Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Patrol

Pożar mieszkania przy Rybnickiej i ewakuacja lokatorów [RAPORT STRAŻAKÓW]

17.12.2018 09:02 | 0 komentarzy | żet

Gaszenie pożarów, tlenek węgla, zabezpieczenie zerwanego przewodu telekomunikacyjnego oraz poszukiwania zaginionej kobiety - to interwencje odnotowane przez raciborskich strażaków podczas minionej doby.

Pożar mieszkania przy Rybnickiej i ewakuacja lokatorów [RAPORT STRAŻAKÓW]
Interwencja przy ul. Rybnickiej w Raciborzu (fot. Racibórz 112/Facebook)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

14 grudnia o godz. 20.22 do straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym budynku przy ul. Eichendorffa w Łubowicach. Strażacy zawodowi i ochotnicy ugasili pożar.

Czujka tlenku węgla uratowała im życie

Kolejne weekendowe zgłoszenie odnotowano w sobotę 15 grudnia o godz. 17. 40. Dotyczyło ono pożaru śmietnika przy ul. Orzeszkowej w Raciborzu, który ugasił zastęp zawodowych strażaków.

Następna interwencja strażaków była związana z uruchomieniem się czujki tlenku węgla w budynku przy ul. Rudzkiej w Raciborzu. Strażacy potwierdzili obecność śmiertelnie niebezpiecznego związku w mieszkaniu, w którym uruchomiła się czujka oraz jeszcze jednym lokalu. Następnie przewietrzyli pomieszczenia i wezwali na miejsce przedstawicieli administracji budynku, którym przekazali zalecenia co do uszczelnienia przewodu spalinowego w jednym z mieszkań, a także kontroli pieców i przewodów kominowych w budynku.

Tego dnia strażacy interweniowali jeszcze na ulicy Ofiar Oświęcimskich w Górkach Śląskich, gdzie doszło do zerwania przewodu telekomunikacyjnego. Strażacy zabezpieczyli kabel i wezwali na miejsce służby telekomunikacyjne.

Nocna ewakuacja i poszukiwania zaginionej

Pierwsza interwencja strażaków 17 grudnia dotyczyła zadymienia w budynku wielorodzinnym przy ul. Rybnickiej w Raciborzu. Zgłoszenie odebrano o godz. 00:09. Zaalarmowano trzy zastępy PSP oraz 4 zastępy OSP. Na miejscu okazało się, że źródłem zadymienia był pożar mieszkania na drugim piętrze. Lokatorów nie było w środku. Strażacy ewakuowali 18 mieszkańców kamienicy, a następnie ugasili pożar. Używając kamery termowizyjnej upewnili się, że wszystkie zarzewia ognia zostały stłumione, oddymili budynek, a następnie sprawdzili wszystkie pomieszczenia pod kątem obecności tlenku węgla. Dopiero wówczas zezwolili na powrót mieszkańców do bloku. Wartość strat materialnych w zdarzeniu oszacowano na kwotę 2 tys. zł.

O godz. 16.33 strażacy zawodowi oraz ochotnicy wzięli udział w poszukiwaniach zaginionej mieszkanki Raciborza. Niestety, działania nie przyniosły rezultatu, koordynowana przez policję akcja będzie kontynuowana w poniedziałek 17 grudnia (więcej informacji: Zaginęła Gabriela Madej).

Ostatnia weekendowa interwencja strażaków to pożar piwnicy w budynku przy ul. Lewandowskiego w Kuźni Raciborskiej (godz. 22.49). Paliły się tam dwa pojemniki po farbie. Strażacy ugasili pożar. Przypuszczalnie ogień został zaprószony celowo przez nieustalone osoby.