Powietrze pełne pyłu, lepiej nie wychodzić z domu
- W sobotę, 2 grudnia 2017 r. na obszarze aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz części środkowej strefy śląskiej (powiaty pszczyński, rybnicki, mikołowski, raciborski i wodzisławski) prognozowana jakość powietrza będzie bardzo zła, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych. Istnieje ryzyko przekroczenia wartości progowej 200 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu - podaje Starostwo Powiatowe w Raciborzu.
Wrażliwe grupy ludności:
- osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
- osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
- osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.
Możliwe negatywne skutki dla zdrowia
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.
Zalecane środki ostrożności
W przypadku poziomu 200 – 300 µg/m3 oraz powyżej 300 µg/m3 stężenia dobowego PM10: wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.
Służby dodają, że do ograniczenia przekroczeń stężenia pyłów w powietrzu mogą przyczynić się częstsze kontrole kotłów i pieców pod kątem naruszania przepisów o zakazie spalania odpadów, niepalenie ognisk i pozstałości roślinnych na powierzchni ziemi, rezygnacja z palenia w kominkach (jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania).
źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu, oprac. ż
Komentarze
16 komentarzy
"Raport pokazuje również inne dane - przez jak wiele dni w roku poziom stężenia PM10 50 µg/m3 jest przekroczony. Za sytuację dopuszczalną uznaje się 35 dni, tymczasem w Krakowie było to aż 165 dni, w Opocznie - 150 dni, a w Wodzisławiu Śląskim - 114." - źródło - Dziennik Zachodni
heh (89.66. * .211 Piszesz alergia choroby płuc... A to ty chyba nie wiesz że z płuc trucizna do krwi przedostaje się w kilka kilkanaście sekund i zatruwa cały organizm. Jak ktoś zapalił pierwszego papierosa to pamięta jak szybko mózg na to zareagował. Tak szybko to przechodzi do krwi.
~heh (89.66. * .211) tak jak piszesz ceny "czystszych" nośników energii cieplnej są bardzo duże. Kto ustala te ceny ?
~Okropne (93.179. * .34) że tak zapytam dlaczego winisz tych ludzi co dali się nabrać na :"te nowoczesne kopcące badziewia" ?? dlaczego nie zadasz pytania tym gminom, urzędom miasta dlaczego dotują "te nowoczesne kopcące badziewia" Przecież w tych gminach pracują ludzie odpowiedzialni za swoje decyzje uważasz że są niekompetentni ? Wydaja kasę na to aby statystyka się zgadzała ? Chyba nie tędy droga do polepszenia stanu powietrza na śląsku .....Nieuważasz ?
Źródła tych zanieczyszczeń są związane z ruchem samochodowym, ale też z paleniskami domowymi oraz paleniem w domach tanim węglem o niskiej jakości. To jest opłacalne w krótkiej perspektywie, bo generujemy w ten sposób problemy, które zostają na długo takie jak alergia czy zagrożenie związane z zachorowaniem przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Problem w coraz większej mierze dotyczy małych miast, gdzie jest rozproszona zabudowa i wiele domów ze starymi systemami grzewczymi czy złym opałem, które generują problem. Ważna jest też pomoc. Ceny gazu i energii elektrycznej są wysokie, dlatego często korzystamy z drewna.
Wiele osób w mniejszych miejscowościach używa złego opału, choćby wilgotnego drewna, czyli materiału niewłaściwego do palenia. Obserwuję w takich miejscach podejście "Wczoraj coś ściąłem, dziś chcę się tego pozbyć, więc zaczynam tym palić w piecu". Takie wybory też powodują problemy. W wielu miastach europejskich udało się je rozwiązać. Przykładem jest Londyn, który w latach 50. był miastem epidemii smogu, zginęło wiele osób. Dzisiaj ograniczono ruch w centrum Londynu, zabroniono korzystania z kominków i wszystko wydaje się być tam pod dużo większą kontrolą. - rmf24 radzę przeczytać całość
Po raz kolejny uważam,że WĘGIEL nie nadaje się do palenia w tak ścisłej zabudowie,a gminy dalej uparcie wciskają ludziom piece węglowe! To żadna walka ze smogiem nawet 10 kategorii piece będą kopciły bo to WĘGIEL syf nienadający się do spalania w XXIw.
Współczuję ludziom,którzy dopiero co dali się nabrać na te "nowoczesne" kopcące badziewia,teraz są skazani przez kolejnych 10-15 lat nas wszystkich truć i mimo tego,że po czasie dojdą do wniosku,że to badziewia będą musieli (bo dostali dotację) to używać,serwisować i dopłacać do interesu,ale coź polak mądry po szkodzie.
WODZISŁAW GODZINA 15:10 - JAKOŚĆ POWIETRZA
Ekstremalnie zanieczyszczone
PM 2.5
447% normy
PM 10
360% normy
ŹRÓDŁO: AIRLY
WODZISŁAW ŚLĄSKI GODZINA 11:25 - JAKOŚĆ POWIETRZA
Ekstremalnie zanieczyszczone
PM 2.5
1006% normy !
PM 10
868% normy !
ŹRÓDŁO: AIRLY
WODZISŁAW GODZINA 8:35 - JAKOŚĆ POWIETRZA
Ekstremalnie zanieczyszczone
PM 2.5
795% normy
PM 10
676% normy
ŹRÓDŁO: AIRLY
Ewidentna wina palenia "czarnym świństwem" !!!
Miasta i gminy nadal "dopłacają" do pieców węglowych przecież to chore!!!
Człowiek to jednak dziwne stworzenie zamiast ubrać dwa swetry albo wejść ood kołdrę i zakręcić kaloryfer to woli mieć ciepło i z tego powodu oddychać powietrzem które go i innych zabija.
Do heh napisz ile macie PM10 i PM 2,5 bo same przekroczenie normy o iles procent nie do końca pokazuje sytuacje.
WODZISŁAW GODZINA 22:20 - JAKOŚĆ POWIETRZA
Ekstremalnie zanieczyszczone
PM 2.5
667% normy
PM 10
560% normy
Jak można się tak truć nawzajem???
WODZISŁAW GODZINA 17:30 - JAKOŚĆ POWIETRZA
Ekstremalnie zanieczyszczone
PM 2.5
592% normy
PM 10
493% normy
Wielkie dzięki dla Starostwa że ostrzega mieszkańców przed smogiem.Tylko mała prośba przy okazji do Pana Starosty aby powiat przestał wycinać drzewa na każdej remontowanej przez Powiat drodze w Raciborzu czy okolicach.Bo drzewa to nasi sprzymierzeńcy w walce o czyste powietrze na wiosnę i jesień głównie gdy jeszcze ludzie palą w piecach oraz gdy miasto jest zatruwane spalinami z samochodów drzewa sa już i jeszcze zielone. Nie bez przyczyny niektórzy porównują drzewa do naturalnych filtrów powietrza bo jest to całkowita prawda.