, tyko co z tego?" Nic z tego masz mieć papierek ....a jak go nie masz ... to twój problem ..... a i policja nie sprawdza stanu twojego pojazdu tylko czy masz aktualny przegląd ....
nikt@ważny- Jasne że możesz sobie zadzwonić, możesz sobie zadzwonić też po gazownika, elektryka czy kominiarza, od tego są telefony aby po nich dzwonić. Elektryk nie chodzi ci po domach i nie pyta się, czy ma ci coś naprawić. Ty piszesz że jest takie prawo, że właściciel ma obowiązek 4 razy kontrolować przewody kominowe i tu się zgadzam, tyko co z tego? Piszesz że jak coś się stanie, ale to już mój problem, jak się na tym znasz i sam sobie kontrolujesz przewody, to co się może stać? Skoro masz kominek, palisz drewnem, to skąd rzekome zaczadzenie, niesamowicie trudno się zaczadzić drewnem , do tego palisz sezonowanym, suchym drewnem, masz dobre kominy, to ja nawet nie mam z czego ten komin czyścić, bo drewno to nie jest tłusta zadza. Po raz kolejny ci mówię, że tak jak twoim obowiązkiem jest zajechać do wybranej przez ciebie stacji kontroli, bo w przypadku policyjnej kontroli to masz mandat i zatrzymany dowód rejestracyjny, tak w przypadku nie przeprowadzenia czynności kontroli kominów to mogą cię pocałować, bo nie ma takich kontroli a jedynie może to robić inspektor budowlany, ale przepis jest martwy, bo tego nie robi. Czyli obowiązek jest, ale kontroli nie ma a tym samym przepis jest martwy, inaczej ma się to w przypadku aut, gdzie kontrole są przez policję.
a i tak na rozweselenie zadzwonić to ja se mogę po pizze lub panienki .....
i jeszcze jedno tarpan dla ciebie specjalnie na święta " Ignorantia iuris nocet "
a i tarpan jak byś poczytał wcześniejsze wypowiedzi to nie pisał by ty głupot typu: "Natomiast kominów w praktyce nikt ci nie kontroluje, ty sobie dzwonisz po kominiarza jakiego chcesz"
tarpan spokojnie .... bo jesteś poddenerwowany .... jesteś właścicielem budynku ????? jeżeli mieszkasz w blokach to administrator odpowiada za to .... a Badania techniczne pojazdów robisz w Stacji kontroli pojazdów a nie że ktoś ci chodzi po garażu ale ty chyba samochodu nie posiadasz więc możesz nie wiedzieć .. a jak jesteś właścicielem budynku i tych kontroli nie masz udokumentowanych TO TWOJA SPRAWA I TY ZA TO ODPOWIADASZ !!!! Jak Ty się zaczadzisz się śmiertelnie to wiesz zawsze człowieka żal ale ... będzie mniej jednego który głupie komentuje i który świadomie łamie przepisy i który mnie posądza że ja coś takiego wymyśliłem !
nikt@ważny-Wiesz, jak się zaczadzę, a do tego jeszcze śmiertelnie, to pewnie największym moim problemem będzie książka kominiarska, tak samo jak będziesz miał śmiertelny wypadek samochodowy, albo zostaniesz ciężko ranny, to z pewnością będziesz się przejmował najbardziej tym brakiem przeglądu samochodowego...Przegląd auta robi się po to, aby w razie kontroli nie dostać mandatu od policjanta. Natomiast kominów w praktyce nikt ci nie kontroluje, ty sobie dzwonisz po kominiarza jakiego chcesz. Tak samo ty sobie wybierasz zakład, który ma ci dokonać przeglądu, słyszałeś kiedyś alby ludzie chodzili ci po domach i robili ci w garażu przeglądy auta? Będę potrzebował usługi kominiarskiej, to zadzwonię po fachowca z uprawnieniami, takiego jakiego ja chcę a nie taki który jak żebrak chodzi po domach po prośbie, widać że pracy nie ma a tym samym fachowcem kominiarskim nie jest, bo fachowcy zawsze maja ręce pełne roboty.
a tak na koniec abyście to szanowni fachowcy od przepisów zrozumieli to powiedzcie mi dlaczego co roku samochody przechodzą kontrolę techniczną i wszyscy płacą około 100 zł ..... dlatego że jak nie zrobisz przeglądu w terminie a stanie się coś złego to WSZYSTKIE UBEZPIECZALNIE wypną się na was i zapłacicie odszkodowania ze swojego budżetu a te odszkodowanie może być kosztowne ..... tak samo w przypadku kontroli stanu kominów .......
POCZYTAJCIE SIĘ FACHOWCY :
Kto ma obowiązek dbać o czystość komina
Przepisy zobowiązują również właściciela lub zarządcę nieruchomości do czyszczenia kominów. Mówi o tym § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nim, trzeba czyścić przewody wentylacyjne, dymowe, spalinowe. Najczęściej - cztery raz w roku - w budynkach, które są opalane węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Rzadziej - dwa razy w roku - czyści się przewody w budynkach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym, natomiast przewody wentylacyjne - raz w roku.
Za zaniedbanie czyszczenia kominów można zostać ukaranym grzywną do 5 tysięcy złotych, nałożoną w postępowaniu sądowych, w trybie postępowania w sprawach o wykroczenia. Poza tym osoba, która ubezpieczyła swój dom na przykład od pożaru, a nie może udowodnić, że regularnie czyściła i sprawdzała przewody, pozbawia się szansy na odszkodowanie za poniesione straty.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. nr 243 poz. 1623 z 2010 r. ze zmianami).
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. nr 109 poz. 719 z 2010 r.).
do fachowców koło i j111 bo teraz przeczytałem te wasze głupoty odnośnie kontroli kominiarskich .... jak coś się stanie czyli ktoś ulegnie zaczadzeniu i nie daj Boże śmiertelnemu zaczadzeniu to na innym forum pisałem i to samo powtórzę przyjdzie pan prokurator i poprosi właściciela budynku o książkę kontroli kominiarskich i jeżeli takowej nie będzie albo będzie a nie będzie tych kontroli wpisanych zgodnie z prawem to powiem wam kochani właściciel lub zarządca będzie miał problem i to poważny ........
kochani kominiarze , nie dajcie sie urzedasom wkrecać , niech urzedasy wezmą sie do roboty razem ze strazą miejską ! bo jest tylko gorzej . . . jak pies zrobi kupke to mandat , ale jak
wlascicviel chałupy truje cały sezon to władza jest bezsilna ? cosik tu nie pasuje . . . .
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Nie wiem po co dajecie kominarzowi kasę, aby wam podpisał, większość ludzi co chodzi po waszych domach to oszuści, biorą od was kasę i się z was śmieją. Tak jak pisze j111, prawo mówi o jednorocznej kontroli, do tego możecie sobie wybrać kominiarza, a nie że kominiarz do was przyjdzie, kominiarz to taki sam zawód jak sprzątaczka, wy wybieracie sobie kominiarza, może być nawet z nad morza. Prawdziwy kominiarz nie chodzi po domach, tylko czeka na telefon aby świadczyć wam usługę kominiarską, ci co chodzą po domach to są oszuści bez uprawnień, co naciągają was na kasę. Czy jakiś budowlaniec też przychodzi wam do domu i pyta się czy macie coś do remontu?
tzw książkę kontroli kominiarskich masz opracowaną i wydaną przez "brać kominiarską" , im zależy głównie aby 4 razy w roku przyjść i skasować!!!
Przeglądy kominów w domach jednorodzinnych jeden raz w roku przez kominiarza( ustawa prawo budowlane), natomiast czyszczenie co najmniej raz na 3 miesiące w okresach ich użytkowania i można to robić samemu -kwalifikacje nie są wymagane. W kotłach CO palimy z reguły ok 6- 7 miesięcy więc wystarczy 2 ,3 razy. Przepisy poniżej dokładnie to określają.
Pozdrawiam
a napisałem tak bo mam tzw książkę kontroli kominiarskich i na ostatniej stronie właśnie to pisze ...pozdrawiam
~j111 (89.25. * .2) czyli dobrze napisałem cztery razy w roku czyli raz na kwartał ...
USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:
c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych);
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z dnia 22 czerwca 2010 r.)
§34.1.W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1)od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2)od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 3 miesiące;
3)od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 - co najmniej raz na 6 miesięcy.
2.W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
3.Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie.
4.Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.
~borok (155.133. * .181) a gdzie napisałem że masz płacić ?
do nikt@ważny a dlaczego ja mam płacić z moich podatków wypłatę dla kiecy i jego świty za nieróbstwo
~j111 (89.25. * .2) kominiarz powinien kontrolować komin cztery razy do roku jak komin odprowadza spaliny z paleniska na paliwo stałe ... takie są przepisy
Kominiarz powinien kontrolować komin w domach jednorodzinnych 1 raz w roku!!!!
I tyle aktualne przepisy!!!
kominiarz czyścił mój komin w 96 roku :) zakupili drony ?
~borok (155.133. * .181) dobra w berlinie coś tam jest ... wytłumacz mnie głupiemu dlaczego z moich podatków mam komuś dopłacać do ogrzewania .... ?
do nikt@ważny napisałem że w berlinie dopłacają do węgla który spalają mieszkańcy więc te koszty nie są takie duże w naszym przypadku gdyby były dopłaty do paliwa stałego tego lepszego to wierz mi że ludzie nie kupiliby jakiegoś mułu czy flotu.
mam pytanie: czy to jest materiał sponsorowany ?
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
~borok (155.133. * .181) mam inne zdanie od Ciebie odnośnie dopłat ..... ale pomińmy dopłaty do wymiany źródła ogrzewania na energooszczędny .... ja mam pytanie jeżeli już by typowy Kowalski wymienił piec na lepszy zmienił na własny koszt sposób ogrzewania mieszkania ... powiedz mi dlaczego koszty ogrzewania energooszczędnego powalają na kolana nie jednego .... dlaczego w naszym regionie zwykły Kowalski musi tak dużo przeznaczyć na ogrzewanie gdzie tu sens i logika
Najgorsze jest to że ludzie dalej kupują typowe piece mułowe,spawane w garażach-za to powinni karać "producentów" tych cudów!Kolejna sprawa to fakt,że NIGDZIE poza Śląskiem nie palą tym świństwem,ale u nas są biedni i nie stać ich na węgiel.Pytam wiec czy w Wielkopolsce,Pomorzu lub na Mazurach są bogatsi od nas?Pewnie nie ale za to są mądrzejsi!
P.Kieca czy pan jest g...i czy takiego udaje powołuje się pan na Niemcy to panu napisze że w takim Berlinie słynącym z ekologi stad dopłaca do palenia węglem a u nas w Wodzislawiu ile pan dopłaca do zmiany pieca nic bo pan woli wydać kase na wypłaty dla pracowników, w pobliskich gminach mozna powiedzieć że są dopłaty mało tego opłaty za śmieci są dużo mniejsze nie wierzę że są osoby które muszą płacić za śmieci obowiązkowo tak duży haracz zamiast je wyrzucić to spalają to jest pana wina ten smog zaniedbanie budowy dróg przecież taki tłok samochodowy w mieście to jest właśnie te zanieczyszczenie powiem panu więcej teraz wprowadza pan obowiązkowo opłatę za smioeci dla firm gdzie każe sobie pan płacić 100% więcej niż kosztuje wywóz śmieci w firmach swiadczących te usługi tutaj to pan narobi sobie smrodu przy takich opłatach ale wiadomo w referacie musi być tyle osób zatrudnionych więc każdemu trzeba dobrze zapłacić
pytanie do Dewwerta Czy ty wiesz co to jest flot?
beg a Ty czym palisz w piecu ? jak można zapytać ...