Niedziela, 15 grudnia 2024

imieniny: Niny, Celiny, Krystiany

RSS

Segregowanie odpadów to obowiązek. Unia Europejska wymaga, a czy jastrzębianie segregują?

08.08.2024 21:01 | 22 komentarze | Katarzyna Barczyńska-Łukasik

Jak wygląda segregowanie odpadów na naszych osiedlach – widzimy. Nierzadko pod śmietnikami znajdują się odpady budowlane, a do kontenerów na śmieci zmieszane wrzucane są plastiki czy papiery. Widać też stare meble. Zdarza się sprzęt AGD. Czy nasze miasto, a właściwie jastrzębianie, osiągają wymagane limity segregacji odpadów?

Segregowanie odpadów to obowiązek. Unia Europejska wymaga, a czy jastrzębianie segregują?
Jak widać segregacja pozostawia wiele do życzenia. Fot. KaBa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Segregowanie odpadów to obowiązek. Unia Europejska wymaga, a czy jastrzębianie segregują?

To, że odpady należy segregować wiedzą wszyscy. Nie jest to jakiś wymysł, ale wynika to z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie z 1996 r. Odpady mają być w jak największym stopniu poddane recyklingowi, czyli procesowi przetwarzania w celu ponownego wprowadzenia do obiegu.

Unia Europejska stawia wysokie wymagania w sprawie recyklingu odpadów. Do końca 2025 r. co najmniej 65 proc. wszystkich odpadów opakowaniowych powinno zostać poddane recyklingowi; do końca 2030 r. - 70 proc. Ustalone cele recyklingu dla różnych materiałów obejmują najpóźniej do końca 2030 r.: 75 proc. dla szkła, 85 proc. dla papieru i tektury, 80 proc. dla żelaza, 60 proc. dla aluminium, 55 proc. dla tworzyw sztucznych i 30 proc. dla drewna.

Polska nie spełnia kryteriów z tym związanych i znalazła się w grupie państw, które zostały wezwane do przestrzegania aktualnie obowiązujących norm. Oprócz nas problem z tym mają m.in. Francja, Hiszpania, Dania, Czechy.

Czy Jastrzębie-Zdrój spełnia wymagany poziom segregacji?

Jak informuje magistrat, w 2023 r. nasze miasto uzyskało 37,62 proc. segregacji na 35 proc., które było wymagane. Można powiedzieć więc, że jest dobrze. Jednak z roku na rok wskaźniki są coraz bardziej wyśrubowane.

Na razie Jastrzębie spełnia wymagania procentowe segregacji. Fot. UM Jastrzębiel

Na razie Jastrzębie spełnia wymagania procentowe segregacji. Fot. UM Jastrzębiel

- Za 2024 r. wymagany poziom segregacji stanowi aż 45 proc. wagowo w odniesieniu do rocznej masy odebranych odpadów komunalnych. Jeśli gmina nie osiągnie wymaganego poziomu recyklingu, może zostać nałożona na nią kara pieniężna, którą musi pokryć z budżetu, a nie z opłat uiszczanych przez właścicieli nieruchomości - informuje Małgorzata Krzeszkiewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju. 

Jak wynika z tego, ewentualne kary nie będą nakładane na indywidualnych lokatorów, tylko zostaną wypłacone z budżetu gminy. Jednak są to pieniądze, które mogłyby być przeznaczone na inne cele, związane z podwyższeniem komfortu życia mieszkańców.

Odpady budowane nie mogą być podrzucane na śmietniki. Fot. KaBa

Odpady budowane nie mogą być podrzucane na śmietniki. Fot. KaBa

Po co segregować?

Najprościej można odpowiedzieć na to pytanie: Żeby żyć. Odpady komunalne są poważnym zagrożeniem dla naszego środowiska. A przecież potrzebujemy go, aby nasze organizmy mogły funkcjonować. Przewiduje się, że do 2050 r. wzrost takich odpadów przewyższy wzrost populacji (ludności) o ponad 200 proc. Według szacunkowych obliczeń w 2020 r. ludzkość wytworzyła 2,24 miliarda ton śmieci. W 2025 r. ma to być 3,88 miliarda ton, a więc wzrost wynosi 73 proc.

Problem śmieci jaskrawo widać na przykładzie plastiku. Naukowcy przewidują, że do 2040 r. do oceanów będzie trafiać 29 mln ton plastików rocznie. To tak jakby przez cały rok częściej niż raz na minutę do Oceanu Atlantyckiego wyrzucać całą śmieciarkę pełną plastikowych butelek (Dane według S. Kaza, Bank Światowy, Agencja ds. zarządzania ryzykiem i odpornością na katastrofy).

Spójrzmy więc na segregację nie na jak przykry obowiązek, ale sposób, aby Ziemia jak najdłużej była naszym domem, zarówno dla nas jak i następnych pokoleń.

Warto pamiętać jak segregować odpady. Fot. materiały prasowe

Warto pamiętać jak segregować odpady. Fot. materiały prasowe