Poniedziałek, 23 maja 2022

imieniny: Iwony, Emilii, Dezyderiusza

RSS

Rybniczanie opowiedzieli w Markowicach, jak walczą ze smogiem

02.02.2017 18:42 | 7 komentarzy | żet

Raciborski Alarm Smogowy w natarciu. Na zorganizowane w Markowicach spotkanie przyszło ponad 30 osób.

Rybniczanie opowiedzieli w Markowicach, jak walczą ze smogiem
Pełna sala na spotkaniu Raciborskiego Alarmu Smogowego w Markowicach. Jak poradzić sobie z sąsiadem-trucicielem radził rybniczanin Zbigniew Kuczma, zwolennik radykalnej walki z niską emisją.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najpierw Piotr Dominiak zaprezentował markowiczanom rezultat pomiarów jakości powietrza, które Raciborski Alarm Smogowy Przeprowadził w ich dzielnicy. Wynika z nich, że w sezonie grzewczym mieszkańcy tej dzielnicy Raciborza na co dzień wdychają szkodliwe dla zdrowia pyły zawieszone. Lepiej jest tylko wtedy, gdy wieje wiatr.

Walka ze smogiem

W dalszej części spotkania głos zabrali goście z Rybnika: Zdzisław Kuczma, Henryk Hyła oraz Oliwer Palarz. To właśnie oni odpowiadają za radykalną zmianę podejścia władz Rybnika do kwestii walki ze smogiem oraz informowania mieszkańców o zagrożeniach wynikających z tego zjawiska. Radzili markowiczanom jak walczyć z sąsiadem-trucicielem oraz skutecznie zgłaszać tego typu sprawy w straży miejskiej.

Przykładem może być  złożenie wniosku do prezydenta o nakazanie usunięcie źródła negatywnego oddziaływania na środowisko (Prawo ochrony środowisko, art. 363). Tym źródłem może być np. niespełniający żadnych norm piec.

A jeśli kogoś nie stać na wymianę kotła?

Nie wszystkim mieszkańcom Markowic spodobało się to, co usłyszeli. Wskazywali, że handel mułem i flotem jest legalny, dlatego nikt nie powinien być pociągany do odpowiedzialności za spalanie tego paliwa. Markowiczanie pytali również, co mają zrobić osoby, które zarabiają najniższą krajową i nie stać ich na wymianę kotła na ekologiczny. Goście z Rybnika odpowiedzieli, że nie wchodzą w temat tak głęboko, a dotowanie wymiany pieców na nowoczesne leży w gestii władz miasta.

Dotacje w Raciborzu

W Raciborzu mieszkaniec może otrzymać od 3 do 12 tys. zł dotacji na modernizację źródła ogrzewania lub termomodernizację budynku (wysokość dotacji uzależniona jest od tego, czy wnioskodawca ubiega się o dofinansowanie ze środków gminnego programu, czy też stara się o środki zewnętrzne z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach). W budżecie miasta na 2017 rok zarezerwowano na ten cel 2,2 mln zł.

(żet)

Ludzie:

Piotr Dominiak

Piotr Dominiak

Prezes Stowarzyszenia ASK