Gminy mówią „nie” śmieciowemu opałowi
Ministerstwo Energii przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Jego zdaniem, dzięki temu z rynku wyeliminowany zostanie węgiel najgorszej jakości. Odmiennego zdania są samorządy i eksperci, którzy przeciwko nowym przepisom, ostro protestują.
W połowie sierpnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano – w ramach konsultacji publicznych – szereg dokumentów wykonawczych do ustawy o systemie monitorowania i kontroli jakości paliw. Wśród nich znajduje się kluczowe dla walki o czyste powietrze w Polsce rozporządzenie w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. Okazuje się, że budzi ono wiele kontrowersji. – Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec zapisów projektu, które stoją w rażącej niezgodności z rządowym programem Czyste powietrze, a nade wszystko, które mogą zniweczyć wszelkie działania antysmogowe dotychczas wdrożone przez samorządy gmin dotkniętych smogiem – mówi Tadeusz Chrószcz, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce i wójt gminy Marklowice. Sprzeciw wobec propozycji ministerstwa wyraził też Związek Gmin Subregionu Zachodniego, który zrzesza m.in. gminy powiatu wodzisławskiego.
Powróci miał węglowy?
To, co budzi największe kontrowersje, to zapisy projektu rozporządzenia Ministerstwa Energii „w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych”. W jednym z załączników wymienione są parametry różnych gatunków węgla dopuszczonych do sprzedaży dla odbiorców indywidualnych. I tak do sprzedaży mają być dopuszczone tzw. miały węglowe o bardzo wysokiej zawartości popiołu (28%), siarki (1,8%) i wilgoci (24%). Według ekspertów to właśnie spalanie tego typu paliw jest główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza.
Krytyka rozporządzenia
Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego zapisy rozporządzenia stoją w sprzeczności z deklaracjami rządu o walce ze smogiem. W konsekwencji zimą znów kilka milionów kopciuchów zadymi Polskę, spalając najtańszy pseudowęgiel. – Rozporządzenie nie przełoży się w żaden sposób na poprawę jakości powietrza w Polsce i uniemożliwi wdrażanie uchwał antysmogowych, programów ochrony powietrza oraz samorządowych i rządowych inicjatyw mających na celu poprawę jakości powietrza – alarmują przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego. Dodają, że stawia to pod znakiem zapytania zasadność dofinansowywania nowoczesnych kotłów na węgiel z pieniędzy publicznych, np. w ramach zapowiedzianego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wielomiliardowego Programu Czyste Powietrze.
Ludzie:
Tadeusz Chrószcz
Wójt gminy Marklowice
Komentarze
9 komentarzy
woli politycznej nie ma ! jest przyzwolenie nawet . . . a mozna przypilnowac ! wiadomo kto sprzedaje i kto przewozi taki odpad itd itd wiadomo kto spala odpady i co ? i nic . . . .
zgadzam się z Tobą że dofinansowanie do piecu na węgiel jest nienormalne, tylko w zimie nie tylko na śląsku jest problem ze smogiem ... duże miasta w Polsce też maja z tym problem i np w stolicy też powietrze w zimie dużo odbiega od tego co powinno być więc zamiatanie problemu tylko pod górny śląsk nie rozwiąże problemu
Jeden z najbardziej zanieczyszczonych rejonów w Europie finansuje ludziom piece na .....węgiel!!!
O czym my tu mówimy?
I co z tego jak mentalności ludzi się nie zmieni. Proszę zaobserwować czy to lipiec upał 30stp czy grudzień, wieczorem nawet w bogatych domach kopci się z kominów bo ludzie muszą zagrzać wodę. A wydawało by się że to tylko biedni palą śmieciami i kiepskim węglem żeby zagrzać wodę. A z tego co czytałem to w niektórych gminach nawet włodarze wystawiają na sprzedaż stare kotły węglowe żeby trochę grosza przyrobić. Brak słów.
Kto pozwolił na śmieciowy opał na Bruk.
Ludzi niestety nie stać na ekologię czy tam ekologiczne ogrzewanie domów. Węgla się do końca póki co nie da wyeliminować jako sposobu otrzymania ciepła. Źródła odnawialne w tej chwili raczkuja, są drogie a ich efektywność ma się nijak do kosztów.
Powinno się odejść całkowicie od ogrzewania węglem i drewnem jak zamierza Kraków nie chodzi tylko o emisję CO2 ale głównie pyłów zaieszonych i benzoapirenu.Jak widzimy dalej będą w obrocie smieciowe muły itd i będziemy dalej truci.Zdrowie mamy tylko jedno.
Na olx-e jest pełno ogłoszeń muł,miał,fot,mieszanka energetyczna.........
Tych ludzi powinni pozamykać !!!
dla ciekawych wpiszcie allegro miał węglowy ..... tak działa ochrona środowiska