Sobota, 19 czerwca 2021

imieniny: Gerwazego, Protazego, Borzysława

RSS

Patrol

Spadochroniarze skakali do zalewu - OSP Kleszczów zabezpieczała ćwiczenia [WIDEO]

28.04.2021 11:55 | 0 komentarzy | ska

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żorach-Kleszczowie specjalizują się w ratownictwie wodnym. Zostali więc zaproszeni do zabezpieczania ćwiczeń wojskowych na Zalewie Rybnickim. 

Spadochroniarze skakali do zalewu - OSP Kleszczów zabezpieczała ćwiczenia [WIDEO]
Strażacy z Kleszczowa zabezpieczali ćwiczenia spadochronowe na Zalewie Rybnickim. fot. OSP Kleszczów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spadochroniarze wpadali do wód zalewu

Mieszkańcy Rybnickiej Kuźni przecierali oczy ze zdumienia, kiedy 26 kwietnia nad Zalewem Rybnickim pojawił się śmigłowiec wojskowy, z którego wyskoczyła grupa spadochroniarzy. Gapie oglądali to widowisko z zapartym tchem do samego końca, kiedy spadochroniarze zaczęli wpadać do wód rybnickiego jeziora. 

Widowiskowe ćwiczenia AGAT-u

Były to zaplanowane wcześniej ćwiczenia Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic, a do ich zabezpieczenia zaproszono m.in. strażaków z okolicy, specjalizujących się w ratownictwie wodnym, czyli posiadających na wyposażeniu łodzie i odpowiedni sprzęt. Jedną z zaproszonych jednostek była Ochotnicza Straż Pożarna w Żorach-Kleszczowie, która już nie raz udowodniła swoją przydatność m.in. w akcjach poszukiwawczych na terenie żorskich zbiorników wodnych i to nie tylko w okresie letnim, ale także w zimie, stosując sprzęt do ratownictwa lodowego. W okresie letnim strażacy z OSP Kleszczów m.in. patrolują kąpieliska w mieście. 

OSP Kleszczów do pomocy przy wodzie

Na wyposażeniu OSP Kleszczów znajduje się m.in. specjalistyczny katamaran ratowniczy, pełniący również funkcję sani lodowych. Ciekawostką jest również historyczna drabina, która jest perełką przechowywaną przez OSP Kleszczów. To najstarsza drabina na zaprzęgu konnym w Europie - magirus z 1885 roku. 

Warto dodać, że ćwiczenia Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic miały swoją kontynuację także 27 kwietnia na terenie lotniska w Gotartowicach.